Ubezpieczyciele oferujący polisy turystyczne często pytają, czy w wyjeżdzającej za granicę grupie znajduje się kobieta w ciąży albo osoba z przewlekłą chorobą. Takie pytania oczywiście nie są przypadkowe.
Zakłady ubezpieczeń chcą bowiem zidentyfikować klientów generujących duże ryzyko i odpowiednio ustalić składkę. Czasem może się nawet okazać, że standardowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmie ochroną schorowanego członka rodziny albo kobiety w zaawansowanej ciąży.
Wszystko zależy od polityki konkretnego ubezpieczyciela. Właśnie dlatego analitycy porównywarki Ubea.pl zajrzeli do ogólnych warunków ubezpieczeń turystycznych i przygotowali krótkie podsumowanie zasad obowiązujących w przypadku poszczególnych polis.
Ubezpieczenie turystyczne zwykle nie obejmuje przewlekłych chorób
Warto zdawać sobie sprawę, że tzw. zwyżka dotycząca przewlekle chorej osoby w praktyce może wynosić np. 100%. Oznacza to więc, że za bezpieczeństwo przewlekle chorego wycieczkowicza zapłacimy dwa razy więcej niż w przypadku zdrowej osoby.
Przed zapłaceniem wyższej składki trzeba jednak się upewnić, jakie choroby są traktowane przez danego ubezpieczyciela jako przewlekłe. Definicję takich schorzeń możemy znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Wspomniany dokument zawiera również definicję zaostrzenia choroby przewlekłej, które dodatkowo bywa wykluczone z zakresu ochrony - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Trzeba dodać, że nie wszyscy ubezpieczyciele stosują standardową politykę dotyczącą ochrony przewlekle chorych turystów podczas wyjazdów zagranicznych. Przykład stanowi Allianz, który w przypadku kosztów leczenia i assistance nawet za cenę wyższej składki nie zgodzi się na uwzględnienie następstw chorób przewlekłych. Bywa też i tak, że rozszerzenie ochrony (po dopłacie składki) dotyczy tylko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych (patrz poniższa tabela).
Specyficzną politykę w kontekście przewlekle chorych turystów stosuje również firma Aviva. Ochrona finansowa zapewniana przez tego ubezpieczyciela w ramach zwrotu kosztów leczenia i assistance standardowo zostanie zredukowana o 90%, jeśli nagłe zachorowanie wynikało z choroby przewlekłej - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Sprawdź, ile dokładnie kosztuje rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o choroby przewlekłe
Polisy turystyczne na podróż zagraniczną: porównanie zasad stosowanych w przypadku ochrony osób przewlekle chorych i kobiet w ciąży (czerwiec 2018 r.)
Nazwa ubezpieczyciela Nazwa polisy ↓ |
Ograniczenia ochrony dotyczące przewlekle chorych i kobiet w ciąży |
---|---|
Allianz Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny i krajowy |
- Zakres ubezpieczenia (koszty leczenia i assistance) nigdy nie obejmuje skutków chorób przewlekłych - Standardowa ochrona nie obejmuje również zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych (możliwe rozszerzenie ochrony) oraz zdiagnozowanych chorób, w przypadku których podróż nie była zalecana - Koszty leczenia związanego z ciążą i porodem są pokrywane do zakończenia 32 tygodnia ciąży (maksimum 2 wizyty lekarskie kosztujące do 6000 zł) |
AXA Travel Świat |
- Zakres ubezpieczenia standardowo nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych |
Aviva Twoja Podróż |
- W przypadku leczenia i usług assistance świadczonych na skutek nagłego zachorowania wynikającego z choroby przewlekłej limit odpowiedzialności ubezpieczyciela wynosi 10% sumy ubezpieczenia (po dopłacie składki ten limit może wzrosnąć do 100% sumy ubezpieczenia) |
Link4 Ubezpieczenie turystyczne |
- Polisa standardowo nie obejmuje skutków chorób przewlekłych. Zakres ochrony może zostać rozszerzony o takie choroby - Ochrona (koszty leczenia i assistance) nie uwzględnia również skutków zdiagnozowanych chorób, w przypadku których podróż nie była zalecana - Ubezpieczyciel pokrywa koszty porodu do 32 tygodnia ciąży (limit odpowiedzialności: 2000 euro) - Ochrona nie obejmuje skutków porodu następującego po 32 tygodniu ciąży oraz powikłań związanych z ciążą po upływie jej 32 tygodnia |
Generali Ubezpieczenie podróży zagranicznych |
- Zakres ubezpieczenia standardowo nie obejmuje skutków chorób przewlekłych oraz ich zaostrzenia - Ubezpieczyciel pokrywa koszty porodu przed 32 tygodniem ciąży (limit odpowiedzialności: 2000 euro) oraz koszt jednej wizyty lekarskiej związanej z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia w związku z ciążą oraz transportu ciężarnej do placówki medycznej (limit kosztów wizyty i transportu: 150 euro) |
PZU PZU Wojażer |
- Ubezpieczenie nie obejmuje kosztów leczenia, które są związane z chorobami przewlekłymi oraz chorobami będącymi przyczyną hospitalizacji w okresie 12 miesięcy przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Zakres ochrony może zostać rozszerzony o takie choroby |
Signal Iduna Bezpieczne Podróże |
- Zakres ubezpieczenia kosztów leczenia standardowo nie obejmuje skutków zaostrzenia chorób przewlekłych - Ubezpieczyciel odpowiada za koszty porodu do 32 tygodnia ciąży i leczenia powikłań ciąży, o ile przed rozpoczęciem podróży powikłania te nie występowały |
Warta Travel Plus |
Zakres ubezpieczenia standardowo nie obejmuje skutków chorób przewlekłych - Limit kosztów leczenia związanych z ciążą i porodem wynosi 5000 zł - Ubezpieczyciel nie ponosi kosztów porodu oraz związanego z nim leczenia i opieki nad matką lub dzieckiem, jeżeli poród nastąpił po 32 tygodniu ciąży |
Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie OWU polis turystycznych
Sprawdź, jak działa karencja w ubezpieczeniu turystycznym
Po 32 tygodniu ciąży ubezpieczyciel może nie zapłacić za poród
Do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) polis turystycznych na pewno powinny zajrzeć również kobiety w ciąży, które wybierają się na zagraniczne wakacje. Analiza przeprowadzona przez ekspertów Ubea.pl wskazuje bowiem na znaczące ograniczenia w zakresie ochrony takich turystek (patrz powyższa tabela).
Większość analizowanych ubezpieczycieli nie zapewni zwrotu kosztów związanych z zagranicznym porodem, który nastąpił po 32 tygodniu ciąży. Taką politykę stosuje:
- Allianz,
- Link4,
- Generali,
- Signal Iduna
- oraz Warta.
Podobnie ograniczenie może dotyczyć również kosztów leczenia powikłań związanych z ciążą (np. Link4).
Ze względu na opisywaną politykę niektórych zakładów ubezpieczeń kobiety w zawansowanej ciąży muszą dobrze zastanowić się przed wyjazdem za granicę. Takie panie powinny dokładnie przeczytać ogólne warunki ochrony dotyczące również pakietowych ubezpieczeń, które bywają sprzedawane razem z wycieczkami - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.
Zobacz, gdzie dostaniesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla rodziny