Ubezpieczenie na wakacje dla dziecka

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-27

Wielu rodziców kupuje we wrześniu bez zastanowienia grupowe ubezpieczenie NNW proponowane przez szkołę. Czy taka polisa zapewni jakiekolwiek bezpieczeństwo na wakacyjnym wyjeździe dziecka? Czy opłaca się kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?
Oblicz moje OC/AC

Wakacyjne wyjazdy dzieci bez rodziców są wspaniałą okazją do nauki samodzielności. Niestety niekiedy wymarzona podróż kończy się nieszczęśliwym wypadkiem. W takiej sytuacji ochronę dziecku może zapewnić ubezpieczenie. Czy jednak wystarczy wtedy grupowa polisa NNW wykupiona w szkole czy też należy zakupić ubezpieczenie turystyczne o większym zakresie świadczeń?

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne NNW?

Na początek warto wyjaśnić, że szkolne ubezpieczenie NNW, wbrew swojej nazwie, zapewnia pomoc dla dziecka nie tylko w czasie zajęć edukacyjnych. Takie grupowe polisy są ważne przez cały rok, niezależnie od tego, czy dziecko przebywa w szkole, w domu czy na łonie natury.

Jeśli nasza pociecha ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi, otrzyma dzięki tej polisie odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu. Szkoda oceniana jest na podstawie tabeli świadczeń, a odszkodowanie jest zgodne z ustalonym procentem uszczerbku na zdrowiu.

Problem z grupowymi ubezpieczeniami szkolnymi polega jednak na tym, że tak naprawdę zapewniają one zazwyczaj bardzo małą ochronę. Dlaczego?

Po pierwsze szkolne polisy NNW mają często wiele wyłączeń odpowiedzialności. Po zdarzeniu może się więc okazać, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, bo dany wypadek nie mieści się w granicach odpowiedzialności towarzystwa.

Po drugie grupowe ubezpieczenia mają zwykle bardzo małe sumy ubezpieczeń. A to właśnie od niej zależy wysokość odszkodowania. Częste są niestety przypadki, że po złamaniu kostki dziecko otrzymuje np. zaledwie 200 czy 300 zł świadczenia.

Po trzecie zakres terytorialny grupowych polis szkolnych jest często ograniczony jedynie do Polski. Jeśli dziecko wybiera się za granicę, potrzebuje więc dodatkowej ochrony. I chociaż każdy organizator wyjazdu dla dzieci ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie, to lepiej się na nim nie opierać. Grupowe ubezpieczenia na czas kolonii cierpią bowiem zwykle na te same słabości co szkolne polisy. Liczne wykluczenia odpowiedzialności i mała suma sprawiają, że ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich kosztów związanych z wypadkiem dziecka za granicą.

Dowiedz się więcej o problemach szkolnych ubezpieczeń NNW

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dla dziecka?

Jednym z popularnych sposobów zapewnienia dziecku większej ochrony na zagranicznym wyjeździe jest wyrobienie dla niego Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W Polsce może ją otrzymać za darmo każde dziecko zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako:

Dzięki karcie EKUZ w razie wypadku lub choroby za granicą dziecko będzie traktowane przez służby medyczne jak obywatel danego państwa. Otrzyma więc za darmo wszystkie te świadczenia, do których mają bezpłatny dostęp dzieci z tego kraju. Oczywiście należy zwrócić uwagę na ograniczenia terytorialne. EKUZ obowiązuje jedynie na terenie:

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka? Wystarczy:

Czy dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dla dziecka jest potrzebne?

Karta EKUZ ma jednak pewne swoje wady. Oprócz wspomnianego już ograniczonego zakresu terytorialnego, bardzo ważną kwestią jest fakt, że w większości europejskich krajów niektóre świadczenia zdrowotne są przynajmniej częściowo opłacane przez korzystających z nich obywateli tego państwa. A skoro obywatele płacą, to do zapłaty będzie zobowiązany także posiadacz karty EKUZ.

Sprawdź, ile dokładnie zapłaci się za leczenie za granicą, jeśli ma się tylko EKUZ

Dodatkowo karta EKUZ nie pokryje np. kosztu przyjazdu rodzica do dziecka hospitalizowanego za granicą. Takie świadczenie może natomiast zapewnić ubezpieczenie turystyczne. Jak działa taka polisa?

Podstawą polisy podróżnej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Dopóki świadczenia medyczne nie przekroczą ustalonej wcześniej sumy ubezpieczenia, polisa pokryje wszystkie wydatki na zagraniczne leczenie. Takie ubezpieczenie jest zwykle uzupełnione o świadczenia assistance. To właśnie w ramach assistance ubezpieczyciele proponują np. pokrycie kosztów transportu i pobytu rodzica w miejscu hospitalizacji dziecka.

Dodatkowo do ubezpieczenia turystycznego można dokupić wiele innych polis rozszerzających zakres ochrony. Dla przykładu jeśli wśród rzeczy, które dziecko zabiera na wakacje, znajdują się dość cenne przedmioty, można zastanowić się nad ubezpieczeniem bagażu. Przed kupnem takiej polisy warto jednak przyjrzeć się uważnie jej warunkom. Ubezpieczenie bagażu ma bowiem niestety wiele wyłączeń odpowiedzialności. Towarzystwo nie wypłaci odszkodowania choćby wtedy, kiedy ktoś ukradnie bagaż po tym, jak dziecko pozostawiło rzeczy bez opieki w poczekalni dworca.

Nie zapobiegniesz wszystkim wypadkom i kontuzjom dziecka. Możesz jednak sprawić, by po zdarzeniu nie martwić się kwestiami finansowymi i skupić się na zdrowiu swojej pociechy. Ubezpieczenie turystyczne pomoże Ci zachować spokój nawet w ciężkiej sytuacji.

Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny

Tagi: