Kiedy przedawni się nasze odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-24

Na dochodzenie odszkodowania z ubezpieczenia OC mamy sporo czasu, ale nie powinniśmy czekać z tym w nieskończończoność. Kiedy roszczenie poszkodowanego ulegnie przedawnieniu?
Oblicz moje OC/AC

Przedawnienie dotyczy wszystkich roszczeń w prawie cywilnym. Roszczenia związane ze skutkami wypadku (szkodami na majątku lub osobie) nie stanowią żadnego wyjątku.

Poszkodowany musi pamiętać o tym, że po upływie pewnego czasu nie będzie już można skutecznie dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia. Z myślą o ofiarach wypadków oraz ich rodzinach postanowiliśmy dokładnie wyjaśnić zasady przedawnienia roszczeń wobec ubezpieczyciela.

Przepisy są dość korzystne dla poszkodowanych

Instytucja przedawnienia ma motywować wierzycieli do skutecznego dochodzenia swoich roszczeń i chronić dłużników przed koniecznością spłaty bardzo „starych” długów. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (KC) po upływie terminu przedawnienia zobowiązana strona może dobrowolnie uregulować swój dług.

W praktyce trudno jednak oczekiwać, że ubezpieczyciel dobrowolnie zlikwiduje szkodę, która nie leży już w zakresie jego odpowiedzialności - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz też: Jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC i AC

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kierowców są specyficznymi polisami, które często służą do kompensowania skutków poważnych i traumatycznych wypadków. Właśnie dlatego ustawodawca przewidział szczególne zasady przedawnienia roszczeń dotyczących polis OC.

Warto wiedzieć, że w przypadku większości ubezpieczeń stosowany jest ogólny termin przedawnienia określony przez artykuł 819 paragraf 1 kodeksu cywilnego (KC). Ten termin wynosi 3 lata i jest naliczany od dnia wymagalności roszczenia.

Inny termin dotyczy roszczeń związanych z obowiązkowymi ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej dla kierowców (patrz art. 442 indeks 1 KC). W przypadku takich roszczeń, zakład ubezpieczeń może uchylić się od odpowiedzialności, jeżeli:

Nietrudno zauważyć, że zasady przedawnienia dotyczącego szkód osobowych są bardziej korzystne dla ofiar wypadków. Niezależnie od rodzaju szkody (osobowa lub majątkowa) termin przedawnienia biegnie dopiero od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o towarzystwie odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania. Takie rozwiązanie uwzględnia fakt, że ofiara wypadku drogowego nie zawsze ma właściwe informacje na temat ubezpieczyciela chroniącego odpowiedzialność cywilną sprawcy.

Ustawodawca w szczególny sposób uregulował też sytuację małoletnich. Roszczenia tych osób dotyczące szkód osobowych, przedawniają się nie wcześniej niż po dwóch latach po osiągnięciu przez nie pełnoletności - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Okres przedawnienia w OC wynosi nawet 20 lat

W kontekście przedawnienia warto podkreślić, że istnieją roszczenia ofiar wypadku drogowego, które można skutecznie dochodzić w terminie wynoszącym przynajmniej 20 lat. Mowa o sytuacji, w której szkoda objęta ubezpieczeniem OC była wynikiem przestępstwa (tzn. zbrodni lub występku). Taki dwudziestoletni termin przedawnienia szkód związanych z przestępstwami został dwukrotnie wydłużony w sierpniu 2007 r. (wcześniej obowiązywał termin dziesięcioletni).

Dłuższy termin (20 lat zamiast 10 lat) stosuje się również do szkód wyrządzonych przed 10 sierpnia 2007 roku, o ile nie były one przedawnione w dniu wprowadzenia nowych przepisów.

Dwukrotne wydłużenie terminu przedawnienia dotyczącego roszczeń związanych z przestępstwem to nie jedyna zmiana korzystna dla poszkodowanych. W ramach ważnej uchwały z 29 października 2013 roku (sygnatura akt III CZP 50/13) Sąd Najwyższy uznał, że dwudziestoletni okres przedawnienia powinien być stosowany również wtedy, gdy sprawcy wypadku nie udało się zidentyfikować, ale okoliczności wskazują na popełnienie przestępstwa przez kierowcę i odpowiedzialność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Takie orzeczenie Sądu Najwyższego oznacza kłopoty dla UFG, który teraz musi likwidować wiele „starych” szkód (wyrządzonych nawet w latach 90 - tych).

Działanie ofiary wypadku oddala przedawnienie

W kwestii przedawnienia roszczeń dotyczących wypadków drogowych spore znaczenie odgrywają nie tylko omówione powyżej terminy przedawnienia. Bardzo istotne są również przepisy wstrzymujące bieg przedawnienia. Trzeba pamiętać, że zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego działanie poszkodowanego w stosunku do sądu powszechnego, sądu polubownego lub komornika, rozpoczęcie mediacji albo uznanie zobowiązania przez dłużnika przerywa bieg terminu przedawnienia roszczeń.

W takiej sytuacji wspomniany termin znów będzie naliczany „od zera”. To sprawia, że nawet przekroczenie trzyletniego terminu przedawnienia nie jest częste w praktyce. Taki termin przedawnienia będzie naliczany od początku dopiero po zakończeniu postępowania sądowego lub egzekucyjnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do przerwania terminu przedawnienia wystarcza również zgłoszenie swojego roszczenia ubezpieczycielowi. W takiej sytuacji termin przedawnienia zaczyna biec na nowo dopiero po otrzymaniu pozytywnej lub odmownej decyzji zakładu ubezpieczeń.

Trzeba jednak pamiętać, że z przerwaniem terminu przedawnienia po zgłoszeniu szkody, mamy do czynienia tylko jednokrotnie. Późniejsze odpowiedzi ubezpieczyciela albo reklamacje poszkodowanego już nie przerywają terminu przedawnienia - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Tagi: