Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji? Pobierz wzór

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-09

Codziennie w Polsce dochodzi do wielu drobnych stłuczek. Jeżeli uczestnicy kolizji zgadzają się co do tego, kto jej zawinił, na miejsce zdarzenia nie trzeba jednak wzywać policji. Wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Co ono powinno zawierać? Sprawdź nasz wzór.
Oblicz moje OC/AC

Kolizja drogowa, potocznie zwana stłuczką, jest takim zdarzeniem, którego jedyną konsekwencją są szkody materialne. Żaden z jej uczestników nie został więc ranny ani zabity. Zarysowanie innego auta na parkingu w trakcie wyjeżdżania z miejsca postojowego, lekkie uderzenie w auto stojące przed Tobą na światłach, zderzenie na skrzyżowaniu, z którego wszyscy kierowcy i pasażerowie wyszli bez szwanku – każde z takich zdarzeń określimy mianem kolizji. Aby uzyskać odszkodowanie po takim zdarzeniu, poszkodowany musi mieć oświadczenie sprawcy szkody na mieniu. Jak je spisać?

Spis treści:

  1. [Kolizja drogowa – jak się zachować?](#Kolizja drogowa – jak się zachować?)
  2. [Kiedy wzywać policję na miejsce kolizji?](#Kiedy wzywać policję na miejsce kolizji?)
  3. [Oświadczenie sprawcy kolizji – zalety i wady](#Oświadczenie sprawcy kolizji – zalety i wady)
  4. [Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór PDF do pobrania](#Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór PDF do pobrania)
  5. [Co zrobić, jeśli sprawca nie ma przy sobie potwierdzenia OC?](#Co zrobić, jeśli sprawca nie ma przy sobie potwierdzenia OC?)
  6. [Jak wygląda oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu?](#Jak wygląda oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu?)
  7. [Mam oświadczenie sprawcy szkody – co dalej?](#Mam oświadczenie sprawcy szkody – co dalej?)
## Kolizja drogowa – jak się zachować?

W jednym z innych artykułów omawialiśmy dokładnie zalecany sposób zachowania po kolizji drogowej. Tutaj przypomnimy więc tylko najważniejsze zasady:

## Kiedy wzywać policję na miejsce kolizji?

Policję trzeba wezwać zawsze wtedy, kiedy dojdzie do wypadku, czyli w zdarzeniu ktoś zostanie ranny lub zginie. Jeśli dojdzie jedynie do kolizji, obecność policji na miejscu wydarzenia nie jest obowiązkowa. Wystarczy spisać oświadczenie sprawcy i można wracać do domu.

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, w którym kierowcy opisują przebieg zdarzenia i podają dane swoje oraz aut. Sprawca powinien się w oświadczeniu jednoznacznie przyznać do winy. Na podstawie takiego dokumentu poszkodowany może rozpocząć proces likwidacji szkody.

Są jednak takie sytuacje, kiedy trzeba wezwać policję, mimo że doszło jedynie do kolizji. Jest tak jeśli:

## Oświadczenie sprawcy kolizji – zalety i wady

Spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej i niewzywanie policji zdecydowanie przyspiesza załatwienie całej sprawy. Policja ma zazwyczaj wiele rzeczy na głowie, a przyjazd do drobnej kolizji na parkingu zdecydowanie nie będzie jednym z priorytetów funkcjonariuszy. Oczywiście, policja nie ma prawa odmówić przyjazdu na miejsce zdarzenia, ale trzeba liczyć się z tym, że może to zająć nieco czasu.

Spisując samo oświadczenie, sprawca kolizji uniknie także mandatu oraz punktów karnych. Jedyną konsekwencją zdarzenia będzie więc dla niego utrata części zniżek na OC.

A jakie są wady spisania oświadczenia sprawcy kolizji i rezygnacji z wzywania policji?

Taki wybór jest zawsze nieco ryzykowny z punktu widzenia poszkodowanego. Samo oświadczenie sprawcy nie przesądza bowiem o odpowiedzialności jego ubezpieczyciela za zdarzenie. Po zgłoszeniu szkody towarzystwo zawsze skontaktuje się ze sprawcą i poprosi o potwierdzenie przebiegu stłuczki. Bywa niestety tak, że w tym momencie sprawca wycofuje się ze swoich zeznań.

Aby zmniejszyć ryzyko takiego toku zdarzeń, należy zadbać o dodatkowe dowody przebiegu kolizji. Na oświadczeniu warto zapisać dane kontaktowe do świadków kolizji, którzy poświadczą, jak doszło do stłuczki. Przydadzą się także nagrania z kamerki samochodowej oraz zdjęcia aut tuż po zdarzeniu.

## Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór PDF do pobrania

Oświadczenie sprawcy szkody komunikacyjnej można spisać na zwykłej kartce. Nawet drobna kolizja wywołuje jednak wiele stresu, więc łatwo wtedy zapomnieć o umieszczeniu ważnej informacji. Dlatego warto wozić ze sobą w aucie gotowy wzór oświadczenia sprawcy kolizji, najlepiej w kilku egzemplarzach.

Potrzebny jest Ci wzór oświadczenia sprawcy kolizji do pobrania? Kliknij tutaj i wydrukuj wzór oświadczenia sprawcy w PDF przygotowany przez ekspertów Ubea.pl: wzór PDF

Jakie informacje powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej? Nie może na nim zabraknąć następujących danych:

Oświadczenie sprawcy należy sporządzić w jednobrzmiących egzemplarzach w liczbie równej liczbie aut biorących udział w kolizji.

## Co zrobić, jeśli sprawca nie ma przy sobie potwierdzenia OC?

Obecnie nie ma już obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia ubezpieczenia OC. Zazwyczaj jest to spore ułatwienie dla kierowców, ale może rodzić pewne kłopoty w razie kolizji. Czy poszkodowany powinien zawierzyć sprawcy na słowo, że ma on OC? A co jeśli sprawca nie pamięta swojego numeru polisy, a nie ma ze sobą nawet jej zdjęcia? Czy trzeba wtedy wzywać policję?

Na szczęście istnieje inne rozwiązanie. W internetowej bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) można szybko i bezpłatnie sprawdzić, czy sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC. Wystarczy podać numer rejestracyjny auta.

## Jak wygląda oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu?

Drobne zderzenia na parkingu to jeden z najczęstszych typów szkód w dużym mieście. Niektórzy kierowcy traktują takie zdarzenie jako coś odmiennego od kolizji na drodze i zastanawiają się, jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy stłuczki na parkingu.

Na szczęście rzeczywistość nie jest tak skomplikowana. Stłuczka na parkingu to kolizja jak każda inna. Oświadczenie sprawcy szkody podane powyżej sprawdzi się więc także w razie zdarzenia na parkingu.

## Mam oświadczenie sprawcy szkody – co dalej?

Jeśli jesteś poszkodowanym w kolizji i masz już wypełnione oświadczenie sprawcy, możesz przejść do zgłoszenia szkody. Prawo daje Ci na to aż 3 lata, ale oczywiście im szybciej poinformujesz ubezpieczyciela o zdarzeniu, tym łatwiej będzie otrzymać pełne odszkodowanie.

Szkodę możesz zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy lub, o ile i Twoje towarzystwo, i ubezpieczyciel sprawcy są w systemie BLS, do swojego ubezpieczyciela. W takim przypadku Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, a potem już samodzielnie rozliczy się z towarzystwem sprawcy.

Po zgłoszeniu szkody komunikacyjnej do towarzystwa ubezpieczyciel skontaktuje się ze sprawcą i poprosi go o potwierdzenie okoliczności kolizji. Jeśli sprawca to zrobi, ubezpieczyciel zajmie się dalszą likwidacją szkody. Tutaj możesz poczytać dokładniej o tym, jak przebiega wycena i wypłata odszkodowania z OC.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej może znacząco przyspieszyć zgłoszenie szkody i wypłatę odszkodowania. By tak się jednak stało, trzeba zadbać o to, by oświadczenie zawierało wszystkie ważne informacje. Dlatego najlepiej już teraz pobierz oraz wydrukuj wzór oświadczenia i woź je ze sobą w aucie. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musieć z niego korzystać.

Tagi: