Wypowiedzenie OC w Proama

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-29

Warunki obowiązkowego ubezpieczenia OC są regulowane ustawą. Określa ona dokładnie zakres ochrony, a także opisuje, kiedy można zrezygnować z polisy. Sprawdź, jak złożyć wypowiedzenie OC w Proamie.
Oblicz moje OC/AC

Z ubezpieczenia OC nie można zrezygnować w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Ustawa dopuszcza jednak kilka sytuacji, w których istnieje możliwość złożenia wypowiedzenia polisy w Proamie.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie OC w Proamie?

Po dwóch miesiącach od kupna ubezpieczenia OC znalazłeś świetną ofertę polisy i chciałbyś zmienić towarzystwo? Coś takiego nie będzie możliwe. Wypowiedzenie OC można bowiem złożyć tylko w pięciu, ściśle określonych sytuacjach:

1. Na koniec okresu ubezpieczenia

Polisę OC w Proamie możesz oczywiście wypowiedzieć wtedy, kiedy właśnie dobiega koniec okresu obowiązywania danej umowy. Pamiętaj, że jeżeli nie złożysz wypowiedzenia najpóźniej na jeden dzień przed końcem polisy, ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone w tym samym towarzystwie na kolejny rok.

2. W przypadku podwójnego ubezpieczenia

Jeżeli wykupisz nowe OC i jednocześnie nie wypowiesz starej umowy polisy, Twoje auto będzie miało dwa ubezpieczenia. Jest to zupełnie nieprzydatne, dlatego w takim przypadku możesz zrezygnować z tego ubezpieczenia, które wznowiło się automatycznie.

3. Po nabyciu pojazdu

Kiedy kupujesz samochód, przechodzi na Ciebie także umowa ubezpieczenia kupionego przez poprzedniego właściciela. Ubezpieczyciel ma jednak prawo do rekalkulacji składki. Jeśli okaże się, że musisz dopłacić sporo do polisy, skorzystaj z możliwości wypowiedzenia OC zawartego przez sprzedawcę. Pamiętaj jednak, by wykupić od razu polisę w innym towarzystwie. Inaczej narazisz się na karę za brak OC.

4. W ciągu 30 dni od zawarcia umowy OC na odległość

Kupując OC przez Internet lub telefon (czyli w systemie direct), jesteś w bardziej komfortowej sytuacji niż kierowcy zawierający umowę osobiście u agenta. Możesz bowiem wypowiedzieć taką umowę w ciągu 30 dni od jej zawarcia bez podawania przyczyn.

5. Po wyrejestrowaniu pojazdu

Samochód, który został w Polsce wyrejestrowany, nie musi też mieć ubezpieczenia OC. Składając wypowiedzenie OC z tego powodu, podaj od razu ubezpieczycielowi numer konta bankowego. Proama będzie mogła wtedy przelać Ci pieniądze za niewykorzystany okres polisy.

Sprawdź, jakie darmowe dodatki do OC oferuje Proama

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC w Proamie?

Jeżeli masz prawo zrezygnować z OC w Proamie i chcesz to zrobić, skorzystaj z bezpłatnego wzoru wypowiedzenia OC samochodu dostępnego na stronie Ubea.pl. Pamiętaj, by nie tylko podać potrzebne dane o samochodzie i polisie, lecz także zaznaczyć, z jakiego powodu wypowiadasz ubezpieczenie.

Uwaga! Wypowiedzenie OC musi zawierać Twój własnoręczny podpis.

Gotowe wypowiedzenie OC możesz dostarczyć do Proamy:

Generali TU S.A.
ul. Postępu 15B
02-676 Warszawa

Wypowiedzenie prześlij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

centrumklienta@proama.pl

Poproś ubezpieczyciela o potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia.

U dowolnego agenta Proama

Pamiętaj, by zachować potwierdzenie nadania faksu.

Sprawdź, jak zakupić ubezpieczenie OC w Proamie przez Internet

Wypowiedzenie ubezpieczeń dobrowolnych w Proamie

Ubezpieczenie OC jest wyjątkowe, ponieważ jego warunki są regulowane ustawą. W przypadku innych polis informację o tym, kiedy jest możliwe jej wypowiedzenie, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń.

Generalna zasada jest jednak taka, że jeśli umowa ubezpieczenia ma trwać na ponad 6 miesięcy, możesz ją wypowiedzieć w ciągu 30 dni od momentu jej zawarcia.

Sprawdź warunki ubezpieczenia samochodu w Proamie

Tagi: