Mogłoby się wydawać, że najtrudniejszym zadaniem przy sprzedaży samochodu jest znalezienie odpowiedniego nabywcy. Niestety, formalności i haczyki prawne często okazują się większym wyzwaniem, czego dowodem są liczne pytania zadawane codziennie na forach internetowych. Poniżej podajemy odpowiedzi na te pojawiające się najczęściej.
Spis treści:
- [Czy możliwa jest sprzedaż bez przerejestrowania auta na siebie?](#Czy możliwa jest sprzedaż bez przerejestrowania auta na siebie?)
- [Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?](#Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?)
- [Czy sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa?](#Czy sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa?)
- [Jak sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna?](#Jak sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna?)
- [Jak sprzedać auto, jeśli pojazd jest na współwłasność?](#Jak sprzedać auto, jeśli pojazd jest na współwłasność?)
- [Gdzie trzeba zgłosić zbycie pojazdu?](#Gdzie trzeba zgłosić zbycie pojazdu?)
Sytuacje życiowe zmieniają się szybko. Zdarza się i tak, że tuż po zakupie auta stwierdzimy, że jednak go nie potrzebujemy lub też pojawi się nagle inny poważny wydatek. Pamiętajmy wtedy, że aby sprzedać auto, nie musimy go najpierw przerejestrowywać.
Pobierz bezpłatny wzór umowy kupna sprzedaży samochodu
Przy rejestracji auta ważna jest bowiem ciągłość umów. Nabywca, rejestrując auto w Wydziale Komunikacji będzie musiał okazać dokumenty, które wyjaśnią, dlaczego kto inny jest wpisany jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym, a kto inny widnieje jako sprzedawca. Potrzebne są zatem wszystkie umowy udowodniające ciągłość między osobą widniejącą w dowodzie a nowym właścicielem.
## Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?Sprzedaż auta bez ważnego przeglądu jest możliwa, ale kupujący musi być świadomy faktu, że takim samochodem teoretycznie nie będzie mógł nigdzie pojechać. Nawet na przegląd auto będzie musiało zostać przetransportowane na lawecie.
## Czy sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa?Sprzedaż auta bez OC także jest możliwa. Pozbycie się samochodu nie oznacza jednak, że nie będzie już Ci groziła kara za brak polisy.
Nabywca jest bowiem odpowiedzialny za OC samochodu dopiero od dnia zakupu. W tym dniu powinien on znaleźć ubezpieczenie OC odpowiednie dla siebie i wykupić je.
Nawet po sprzedaży samochodu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nadal może Cię jednak ukarać za brak OC w tym czasie, kiedy byłeś jeszcze właścicielem pojazdu.
Jak UFG dowie się o braku OC? Przecież po sprzedaży auta nie zostaniesz już zatrzymany do kontroli. Odpowiedzią jest wirtualny policjant. To system przeszukujący bazy danych o polisach. Jeżeli dostrzeże on brak OC, UFG może przysłać Ci wezwanie do zapłaty kary.
Dobra wiadomość jest taka, że kara może być wystawiona jedynie za brak OC w roku kalendarzowym, w którym odbyła się kontrola. Jeżeli zatem od początku 2016 r. Twoje auto nie ma ważnego OC, a Ty sprzedasz je np. w październiku, to karę możesz otrzymać tylko, jeśli kontrola UFG odbędzie się do końca 2016 roku.
## Jak sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna?Jeżeli sprzedajesz auto, a od momentu jego kupna nie minęło jeszcze 6 miesięcy, musisz wykazać to w zeznaniu podatkowym. Jest to Twoim obowiązkiem, nawet jeżeli nic nie zarobiłeś na sprzedaży.
Zbycie samochodu wykazuje się w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest dochód, czyli różnica między przychodem (cena sprzedaży) a kosztem nabycia. Co ważne, do kosztu nabycia możesz wliczyć nie tylko cenę zakupu, lecz także koszty modernizacji czy zakupu części zamiennych do samochodu.
Osoby, które zyskały coś na transakcji, muszą zapłacić odpowiedni podatek (jego dokładny procent zależy od dochodów danej osoby).
## Jak sprzedać auto, jeśli pojazd jest na współwłasność?Jeżeli auto jest na współwłasność, nie można sprzedać go samemu. W momencie podpisywania umowy muszą być obecni wszyscy współwłaściciele (albo jeden ze współwłaścicieli musi posiadać pełnomocnictwo pozostałych do zawarcia umowy).
Oczywiście każdy ze współwłaścicieli może samodzielnie sprzedać lub darować swój udział w pojeździe.
Co jednak zrobić, jeżeli jeden ze współwłaścicieli umrze? Wtedy nie możesz sprzedać samochodu, dopóki nie odbędzie się postępowanie spadkowe. Spadkobiercy wyłonieni w jego trakcie staną się nowymi współwłaścicielami pojazdu i to ich zgoda jest Ci potrzebna, jeżeli chcesz sprzedać samochód.
Dowiedz się więcej na temat współwłasności samochodu:
Sprzedaż samochodu to jeszcze nie koniec. Po zbyciu pojazdu trzeba zadbać o dwie ważne sprawy:
powiadomienie o zbyciu właściwego starosty – w ciągu 30 dni od sprzedaży auta musisz udać się do urzędu, w którym miałeś zarejestrowany pojazd. Tam składasz zawiadomienie o sprzedaży samochodu.
powiadomienie o zbyciu swojego ubezpieczyciela – w ciągu 14 dni musisz powiadomić o sprzedaży auta towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupione OC. Dopóki tego nie zrobisz, ponosisz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za zapłatę kolejnych rat ubezpieczenia. Dlatego najlepiej złożyć zawiadomienie od razu w dniu sprzedaży auta.
Dowiedz się więcej o zawiadomieniu o zbyciu pojazdu i pobierz bezpłatny wzór
Na koniec powiedzmy jeszcze, co dokładnie dzieje się z ubezpieczeniem po sprzedaży auta:
OC - polisa obowiązkowa przechodzi na nowego właściciela. O zwrot składki za niewykorzystany okres możesz ubiegać się tylko wtedy, kiedy nabywca wypowie umowę ubezpieczenia.
AC i NNW - ubezpieczenie dobrowolne nie przechodzi na nowego właściciela. Od razu masz prawo otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres tych polis. Przypomnij zatem o tym ubezpieczycielowi, aby przypadkiem nie utracić pieniędzy, które Ci się słusznie należą.
Jeżeli macie inne pytania związane ze sprzedażą auta, zadajcie je w komentarzach, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.