Brexit a ubezpieczenia turystyczne i samochodu

Ostatnia aktualizacja: 2021-07-30

Okres przejściowy dobiegł końca i 1 stycznia 2021 r. zmieniły się zasady dla obywateli Unii Europejskiej podróżujących do Wielkiej Brytanii. Czy EKUZ na coś się tam jeszcze przyda? Czy Zielona Karta będzie potrzebna? Sprawdź, o jakie ubezpieczenia i formalności należy zadbać przed wyjazdem w związku z brexitem.
Oblicz moje OC/AC

Angielskie zamki, szkockie wzgórza i wrzosowiska, walijskie wodospady – Wielka Brytania to dla wielu Polaków atrakcyjny cel wyjazdów turystycznych. Od 1 stycznia 2021 r. takie wypady będą jednak nieco bardziej skomplikowane. Tłumaczymy, jakie dokumenty i ubezpieczenia są potrzebne po brexicie.

Spis treści:

  1. [Brexit – jak są traktowani obywatele z Polski?](#Brexit – jak są traktowani obywatele z Polski?)
  2. [Jakie dokumenty są Ci potrzebne do wjazdu do Wielkiej Brytanii?](#Jakie dokumenty są Ci potrzebne do wjazdu do Wielkiej Brytanii?)
  3. [Przekraczanie granicy i cła po brexicie](#Przekraczanie granicy i cła po brexicie)
  4. [Czy karta EKUZ przyda się w Wielkiej Brytanii?](#Czy karta EKUZ przyda się w Wielkiej Brytanii?)
  5. [Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do Wielkiej Brytanii?](#Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do Wielkiej Brytanii?)
  6. [Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii?](#Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii?)
  7. [Autem do Wielkiej Brytanii po brexicie – prawo jazdy, ubezpieczenie i Zielona Karta](#Autem do Wielkiej Brytanii po brexicie – prawo jazdy, ubezpieczenie i Zielona Karta)
  8. [Brexit - na co jeszcze zwrócić uwagę?](#Brexit - na co jeszcze zwrócić uwagę?)
## Brexit – jak są traktowani obywatele z Polski?

Wraz z ostatnim dniem 2020 r. nadszedł także koniec okresu przejściowego związanego z brexitem. Od 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo jest już państwem trzecim w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. Oznacza to także, że zmieniły się zasady dla obywateli UE, w tym oczywiście Polaków, jadących w celach turystycznych do Wielkiej Brytanii.

Poniżej przedstawiamy reguły obowiązujące od 2021 r.

## Jakie dokumenty są Ci potrzebne do wjazdu do Wielkiej Brytanii?

Zgodnie z ustaleniami między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem obywatele UE wjeżdżający do Wielkiej Brytanii będą musieli okazać paszport od 1 października 2021 r. Zwróć uwagę, że w momencie kontroli ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy.

Od października nie przekroczysz więc granicy z Wielką Brytanią na podstawie samego dowodu osobistego. Nadal jednak w przypadku podróży w celach turystycznych nie będzie Ci potrzebna wiza. Co ważne, taki pobyt turystyczny może potrwać maksymalnie 6 miesięcy.

## Przekraczanie granicy i cła po brexicie

Podobnie jak dotychczas lot do oraz ze Zjednoczonego Królestwa będzie odbywać się ze stref Non-Schengen. Nie będzie już jednak można skorzystać z preferencyjnych ścieżek odpraw dla obywateli UE, więc przygotuj się, że kontrola potrwa nieco dłużej.

Wracając do Polski z Wielkiej Brytanii, będziesz natomiast musiał przejść taką samą odprawę celną jak w przypadku podróży z innych państw trzecich.

## Czy karta EKUZ przyda się w Wielkiej Brytanii?

Turyści jadący do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r. nie otrzymają już dostępu do świadczeń medycznych na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Jeśli więc nie chcesz płacić wysokich rachunków za pomoc lekarską, musisz przed wyjazdem zawrzeć umowę ubezpieczenia turystycznego.

## Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do Wielkiej Brytanii?

EKUZ w Zjednoczonym Królestwie już nie zadziała, ale ubezpieczenie kosztów leczenia, które stanowi podstawę polisy turystycznej, nadal zapewni Ci bezpłatny dostęp do brytyjskiej służby zdrowia. Aby jednak czuć się bezpiecznym, polisę musisz zawrzeć na odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia. Najlepiej, jeśli zapewnia ona także pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski bez limitu. Taka podróż po wypadku może być bowiem bardzo kosztowna.

Co powinna zawierać polisa podróżna do Wielkiej Brytanii oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia?

## Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii?

Brytyjska służba zdrowia nie należy do najtańszych. A jak jest z ubezpieczeniem? Czy łatwo znajdziesz niedrogą polisę do Zjednoczonego Królestwa?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, policzyliśmy koszt ubezpieczenia turystycznego dla pary wybierającej się na 10 dni do Wielkiej Brytanii. Polisa musiała zawierać następujące elementy:

Po przeprowadzeniu kalkulacji online otrzymaliśmy następujące propozycje od ubezpieczycieli:

Ubezpieczyciel Warunki polisy Cena

Generali

- ubezpieczenie kosztów leczenia: 200 000 zł
- Assistance Premium
- NNW: 20 000 zł
- OC: 100 000 zł
- utrata bagażu: 500 zł

114 zł

Link4

- ubezpieczenie kosztów leczenia: 200 000 zł
- Assistance
- NNW: 10 000 zł
- OC: 200 000 zł
- ubezpieczenie bagażu: 2 500 zł

84,57 zł

Nationale Nederlanden

- ubezpieczenie kosztów leczenia: 200 000 zł
- Assistance
- NNW: 25 000 zł
- OC: 100 000 zł
- utrata bagażu: 2000 zł

152,26 zł

PZU

- ubezpieczenie kosztów leczenia: 200 000 zł
- Assistance Rozszerzony
- NNW: 100 000 zł
- OC: 100 000 zł
- ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł

151,20 zł

Signal Iduna

- ubezpieczenie kosztów leczenia: 50 000 Euro
- Assistance Super
- NNW: 15 000 zł
- OC: 30 000 Euro
- ubezpieczenie bagażu: 3000 zł

154,54 zł

UNIQA

- ubezpieczenie kosztów leczenia: 200 000 zł
- Assistance MAXI
- NNW: 20 000 zł
- OC: 100 000 zł
- ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł

129,60 zł

Warta

- ubezpieczenie kosztów leczenia: 200 000 zł
- Assistance
- NNW: 10 000 zł
- OC: 100 000 zł
- ochrona bagażu: 1000 zł

113 zł

Cenę ubezpieczenia turystycznego policzono przez Internet 11 stycznia 2021 r. Małżeństwo (28 i 30 lat) kupuje polisę podróżną na wyjazd do Wielkiej Brytanii od 15 do 24 lutego. Tabela przedstawia koszt polisy dla 2 osób.

Jak widać po propozycjach zamieszczonych w tabeli, para turystów jadąca do Wielkiej Brytanii bez problemu znajdzie odpowiednią polisę na 10 dni za niecałe 150 zł. Niektórzy ubezpieczyciele zaoferowali nawet polisę kosztującą ok. 100 zł.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii, przeczytaj przynajmniej najważniejsze rozdziały w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniach. Sprawdź, jak ubezpieczyciel definiuje poszczególne pojęcia, jaki zakres ubezpieczenia zapewnia oraz jakie są wyłączenia odpowiedzialności (czyli sytuacje, w których mimo zajścia szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania). Zobacz także, jak wygląda procedura zgłaszania szkody.

Koniecznie zapisz sobie numer telefonu do Centrum Alarmowego ubezpieczyciela (zazwyczaj działają one 24 godziny na dobę). W razie problemów nie organizuj pomocy na własną rękę, tylko zadzwoń najpierw do towarzystwa ubezpieczeniowego. Opisz, co się dzieje i zobacz, jakie usługi zaproponuje ubezpieczyciel. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w których od szybkiej reakcji zależy życie i zdrowie poszkodowanego. W takich nagłych przypadkach najpierw zadzwoń po lekarza, a potem skontaktuj się z ubezpieczycielem.

## Autem do Wielkiej Brytanii po brexicie – prawo jazdy, ubezpieczenie i Zielona Karta

Dobra wiadomość dla kierowców wybierających się autem do Wielkiej Brytanii jest taka, że nadal wystarczy im prawo jazdy wydane w Polsce (lub innym kraju członkowskim Unii Europejskiej), aby bez problemu poruszać się po drogach Zjednoczonego Królestwa.

Zła wiadomość brzmi natomiast tak: wjeżdżając do Wielkiej Brytanii, powinieneś posiadać ważny certyfikat Zielonej Karty na pojazd, którym się poruszasz.

Na szczęście, coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych wydaje bezpłatnie Zieloną Kartę osobom, które mają u nich OC. Tutaj możesz sprawdzić, czy Twój ubezpieczyciel należy do tej grupy: Ile kosztuje Zielona Karta

Oczywiście, jadąc do Wielkiej Brytanii, musisz też zabrać ze sobą dowód rejestracyjny auta.

Jeśli na co dzień nie posiadasz ubezpieczenia assistance, przed wyjazdem zastanów się nad zakupem krótkoterminowej polisy tego typu. Zapewni Ci ona pomoc, jeżeli Twoje auto ulegnie awarii w trakcie długiej drogi do Wielkiej Brytanii.

Osoby, które przybywają autem do Zjednoczonego Królestwa w innym celu niż turystyczny, muszą pamiętać, by bez zbędnej zwłoki przerejestrować pojazd i wykupić OC u jednego z ubezpieczycieli działających na brytyjskim rynku. Niespełnienie tego obowiązku grozi konfiskatą pojazdu, jego fizycznym zniszczeniem oraz grzywną.

## Brexit - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Turyści wybierający się do Wielkiej Brytanii powinni też pamiętać o tym, że z dniem 1.01.2021 przestały obowiązywać w tym kraju unijne przepisy dotyczące roamingu. Opłaty za połączenia, a także transmisję danych, będą więc kalkulowane według stawek poszczególnych operatorów.

Koniecznie sprawdź przed wyjazdem, z jakimi dokładnie kosztami się to wiąże.

Brexit stworzył nowe formalności dla turystów wybierających się do Wielkiej Brytanii. Na szczęście jednak ubezpieczenia turystyczne nadal zapewniają pomoc osobom pragnącym odkrywać sekrety Zjednoczonego Królestwa. Przed wyjazdem zaopatrz się więc w polisę podróżną, Zieloną Kartę oraz samochodowe assistance i ruszaj po przygodę.

Tagi: