Jak Rzecznik Finansowy (dawniej Rzecznik Ubezpieczonych) pomaga kierowcom?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-28

Jesienią 2015 r. Rzecznik Ubezpieczonych zamienił się w Rzecznika Finansowego. Jaką pomoc i ochronę może zapewnić Rzecznik Finansowy kierowcom?
Oblicz moje OC/AC

11 października 2019 r. Rzecznik Finansowy obchodził już czwartą rocznicę rozpoczęcia swojej działalności. Ta instytucja dobrze zadomowiła się na polskim rynku usług finansowych i jest coraz lepiej rozpoznawalna. Nie oznacza to jednak, że wszyscy kierowcy wiedzą o zmianie dotychczasowego Rzecznika Ubezpieczonych w Rzecznika Finansowego. Świadczy o tym duża liczba osób, które w Internecie nadal szukają informacji o pomocy świadczonej przez Rzecznika Ubezpieczonych.

Na całe szczęście, zamiana typowo ubezpieczeniowego rzecznika w instytucję chroniącą prawa wszystkich klientów rynku finansowego nie oznacza pogorszenia sytuacji kierowców pozostających w sporze z ubezpieczycielem. Wręcz przeciwnie: Rzecznik Finansowy ma więcej możliwości działania w interesie kierowców niż dawny Rzecznik Ubezpieczonych. Niestety wiele osób wciąż nie docenia zakresu pomocy, którą może świadczyć Rzecznik Finansowy. Dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wyjaśnić, jak wspomniana instytucja pomaga kierowcom.

Jakim kierowcom pomaga Rzecznik Finansowy?

Jeżeli chodzi o pomoc Rzecznika Finansowego dla kierowców, to można już na wstępie wyróżnić dwie możliwości. Pierwsza z nich dotyczy wsparcia dla kierowców poszkodowanych w wypadku. Mowa o osobach, które borykają się z problemami dotyczącymi likwidacji szkód przy pomocy ubezpieczenia OC sprawcy kolizji.

Warto jednak pamiętać, że pomoc Rzecznika Finansowego dla kierowców może mieć także inny aspekt. Z prośbą o wsparcie wspomnianego rzecznika zwracają się również właściciele samochodów, którzy są niezadowoleni z działania własnej polisy komunikacyjnej. Jako przykład można wymienić sytuację posiadacza ubezpieczenia autocasco, któremu ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania za samochód zarysowany na parkingu przez nieznanego sprawcę.

Inny przykład dotyczy kierowcy, który poniósł obrażenia w spowodowanym przez siebie wypadku i teraz domaga się wyższego świadczenia w ramach polisy NNW kupionej razem z obowiązkowym OC - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Rzecznik finansowy wspiera kierowcę na dwa główne sposoby

Pomoc Rzecznika Finansowego dla kierowcy pozostającego w sporze z ubezpieczycielem posiada dwa główne aspekty. Chodzi o tak zwane postępowanie interwencyjne oraz postępowanie polubowne.

Kierowcy chętniej wybierają ten pierwszy wariant działania, który rozpoczyna się od złożenia wniosku o interwencję Rzecznika Finansowego. Warto podkreślić, że taki wniosek może zostać złożony dopiero wtedy, gdy klient ubezpieczyciela lub kierowca poszkodowany w wypadku wyczerpał wszystkie możliwości reklamacyjne. W takiej sytuacji Rzecznik Finansowy może przystąpić do badania sporu klienta / poszkodowanego z zakładem ubezpieczeń.

Podczas swojej interwencji wspomniana instytucja ma prawo domagać się od zakładu ubezpieczeń wyjaśnień oraz przekazania dokumentów. Co ważne, rzecznik będzie starał się przedstawić merytoryczne argumenty na korzyść poszkodowanej osoby (o ile takie istnieją).

Dość często zdarza się, że w sporach dotyczących mniejszych kwot zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę stanowisko Rzecznika Finansowego i zmieniają swoją decyzję na korzyść poszkodowanej osoby - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Na czym polega postępowanie polubowne prowadzone przez Rzecznika Finansowego?

Kierowca niepotrafiący dojść do porozumienia z zakładem ubezpieczeń może wybrać również drugą ścieżkę postępowania, którą oferuje Rzecznik Finansowy. Mowa o tak zwanym postępowaniu polubownym, którego celem jest wypracowanie ugody. Co ważne, ubezpieczyciel musi wziąć udział w postępowaniu polubownym prowadzonym przez doświadczonego specjalistę.

Trzeba jednak pamiętać, że takie postępowanie zakłada dobrowolny kompromis obydwu stron sporu. Mediator nie może zmusić kierowcy oraz ubezpieczyciela do zawarcia ugody lub przekazania dodatkowych dokumentów.

Postępowanie polubowne raczej nie wydaje się dobrym wariantem, jeżeli nadużycie ubezpieczyciela jest ewidentne oraz łatwe do wykazania - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak Rzecznik Finansowy ocenia szkolne ubezpieczenia

Pomoc sądowa rzecznika finansowego stanowi trzecie rozwiązanie

Internetowe poradniki i opracowania dotyczące roli Rzecznika Finansowego czasem niesłusznie pomijają jeszcze jeden aspekt pomocy, którą może świadczyć wspomniana instytucja. Chodzi o tak zwany istotny pogląd rzecznika finansowego będący sporym wsparciem dla kierowców, którzy pozwali zakład ubezpieczeń.

W tym kontekście warto podkreślić, że czasem przeniesienie sporu z zakładem ubezpieczeń na sądową wokandę jest konieczne. Nie można bowiem zagwarantować, że ubezpieczyciel uwzględni argumenty Rzecznika Finansowego w postępowaniu interwencyjnym lub zgodzi się na kompromis podczas postępowania polubownego.

Drugie ze wspomnianych postępowań kończy się wydaniem pisemnej opinii Rzecznika Finansowego, która bywa przydatna w sądzie. Podczas procesu sądowego można wykorzystać również argumenty rzecznika przedstawione w trakcie postępowania interwencyjnego - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Istotny pogląd Rzecznika Finansowego, który jest wydawany na wniosek poszkodowanej osoby stanowi dodatkowe wsparcie merytoryczne. O wydanie takiego poglądu może wnioskować również osoba, która wcześniej w danej sprawie nie korzystała z pomocy rzecznika.

Poszkodowany kierowca, który wytoczył powództwo ubezpieczycielowi może liczyć na to, że Rzecznik Finansowy dostarczy swój istotny pogląd wprost do sądu cywilnego. Sędzia nie musi uwzględnić stanowiska wspomnianej instytucji, ale powinien się do niego merytorycznie odnieść - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Więcej informacji o działalności Rzecznika Finansowego znajdziecie na jego stronie: https://rf.gov.pl

Tagi: