Opóźniony lub odwołany samolot – jakie prawa Ci przysługują?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-23

Spokojne wielkanocne śniadanie z rodziną – tak to miało wyglądać, jednak rzeczywistość okazała się mniej kolorowa: świąteczny czas rozpoczął się oczekiwaniem na opóźniony lot i nerwami z powodu zagubionego bagażu. Jeżeli lecisz samolotem do rodziny na święta, zobacz, jakie prawa Ci przysługują i czy warto wykupić dodatkową polisę.
Oblicz moje OC/AC

Unijne prawo zawiera wiele przepisów chroniących pasażerów samolotów. Z przysługującymi Ci przywilejami warto jednak zapoznać się jeszcze przed podróżą, aby w przypadku odwołania lotu od razu wiedzieć, o co możesz się dopominać u przewoźnika. Znając wcześniej swoje prawa, będziesz mógł też stwierdzić, czy warto wykupywać prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Kogo i kiedy obowiązują te przepisy?

Specjalne przywileje przysługują Ci w przypadku:

Prawa te obowiązują, jeżeli wylatujesz z lotniska na terenie Unii Europejskiej albo przylatujesz do UE samolotem przewoźnika z Unii lub Islandii, Norwegii albo Szwajcarii.

Odwołany lot lub odmówienie wstępu na pokład

Jeżeli z powodu odwołania lotu lub zbyt dużej liczby rezerwacji nie możesz polecieć danym samolotem, przewoźnik powinien:

albo

Opóźniony lot

W przypadku opóźnienia samolotu przysługujące Ci prawa zależą od wielkości spóźnienia oraz długości planowanego lotu. W przypadku wyraźnie opóźniającego się lotu masz prawo do opieki. Co kryje się pod tym pojęciem? To zapewnienie:

Takie przywileje przysługują Ci, jeśli lot opóźnia się:

Przepisy te obowiązują wszystkich pasażerów, jednak pamiętaj, że linie lotnicze w pierwszej kolejności udzielą pomocy osobom najbardziej jej potrzebującym (chorym czy dzieciom lecącym bez opieki dorosłego).

Jeżeli lot opóźni się o ponad 5 godzin, możesz zrezygnować z podróży i zażądać zwrotu pieniędzy.

Odszkodowanie

W przypadku odwołania lotu, odmówienia wstępu na pokład lub dotarcia na miejsce z ponad 3-godzinnym opóźnieniem możesz dodatkowo ubiegać się u swego przewoźnika o odszkodowanie w wysokości 250-600 euro. Jego dokładna kwota będzie uzależniona od długości trasy. Nie możesz jednak ubiegać się o odszkodowanie, jeśli lot odwołano z powodu wyjątkowych okoliczności (przede wszystkim chodzi tu o złą pogodę).

Zgubiony lub uszkodzony bagaż

W przypadku zgubienia, uszkodzenia lub dostarczenia z opóźnieniem rejestrowanego bagażu możesz domagać się od linii lotniczych odszkodowania w wysokości do 1 000 SDR (Special Drawing Rights, umowna jednostka monetarna, według obecnego kursu wynosi ok. 1 254 euro) za jedną rzecz. Odszkodowanie przysługuje Ci także w przypadku uszkodzenia bagażu podręcznego.

Sprawdź również, czego nie spakujesz do samolotu >

Powyższe prawa przysługują Ci nawet wtedy, kiedy nie posiadasz prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Kiedy zatem warto wykupywać dodatkową polisę?

Cenne przedmioty w bagażu

Ubezpieczenie na pewno warto wykupić, jeżeli przewozisz w bagażu drogocenne przedmioty. Teoretycznie przysługujące Ci od przewoźnika odszkodowanie za zgubiony lub zniszczony bagaż może być wyższe niż 1 000 SDR, jednak aby tak się stało, najpóźniej w momencie odprawy musisz przedłożyć przewoźnikowi specjalne oświadczenie. Wiąże się ono z dodatkową opłatą, dlatego w takiej sytuacji bardziej opłacalne będzie wykupienie ubezpieczenia bagażu, które zapewni dodatkowo ochronę w razie kradzieży lub zdarzeń losowych.

Sprawdź ceny polis w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych >

Rezygnacja z taniego lotu

Zdecydowana większość tanich linii lotniczych sprzedaje jedynie bezzwrotne bilety (albo dopuszcza zwrot tylko w ściśle określonych, wyjątkowych sytuacjach). Dlatego lecąc tanimi liniami, warto wykupić ubezpieczenie od rezygnacji z biletu, dzięki któremu będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie, jeżeli w wyniku choroby, nieszczęśliwego wypadku, śmierci bliskiej osoby, przedwczesnego porodu czy poważnej szkody w miejscu zamieszkania nie polecisz danym samolotem.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia turystycznego >

Tagi: