Osoby planujące wypoczynek za granicą powinny pamiętać, by po pierwsze samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Oczywiście, ryzyka nigdy całkowicie nie wyeliminujemy, jednak możemy znacząco zminimalizować zagrożenie.
Podsumowanie najważniejszych informacji o ubezpieczeniach od terroryzmu znajdziesz tutaj:
A zatem – dokąd pojedziemy w te wakacje?
Najważniejszym krokiem jest rozsądny wybór kraju, do którego pojedziemy na wakacje. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP podane są ostrzeżenia dotyczące poszczególnych państw. Jeżeli przy naszym wymarzonym celu turystycznym widnieje ostrzeżenie „Nie podróżuj” albo „Opuść natychmiast”, lepiej odłóżmy podróż na inny termin.
Na pewno zatem w tym roku warto odpuścić podróż do takich krajów, jak:
- Tunezja,
- Turcja,
- Egipt.
Irak, Pakistan, Arabia Saudyjska i inne kraje położone w tej okolicy także nie są najlepszym pomysłem na wakacyjną wycieczkę.
Ataki terrorystyczne we Francji oraz Belgii spowodowały jednak, że nad swoim bezpieczeństwem zaczęły zastanawiać się także osoby wybierające się do krajów dotąd uznawanych za wolne od zagrożeń. Warto zatem rozprawić się z mitem mówiącym, że od aktów terroru nie można się ubezpieczyć.
Co proponują ubezpieczyciele?
Niektórzy ubezpieczyciele faktycznie zupełnie wykluczają możliwość wypłacenia odszkodowania, jeżeli szkoda nastąpiła w wyniku aktu terroryzmu. Tak jest np. w przypadku ubezpieczenia podróżnego oferowanego przez Avivę, Benefia24, Compensę, Concordię, Gothaer i InterRisk.
Dla turystów podróżujących po Europie: klauzula nieoczekiwanego aktu terroru
Istnieją jednak ubezpieczyciele podchodzący nieco elastyczniej do tej kwestii. Osobom wyjeżdżającym do kraju, w którym w ostatnim okresie nie zdarzały się akty terroru, niektórzy ubezpieczyciele w ramach standardowej polisy podróżnej oferują klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru. Zobaczmy, jakie są dokładne warunki takiej klauzuli w wybranych towarzystwach.
Sprawdź ceny poszczególnych polis w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych >
Allianz
W razie nieoczekiwanego aktu terroru ubezpieczyciel zapewni nam pomoc przez 7 dni od daty ataku (o ile w tym czasie nie wygasa akurat nasza umowa ubezpieczenia). W ramach klauzuli Allianz pokryje koszty:
- jednej wizyty lekarskiej,
- hospitalizacji do maksymalnej kwoty 8 000 PLN,
- transportu medycznego / zwłok do kraju zamieszkania do kwoty 8 000 PLN.
Generali
Generali także oferuje pomoc przez 7 dni od daty ataku i zapewni następujące usługi:
- jedną wizytę lekarską do równowartości 300 euro,
- hospitalizację do równowartości 2 000 euro,
- transport Ubezpieczonego / zwłok do kraju zamieszkania (transport świadczony do kwoty jaka odpowiada zorganizowaniu przez Centrum Pomocy Generali takiego transportu do Polski).
UNIQA
W razie niespodziewanego ataku terrorystycznego odpowiedzialność towarzystwa UNIQA trwa przez 7 dni. Ubezpieczony ma prawo do następujących usług:
- jednej wizyty lekarskiej do równowartości 250 euro,
- hospitalizacji do równowartości 2 000 euro,
- transportu Ubezpieczonego / zwłok do kraju zamieszkania (do kwoty 2 000 euro).
AXA Direct i Signal Iduna
Zarówno AXA Direct, jak i Signal Iduna zapewniają pomoc przez 7 dni w razie niespodziewanego ataku terroru.
Oczywiście trzeba podkreślić, że klauzula obowiązuje jedynie w przypadku pasywnego udziału w ataku terrorystycznym. Należy także pamiętać, że pewne kraje są odgórnie wyłączone spod działania tej klauzuli. Mowa o następujących państwach:
- Islamska Republika Afganistanu,
- Królestwo Arabii Saudyjskiej,
- Libia,
- Ludowa Republika Bangladeszu,
- Republika Burundi,
- Republika Czeczeńska,
- Republika Sudanu,
- Gruzja,
- Republika Iraku,
- Jordańskie Królestwo Haszymidzkie,
- Republika Kolumbii,
- Republika Somalijska,
- Republika Liberii,
- Islamska Republika Pakistanu,
- Republika Rwandy i
- Syryjska Republika Arabska.
Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie podróżne >
Dodatkowe rozszerzenie dla osób jadących do zagrożonego kraju
Osoby jadące do kraju, w którym zagrożenie atakiem terrorystycznym jest wysokie, powinny zatem zastanowić się nad opłaceniem dodatkowej składki, dzięki której odpowiedzialność ubezpieczyciela zostanie rozszerzona o koszty leczenia i usług assistance będących skutkiem wystąpienia aktu terroru. Oczywiście, odszkodowania nie otrzymają osoby biorące czynny udział w ataku terrorystycznym.
Wykupując dodatkową składkę, trzeba jednak bardzo uważnie przeczytać warunki takiego rozszerzenia. Zasady u poszczególnych ubezpieczycieli różnią się bowiem detalami. I tak np. w PZU dodatkowa ochrona obejmuje także ubezpieczenie bagażu podróżnego oraz NNW.
W ERGO Hestii natomiast odpowiedzialność ubezpieczyciela ustaje po 5 dniach od daty nagłego wystąpienia aktu terroru w danym kraju. ERGO Hestia nie wypłaca także odszkodowania, jeżeli w ciągu 90 dni przed datą rozpoczęcia ochrony w danym kraju występowały już akty terroryzmu.
Planując zagraniczny wyjazd, nie dajmy się zatem zwieść powszechnemu przekonaniu, że „od ataku terrorystycznego nie można się ubezpieczyć” i wybierzmy taką polisę, która zapewni nam faktyczną ochronę.