Na początek trzeba zadać sobie pytania: W jakim celu i na jak długo wyjeżdżasz za granicę? Z jakiego środka transportu będziesz korzystał? Jeżeli będziesz podróżował samochodem, musisz upewnić się przed wyjazdem że auto jest przygotowane do drogi i ubezpieczone. Jeśli celem twojego pobytu za granicą jest krótkoterminowa praca fizyczna, warto zakupić ubezpieczenie zdrowotne i NNW. Z kolei na wycieczkę do ciepłych krajów czy na narty w Alpach ani rusz bez dobrego ubezpieczenia turystycznego.
Podróż samochodem – jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu za granicą?
Podstawą ochrony pojazdu jest oczywiście polisa OC. Z chwilą przyjęcia Polski do Unii Europejskiej, 1 maja 2004 roku, krajowe ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terenie:
- krajów członkowskich Unii Europejskiej,
- Chorwacji,
- Norwegii,
- Szwajcarii,
- Islandii,
- Serbii
- księstwa Lichteinsteinu.
Jeśli jednak znajdziesz się na terytorium takich krajów jak Białoruś, Ukraina, Rosja, Albania, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Tunezja, Mołdawia, Macedonia, Iran, Izrael czy Maroko, będziesz potrzebować Zielonej Karty. Zielona Karta to dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC ważnego w krajach, które należą do systemu Zielonej Karty. Jeżeli posiadasz takie ubezpieczenie samochodu jak np. Autocasco, Assistance czy NNW kierowcy, upewnij się czy dana polisa będzie cię chronić na terenie krajów przez które planujesz przejeżdżać.
Ubezpieczenie turystyczne – kup takie, które faktycznie Cię chroni
Od lat coraz więcej osób planuje zimowe wyjazdy w góry lub do ciepłych krajów. Niezależnie czy wybierasz się na wycieczkę zorganizowaną samodzielnie czy z biurem podróży, pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu turystycznym, które przyda ci się gdy:
- będziesz potrzebował skorzystać z pomocy medycznej za granicą,
- zgubisz dokumenty lub zostaniesz okradziony,
- zostaniesz zmuszony do nagłego powrotu do kraju lub odwołania wyjazdu,
- weźmiesz udział w wypadku samochodowym.
Pamiętaj, że gratisowe ubezpieczenie turystyczne dodane do wycieczki z biura podróży może być niewystarczające. Dla przykładu: wyjeżdżasz na tydzień do Egiptu, w cenie wycieczki masz zagwarantowaną ochronę od skutków nieszczęśliwych wypadków i pomoc medyczną. Niestety, po bliższych zapoznaniu się z warunkami ubezpieczenia okazuje się np. że ochrona działa jedynie na terenie hotelu. Jeżeli do nieszczęśliwego wypadku dojdzie w czasie zwiedzania piramid, to koszty leczenia pokryjesz z własnej kieszeni. Aby nie być niemile zaskoczonym, lepiej wykupić dobrą polisę turystyczną która zapewni kompleksową ochronę. Jak ją znaleźć? Najprościej skorzystać z:
Do pracy za granicę? Bądź ubezpieczony!
Wielu Polaków wyjeżdża pracować sezonowo za granicę. Bardzo często są to prace fizyczne np. prace budowlane lub w sezonie letnio-jesiennym przy zbiorach warzyw i owoców. Niejednokrotnie bywa to praca „na czarno”, bez żadnej ochrony ubezpieczeniowej. Z kolei inni wyjeżdżający podpisują umowy o pracę tymczasową przy udziale agencji pośredniczących bądź bezpośrednio z zagranicznych pracodawcom. Zawsze należy upewnić się przed wyjazdem czy będziesz posiadał ubezpieczenie zdrowotne i NNW - w przeciwnym wypadku koszty leczenia (które np. w przypadku hospitalizacji mogą sięgać nawet paru tysięcy euro) poniesiesz z własnej kieszeni.