Co się dzieje z ubezpieczeniem OC przy sprzedaży samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-01

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Pomyślałeś o wszystkim? Proces sprzedaży pojazdu nie ogranicza się tylko do kwestii ceny oraz stanu technicznego auta. Niemniej ważne są ustalenia odnośnie kwestii ubezpieczeniowych. Problemy z ubezpieczeniem OC są jednymi z najczęstszych przyczyn konfliktów pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Wcześniejsza rozmowa obu stron pozwoli ustrzec się przed niepotrzebnym stresem i komplikacjami.
Oblicz moje OC/AC

Zarówno sprzedający jak i kupujący powinien dysponować podstawową wiedzą na temat tego co się dzieje z ubezpieczeniem przy transakcji kupna-sprzedaży. Wszelkie zasady dotyczące przejęcia ubezpieczenia OC są zapisane w umowie ubezpieczeniowej, którą posiada właściciel pojazdu. Na co powinien zwrócić uwagę sprzedawca samochodu? Co powinien wiedzieć nabywca?

Spis treści:

  1. [O czym pamiętać, kupując samochód?](#O czym pamiętać, kupując samochód?)
  2. [Sprzedaż samochodu - na co zwrócić uwagę?](#Sprzedaż samochodu - na co zwrócić uwagę?)
## O czym pamiętać, kupując samochód?

Nowe auto to znaczny wydatek, dlatego przymierzasz się do kupna używanego. Znalezienie dobrego, sprawnego samochodu po przyzwoitej cenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Mimo to wytrwale szukasz, oglądasz propozycje sprzedawców, pytasz znajomych czy nie znają kogoś kto sprzedaje auto itd. Gdy wreszcie spotkasz człowieka, który zaoferuje ci rozsądną cenę za samochód, a pojazd po jeździe próbnej i przeglądzie wyda się w dobrym staniem technicznym, uważaj, bo to jeszcze nie wszystko. Została jeszcze kwestia ubezpieczenia OC.

## Sprzedaż samochodu - na co zwrócić uwagę?

Kwestie ubezpieczeniowe to nie tylko problem kupującego, ale również sprzedającego. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów zadbaj o zamknięcie kwestii ubezpieczeniowych i dogadaj się z kupującym. Nowe przepisy wskazują, że sprzedający ma obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, obie strony ponoszą odpowiedzialność za płacenie składki. Jeżeli rozłożyłeś składkę OC na raty, to twój obowiązek ich płacenia kończy się dopiero w momencie poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sprawdź, jak uniknąć płacenia rat OC za nowego właściciela

Jeżeli nowy właściciel auta tuż po zakupie pojazdu spowoduje wypadek, to już nie twój problem. Chyba że nie pofatygowałeś się i nie poinformowałeś ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Wtedy ubezpieczyciel w pierwszej kolejności zwróci się do ciebie w związku z konsekwencjami za wyrządzoną szkodę. Oczywiście, gdy udowodnisz, że w momencie wypadku nie byłeś już właścicielem auta, unikniesz odpowiedzialności za cudzą szkodę. Jednak czy warto tracić czas i niepotrzebnie się denerwować? Nie. Dlatego natychmiast po dokonaniu transakcji poinformuj o tym zakład ubezpieczeń i miej problem z głowy.

Jeżeli nabywca zdecyduje się wypowiedzieć umowę OC zawartą przez Ciebie, zyskujesz oczywiście prawo do otrzymania zwrotu niewykorzystanej składki. Ubezpieczyciel powinien dokonać takiego zwrotu w przeciągu 14 dni.

Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za ubezpieczenie OC w przypadku współwłasności pojazdu:

Tagi: