Ubezpieczenie OC po śmierci właściciela

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-29

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko osobista tragedia, lecz także konieczność załatwiania wielu formalności. Jeżeli zmarły był właścicielem pojazdu, trzeba zająć się też ubezpieczeniem OC jego samochodu. Czy obowiązkowa polisa wygasa po śmierci właściciela? Jakie dokumenty trzeba przekazać ubezpieczycielowi?
Oblicz moje OC/AC

Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi posiadać ubezpieczenie OC – z tego powodu obowiązkowa polisa nie wygasa po śmierci właściciela. OC pojazdu muszą zająć się spadkobiercy.

1. Powiadom ubezpieczyciela o śmierci właściciela

Mimo że po śmierci właściciela polisa OC nie wygasa, ubezpieczyciela trzeba powiadomić o zgonie oraz trwającym postępowaniu spadkowym. Zazwyczaj towarzystwu trzeba okazać:

Z dalszymi krokami należy wstrzymać się do czasu zakończenia postępowania spadkowego, które określi, kto jest nowym właścicielem samochodu. Ten proces będzie o wiele szybszy, jeśli przed śmiercią spisano testament. W Polsce niestety wiele osób nadal tego nie robi, czego efektem są trwające niekiedy nawet kilka lat postępowania.

2. Zadbaj o OC

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest fakt, że prawa i obowiązki związane z polisą OC przechodzą na spadkobierców już w dniu śmierci właściciela, a nie dopiero w momencie zakończenia postępowania spadkowego. Co zatem się dzieje, jeśli ubezpieczenie OC wykupione przez zmarłego dobiegnie końca, zanim zostanie wskazany nowy właściciel?

W takim przypadku wszscy spadkobiercy są odpowiedzialni za opłatę nowej polisy OC. Ponoszą oni jednak odpowiedzialność solidarną. Co to oznacza w praktyce?

Ubezpieczyciel może domagać się zapłaty całej składki choćby od tylko jednego dowolnie wybranego spadkobiercy. Dalsze kwestie związane z podziałem kosztów spadkobiercy zmarłego muszą już załatwić między sobą.

Identyczne zasady obowiązują, jeśli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży karę za brak ciągłości OC.

3. Wykup nowe OC

Kiedy nowy właściciel zostanie już wskazany, przejmuje on auto wraz z ubezpieczeniem OC wykupionym przez zmarłego (o ile wcześniej nie zdążyło ono wygasnąć). Towarzystwo trzeba powiadomić, kto jest nowym właścicielem i przekazać odpowiednie dokumenty potwierdzające ten fakt.

Od tego momentu osoba, która otrzymała samochód w spadku, ma takie same prawa i obowiązki względem polisy OC jak osoba, która po prostu kupiła od kogoś auto.

Nowy właściciel może zatem w dowolnym momencie wypowiedzieć ubezpieczenie OC po zmarłym lub poczekać do chwili wygaśnięcia polisy. Trzeba pamiętać, że jeśli nie zdecydujemy się zrezygnować z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela, towarzystwo ma prawo dokonać rekalkulacji składki.

Kiedy ubezpieczenie po zmarłym dobiegnie końca, nie przedłuży się ono automatycznie (ponieważ doszło do zmiany właściciela). Spadkobierca musi więc pamiętać, by wykupić nową polisę. Dobrze wtedy sprawdzić w kalkulatorze OC, które towarzystwo ma najtańsze ubezpieczenie.

A co z ubezpieczeniem AC i NNW?

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń samochodu, czyli AC, NNW oraz assistance. Tutaj wszystko zależy od zapisu w umowie z towarzystwem.

Możliwości są dwie:

Pamiętajmy, że ubezpieczenie dobrowolne można także kupić wtedy, kiedy trwa jeszcze postępowanie spadkowe. Jeśli jednak dojdzie do jakiejkolwiek szkody, na odszkodowanie trzeba będzie poczekać do chwili wskazania nowego właściciela auta (bo to wyłącznie jemu należy się świadczenie).

Sprzedaż auta z datą wsteczną

Liczne formalności związane z samochodem, którymi trzeba zająć się po śmierci jego właściciela, powodują, że niektóre osoby decydują się na inne rozwiązanie. Sprzedają auto chętnemu nabywcy z datą wsteczną i sfałszowanym podpisem zmarłego. Podkreślmy, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem.

Jedynym sposobem na przyspieszenie postępowania po śmierci właściciela pojazdu, jest zatem wcześniejsze sporządzenie testamentu.

Tagi: