Z raportu opublikowanego przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) wynika, że w 2016 r. osoby kierujące autami z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi spowodowały 14,7 tys. kolizji i wypadków drogowych. To wzrost o 22% w stosunku do 2015 r. Do kogo powinniśmy zgłosić się po odszkodowanie z OC, jeżeli sprawca wypadku jest ubezpieczony za granicą?
Co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem w Polsce?
Stłuczka, niezależnie od tego jak drobna, zawsze wywołuje wiele stresu. Jeszcze gorzej jest jednak, jeśli okazuje się, że sprawca wypadku nie mówi po polsku, a my nie możemy rozczytać się w okazywanych przez niego dokumentach. Co zatem zrobić po stłuczce z obcokrajowcem?
Kluczowe jest stwierdzenie, czy mamy do czynienia z wypadkiem (czyli są niestety osoby ranne lub ofiary śmiertelne) czy jedynie kolizją drogową. Jeśli to pierwsze, to niezbędne jest wezwanie policji. Jeżeli jednak doszło tylko do kolizji, można spróbować załatwić sprawę na własną rękę. Zobaczmy, co trzeba zrobić w zależności od tego, kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym.
1. Jesteś poszkodowanym w kolizji z autem o zagranicznych numerach
Na początek zaznaczmy, że z perspektywy otrzymania odszkodowania z OC ważna jest nie narodowość kierowcy, lecz państwo, w którym zarejestrowano auto sprawcy. Poniższe wskazówki mają zastosowanie w sytuacji, kiedy zderzysz się z samochodem zarejestrowanym za granicą. Nie ma znaczenia, czy kierowcą pojazdu jest obcokrajowiec czy Polak pracujący za granicą. Nieważna jest też narodowość właściciela samochodu.
Poniższe punkty przeprowadzą Cię krok po kroku przez proces zgłoszenia szkody:
- Spisz potrzebne dane sprawcy: numer rejestracyjny pojazdu, numer ubezpieczenia OC / Zielonej Karty / ubezpieczenia granicznego (w zależności od tego, w jakim kraju zarejestrowane jest auto), nazwę ubezpieczyciela
- Upewnij się, czy polisa przedstawiona Ci przez sprawcę jest ważna
- Wspólnie z drugim kierowcą sporządź oświadczenie o okolicznościach zdarzenia (możesz skorzystać z oświadczenia sprawcy kolizji po polsku i angielsku zamieszczonego na stronie PBUK)
- Zrób zdjęcia pojazdów (dobrze, by były na nim widoczne także numery rejestracyjne), a także zagranicznych dokumentów
- Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawdomówności obcokrajowca czy autentyczności jego dokumentów, wezwij policję. Zrób tak, nawet jeśli skutkiem kolizji jest jedynie niewielkie zarysowanie.
- Na stronie PBUK sprawdź, czy zagraniczny ubezpieczyciel sprawcy ma w Polsce swojego przedstawiciela (czyli nominowanego korespondenta). Aby to sprawdzić, wystarczy wybrać na stronie kraj, w którym zarejestrowano auto oraz nazwę towarzystwa. Możesz też zamiast tego podać kod Zielonej Karty.
- Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawcy ma swojego korespondenta w Polsce, szkodę trzeba zgłosić bezpośrednio do niego. Jeśli natomiast towarzystwo nie ma przedstawiciela, musisz wystąpić z roszczeniem do jednego z agentów PBUK: PZU albo Warty. Zgłoś szkodę do jednego z tych towarzystw także wtedy, kiedy nie uda Ci się ustalić, kto jest ubezpieczycielem sprawcy z zagranicy.
Rozpatrzmy zatem przykładową sytuację:
Na parkingu przed hipermarketem zderzyłeś się z kierowcą z Niemiec ubezpieczonym w AllSecur Deutschland AG. Po sprawdzeniu na stronie PBUK okazuje się, że korespondentem tego towarzystwa jest ALLIANZ POLSKA S.A. Tuż obok nazwy towarzystwa PBUK wyświetla dane kontaktowe do tego ubezpieczyciela. Możesz więc od razu zgłosić szkodę.
2. Jesteś sprawcą kolizji z autem o zagranicznych numerach
Jeśli to Ty jesteś sprawcą zdarzenia, powinieneś postępować tak samo, jakbyś zderzył się z autem o polskich numerach rejestracyjnych.
- Podaj poszkodowanemu potrzebne informacje: dane osobowe, numer polisy OC, nazwę ubezpieczyciela, numer rejestracyjny auta.
- Wspólnie z poszkodowanym sporządź oświadczenie sprawcy kolizji.
- W tym momencie kończy się już Twoja rola. To poszkodowany będzie musiał odnaleźć korespondenta Twojego ubezpieczyciela w swoim kraju i zgłosić szkodę.
Zobacz, co zrobić po stłuczce z polskim kierowcą, by dostać wysokie odszkodowanie z OC:
Dlaczego liczba stłuczek z autami z zagranicy wzrosła?
W ostatnich latach liczba zdarzeń drogowych, w których brały udział auta z zagranicznymi tablicami utrzymywała się na dość podobnym poziomie:
2012 r.: 12 919
2013 r.: 11 531
2014 r.: 12 112
2015 r.: 12 038
Jednak w 2016 r. ta liczba zdecydowanie zwiększyła się i wyniosła 14,7 tys. kolizji i wypadków, co oznacza wzrost aż o 22%.
Dlaczego tak się stało?
Jednym z powodów tak znaczącego wzrostu była z pewnością rekordowa liczba zagranicznych turystów w Polsce. Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej, Światowe Dni Młodzieży oraz postrzeganie Polski jako bezpiecznego kraju w porównaniu do innych państw sprawiły, że w 2016 r. nasz kraj odwiedziło aż 17,5 mln turystów z zagranicy. To o ok. 4,5% więcej niż w 2015 r.
Uzyskanie odszkodowania od zagranicznego ubezpieczyciele nie jest trudne
Zwiększona liczba wypadków powinna oczywiście zaniepokoić kierowców, ale w raporcie PBUK znajdziemy także bardziej optymistyczne dane. Statystyki pokazują, że procedura uzyskiwania odszkodowania od zagranicznego ubezpieczyciela działa dość sprawnie. W 2016 r. poszkodowanym w zdarzeniach z autami o obcych numerach rejestracyjnych wypłacono świadczenia na łączną kwotę ponad 106 mln zł. Oznacza to, że średnia wartość odszkodowania na jedno zdarzenie wyniosła ponad 7,2 tys. zł.
Uzyskanie odszkodowania ułatwia fakt, że większość ubezpieczycieli działających w sąsiednich państwach ma swoich korespondentów w Polsce. Dzięki temu likwidacja szkody po stłuczce z autem o zagranicznych numerach rejestracyjnych nie różni się w praktyce niczym od zdarzenia, w którym biorą udział jedynie samochody z krajowymi tablicami.
Sprawdź, jak otrzymać odszkodowanie z AC?