Sprawdzenie OC sprawcy – jak sprawdzić OC po kolizji za darmo?

Data publikacji: 2020-10-28

Brak konieczności wożenia ze sobą potwierdzenia ubezpieczenia OC jest z pewnością wygodnym rozwiązaniem dla kierowców. Może jednak rodzić problemy w razie kolizji. Czy sprawdzenie OC sprawcy jest obecnie możliwe bez wzywania policji?
Oblicz moje OC/AC

Jak sprawdzić OC po kolizji? - to pytanie zadają sobie często kierowcy od momentu wprowadzenia przepisów umożliwiających jazdę bez posiadania przy sobie fizycznego potwierdzenia zawarcia OC. Z jednej strony nie chcą tracić czasu na wzywanie policji do drobnej stłuczki, z drugiej obawiają się, że sprawca ich okłamuje, mówiąc, że posiada OC. Na szczęście dzięki bazie UFG sprawdzenie OC sprawcy jest możliwe bez pomocy policjantów.

Czytaj dalej, by przekonać się, jak szybko i bezpłatnie sprawdzić OC uczestników kolizji.

Spis treści:

  1. [Sprawdzenie OC – kiedy warto?](#Sprawdzenie OC – kiedy warto?)
  2. [Jak sprawdzić OC sprawcy w UFG?](#Jak sprawdzić OC sprawcy w UFG?)
  3. [Skąd UFG bierze informacje o OC?](#Skąd UFG bierze informacje o OC?)
  4. [Inne sposoby na sprawdzenie OC w UFG](#Inne sposoby na sprawdzenie OC w UFG)
  5. [Gdzie jeszcze jest możliwe sprawdzenie OC?](#Gdzie jeszcze jest możliwe sprawdzenie OC?)
## Sprawdzenie OC – kiedy warto?

Możliwość sprawdzenia OC jest przydatna w kilku sytuacjach:

1. Kolizja

Z możliwości sprawdzenia OC najczęściej korzystają kierowcy po kolizji, którzy nie chcą wzywać policji na miejsce zdarzenia.

2. Zakup auta

Jeśli kupujesz używane auto, warto sprawdzić w zewnętrznym źródle, czy samochód posiada ubezpieczenie OC czy też trzeba zakupić polisę od razu w dniu nabycia pojazdu, aby uniknąć kary za jej brak.

3. Sprawdzenie swojego ubezpieczyciela

Ubezpieczyciele mają obowiązek przekazywać informacje o zawartych umowach OC do bazy UFG. Niektóre firmy ociągają się jednak ze spełnieniem tego obowiązku. Sprawdzając OC swojego auta, możesz więc przekonać się, czy Twój ubezpieczyciel przekazał potrzebne informacje.

## Jak sprawdzić OC sprawcy w UFG?

Jak sprawdzić OC po kolizji? Najprościej i najszybciej można to zrobić na stronie UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co ważne, sprawdzenie OC jest całkowicie bezpłatne.

Aby sprawdzić OC, wykonaj następujące kroki:

1. Wejdź na stronę UFG

2. Wybierz sekcję „Baza OC i AC”

3. W kolumnie „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” kliknij na „Identyfikacja umowy OC na dzień” (możesz też kliknąć bezpośrednio na ten link: Sprawdzenie OC )

4. W formularzu podaj numer rejestracyjny lub numer VIN auta oraz dzień, na który ma zostać sprawdzona ważność polisy.

5. Potwierdź, że nie jesteś robotem i kliknij „Dalej”.

I to tyle! Jeśli w bazie jest informacja o OC danego auta, po kilku sekundach wyświetlą Ci się następujące informacje:

Jeśli chcesz, możesz kliknąć na „Pobierz”, aby pobrać plik PDF potwierdzający autentyczność raportu.

Co jednak jeśli w bazie nie ma informacji o OC sprawdzanego samochodu?

W takim przypadku otrzymasz komunikat o braku danych. Pamiętaj, że nie oznacza to koniecznie, że dane auto nie ma OC. Niektórzy ubezpieczyciele ociągają się z przekazywaniem danych o zawartych umowach ubezpieczeń, więc baza UFG nigdy nie jest kompletna.

Jeśli wyświetli Ci się informacja o braku danych o OC po sprawdzeniu po numerze rejestracyjnym, spróbuj przeprowadzić weryfikację jeszcze raz, wpisując numer VIN. Ta metoda może okazać się skuteczna zwłaszcza w przypadku niedawno przerejestrowanych aut. UFG może nie mieć wtedy jeszcze informacji o nowym numerze rejestracyjnym, ale numer VIN się nie zmienia, więc na te dane Fundusz wyświetli posiadane wiadomości o OC.

Jeżeli sprawdzasz OC sprawcy po kolizji i zarówno na numer rejestracyjny, jak i na numer VIN UFG nie wyświetla informacji o polisie, wezwij policję na miejsce zdarzenia. Jest oczywiście możliwe, że brak danych o OC wynika jedynie z niedbałości ubezpieczyciela, ale lepiej nie ryzykować.

Jeżeli po kontroli policji okaże się, że faktycznie sprawca kolizji nie ma OC, zwróć się po odszkodowanie do UFG. Fundusz wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie zażąda regresu od kierowcy, który spowodował szkodę.

## Skąd UFG bierze informacje o OC?

Wszystkie informacje o ubezpieczeniach OC znajdujące się w bazie UFG pochodzą od ubezpieczycieli. Mają oni bowiem obowiązek przekazywać do Funduszu wiadomości o zawartych polisach.

Jeżeli więc podczas sprawdzania OC swojego auta stwierdzisz, że w bazie UFG brakuje informacji lub są one błędne, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i poproś o przekazanie do Funduszu poprawnych wiadomości. Dzięki temu unikniesz komplikacji, kiedy przez moment nieuwagi spowodujesz kolizję i poszkodowany kierowca będzie chciał sprawdzić w bazie UFG OC Twojego auta.

Warto także zwrócić uwagę, że UFG nie ujawnia publicznie żadnych danych osobowych posiadacza pojazdu, a jedynie informacje o polisie oraz aucie.

## Inne sposoby na sprawdzenie OC w UFG

Formularz online jest zdecydowanie najprostszym i najszybszym sposobem na to, by sprawdzić OC w bazie UFG.

Jeśli jednak wolisz bardziej tradycyjne sposoby, możesz wysłać zapytanie do Funduszu:

## Gdzie jeszcze jest możliwe sprawdzenie OC?

Strona UFG to nie jedyne miejsce w sieci, gdzie możesz sprawdzić OC sprawcy.

### Aplikacja Na wypadek

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował bezpłatną aplikację Na wypadek. Umożliwia ona sprawdzenie OC sprawcy, a także podpowiada, co krok po kroku należy zrobić w razie kolizji.

### Serwis Historia pojazdu

Sprawdzenie OC jest możliwe także w serwisie Historia pojazdu. Za darmo udostępnia on raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów o danym samochodzie.

Aby wyświetlić raport, należy wpisać:

Serwis Historia pojazdu wymaga więc więcej danych niż baza UFG, ale w zamian przekazuje także więcej informacji o pojeździe.

Z raportu dowiesz się bowiem nie tylko, czy dany pojazd ma obowiązkową polisę OC. Serwis przekaże Ci też informacje o m.in.:

Jak zatem najlepiej sprawdzić OC? Jeśli potrzebujesz sprawdzić OC po kolizji lub chcesz się jedynie przekonać, czy ubezpieczyciel przekazał informacje o polisie Twojego auta do bazy, wejdź na stronę UFG i tam sprawdź OC.

Jeżeli jednak zamierzasz kupić używane auto, skorzystaj lepiej z serwisu Historia pojazdu. Umożliwi Ci on nie tylko sprawdzenie OC sprawcy, lecz także poznanie innych przydatnych informacji o wypatrzonym samochodzie.

Tagi: