Rozwiązanie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-11

Mimo że warunki ubezpieczenia OC są ściśle określone w ustawie, nadal wielu kierowców nie wie, kiedy rozwiązanie umowy OC jest możliwe. Rozwiewamy te wątpliwości.
Oblicz moje OC/AC

W ubezpieczeniach dobrowolnych ubezpieczyciel ma duże pole manewru przy ustalaniu dokładnych warunków polisy. W przypadku OC kierowców decydujące znaczenie ma jednak ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Określa ona między innymi (w art. 33), kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy OC.

Wymieniamy te przesłanki poniżej, tłumacząc przy okazji ewentualne zawiłości prawne.

Spis treści:

[1. Koniec okresu obowiązywania polisy](#1. Koniec okresu obowiązywania polisy)
[2. Wyrejestrowanie samochodu](#2. Wyrejestrowanie samochodu)
[3. Niezarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni](#3. Niezarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni)
[4. Wypowiedzenie OC przez nabywcę auta](#4. Wypowiedzenie OC przez nabywcę auta)
[5. Utrata pojazdu](#5. Utrata pojazdu)
[6. Upadłość ubezpieczyciela](#6. Upadłość ubezpieczyciela)
[7. Zarejestrowanie auta za granicą](#7. Zarejestrowanie auta za granicą)
[8. Odstąpienie od umowy OC zawartego na odległość](#8. Odstąpienie od umowy OC zawartego na odległość)
[9. Oddanie auta do demontażu](#9. Oddanie auta do demontażu)
[10. Wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC](#10. Wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC)

## 1. Koniec okresu obowiązywania polisy

Umowa ubezpieczenia OC może ulec rozwiązaniu wraz z upływem czasu, na który została zawarta. Dotyczy to zarówno rocznych polis, jak i krótkoterminowych ubezpieczeń OC.

Należy jednak zaznaczyć, że jeśli właściciel samochodu nie złoży najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy pisemnego wypowiedzenia rocznego ubezpieczenia OC, polisa ulegnie automatycznemu przedłużeniu na kolejne 12 miesięcy.

Umowa obowiązkowego OC nie przedłuży się mimo braku wypowiedzenia tylko w dwóch przypadkach:

Ubezpieczenie krótkoterminowe OC nie wymaga natomiast wypowiadania, ponieważ nie przedłuża się ono automatycznie. Ulegnie więc rozwiązaniu wraz z końcem okresu ważności polisy.

## 2. Wyrejestrowanie samochodu

Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z chwilą wyrejestrowania samochodu. Dzieje się tak niezależnie od tego, ile czasu zostało do końca obowiązywania umowy.

Oczywiście ta przesłanka dotyczy zarówno rocznych umów OC, jak i krótkoterminowych.

Kiedy można wyrejestrować samochód? Określa to art. 79 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z tymi zapisami wyrejestrowanie auta jest możliwe w przypadku:

## 3. Niezarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni

OC można wykupić jeszcze przed zarejestrowaniem samochodu. Jeśli jednak w ciągu 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczenia pojazd nie zostanie zarejestrowany, zarówno ubezpieczyciel, jak i właściciel auta może złożyć odstąpienie od umowy.

## 4. Wypowiedzenie OC przez nabywcę auta

W razie sprzedaży samochodu na nabywcę pojazdu przechodzą automatycznie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC. Nowy właściciel może więc korzystać z zawartej wcześniej polisy OC, ale musi pamiętać, że w takim przypadku umowa nie zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Ulegnie ona rozwiązaniu wraz z końcem czasu jej obowiązywania. Nowy właściciel musi więc pamiętać, by wcześniej porównać ceny OC na kalkulatorze ubezpieczeń i kupić korzystną polisę na nowy rok.

Nabywca auta ma też jednak prawo złożyć w dowolnym momencie wypowiedzenie OC kupionego przez poprzedniego właściciela. Umowa rozwiązuje się wtedy wraz z dniem jej wypowiedzenia.

Co ważne, w momencie wypowiedzenia OC przez nabywcę sprzedawca auta zyskuje prawo do zwrotu niewykorzystanej składki. Jeśli więc jako nowy właściciel samochodu rezygnujesz z dotychczasowego OC, poinformuj osobę sprzedającą auto o swojej decyzji.

## 5. Utrata pojazdu

Umowa OC rozwiązuje się także w momencie udokumentowania utraty pojazdu mimo braku zmiany właściciela. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w razie kradzieży samochodu lub kiedy dojdzie do pożaru, w którym spłonie auto.

## 6. Upadłość ubezpieczyciela

Jeśli ubezpieczyciel, u którego masz OC, ogłosi upadłość, Twoja polisa zachowa ważność jeszcze przez 3 miesiące. Po tym czasie ulegnie ona rozwiązaniu.

Jeżeli jednak koniec Twojego OC wypada wcześniej niż przed upływem 90 dni od daty ogłoszenia upadłości, będziesz objęty ochroną tylko do dnia końca OC. Potem umowa ubezpieczenia ulegnie rozwiązaniu. Musisz więc wcześniej kupić nową polisę w innym towarzystwie, by nie dostać kary za brak OC.

W przypadku upadłości ubezpieczyciela nie ma oczywiście mowy o automatycznym przedłużaniu OC na kolejny rok.

## 7. Zarejestrowanie auta za granicą

Kolejną przesłanką do rozwiązania umowy OC zawartego w Polsce jest zarejestrowanie samochodu za granicą.

## 8. Odstąpienie od umowy OC zawartego na odległość

Osoby kupujące OC na odległość (przez telefon lub Internet) są w uprzywilejowanej sytuacji w porównaniu do kierowców zawierających umowę osobiście.

Ustawa o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2) umożliwia bowiem odstąpienie od OC zawartego na odległość w ciągu 30 dni od podpisania umowy.

W takim przypadku OC rozwiązuje się z dniem odstąpienia.

## 9. Oddanie auta do demontażu

Umowa OC rozwiązuje się również z dniem wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu lub przyjęciu niekompletnego pojazdu przez przedsiębiorcę prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów.

## 10. Wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC

Niektórzy kierowcy nie wiedzą lub zapominają, że brak wypowiedzenia oznacza, że OC przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Kupują więc nową polisę w innym towarzystwie i w efekcie mają dwa OC na to samo auto. Taka podwójna ochrona nie ma żadnego sensu, więc ustawodawca przewidział możliwość wypowiedzenia tego OC, które przedłużyło się automatycznie. Należy jednak zwrócić uwagę, że ubezpieczyciel będzie żądać zapłaty składki za te dni, kiedy udzielał ochrony.

Jeśli więc zorientujesz się, że masz podwójne OC, złóż jak najszybciej wypowiedzenie tego przedłużonego automatycznie. Dzięki temu będziesz musiał zapłacić jedynie za kilka dni dodatkowej ochrony.

Możliwości rozwiązania umowy OC wywołują wiele pytań kierowców. Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie rozwiało choć część tych wątpliwości. Jeśli macie jeszcze inne pytania dotyczące rozwiązania umowy OC, zadajcie je w komentarzach, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Tagi: