Polacy są postrachem zagranicznych dróg?

Data publikacji: 2019-05-31

Znamy już ubiegłoroczne informacje dotyczące liczby wypadków drogowych i stłuczek spowodowanych przez Polaków za granicą. Te dane nie są optymistyczne.
Oblicz moje OC/AC

Krajowe media co roku publikują informacje o liczbie wypadków oraz stłuczek spowodowanych przez Polaków na drogach Europy. Fakt, że takie doniesienia nie są optymistyczne, nie powinien być już dla nikogo zaskoczeniem. Ubiegłoroczne wyniki okazały się jednak gorsze od pesymistycznych przypuszczeń i prognoz.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili dokładniej przyjrzeć się tym informacjom zebranym przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Oprócz danych PBUK na uwagę zasługują również statystyki dotyczące liczby wypadków na polskich drogach, w których brali udział cudzoziemcy.

„Wypadkowe” wyniki z 2018 r. są niepokojące

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) ze względu na specyfikę swojej działalności posiada najpełniejsze dane na temat szkód komunikacyjnych spowodowanych za granicą przez naszych rodaków. W swoim najnowszym komunikacie o zagranicznych szkodach polskich kierowców eksperci PBUK zwracają uwagę na niekorzystne trendy.

Stanowią one spore rozczarowanie, gdyż po szybkim wzroście liczby szkód spowodowanych przez Polaków na zagranicznych drogach w 2016 r. (zwiększenie z ok. 51 900 do ok. 62 300) kolejny rok przyniósł mniejszą zmianę tego niechlubnego wyniku (wzrost do ok. 65 200).

Niestety po podsumowaniu danych z 2018 roku okazało się, że polscy kierowcy spowodowali aż o 10 000 więcej zagranicznych wypadków i stłuczek niż rok wcześniej - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przekonaj się, gdzie można kupić krótkoterminowe Assistance na wyjazd

Więcej szkód spowodowanych przez kierowców bez OC

Mało optymistycznym akcentem wydaje się również szybki wzrost liczby szkód spowodowanych za granicą przez polskich kierowców nieposiadających aktywnej polisy OC. Liczba takich wypadków oraz stłuczek przez ostatnie lata przedstawiała się następująco:

2014 r. - 365 szkód
2015 r. - 285 szkód
2016 r. - 369 szkód
2017 r. - 415 szkód
2018 r. - 493 szkody

Ubiegłoroczne dane oznaczają niestety kontynuację wzrostowego trendu, który jest widoczny od 2016 roku.

W tym kontekście warto przypomnieć, że szkody spowodowane przez nieubezpieczonych Polaków za granicą w pierwszej kolejności pokrywa PBUK. Następnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych domaga się od lekkomyślnych kierowców zwrotu poniesionych kosztów - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wzrost liczby wypadków i stłuczek spowodowanych przez polskich kierowców za granicą (2011 r. - 2018 r.)


Rok Liczba zdarzeń drogowych spowodowanych
przez polskich kierowców na zagranicznych drogach
2011 r. ok. 40 800
2012 r. ok. 41 400
2013 r. ok. 44 100
2014 r. ok. 46 700
2015 r. ok. 51 900
2016 r. ok. 62 300
2017 r. ok. 65 200
2018 r. ok. 75 200

Źródło: opracowanie Ubea.pl na podstawie danych PBUK

Problemy z polskimi kierowcami mają głównie Niemcy

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych co roku podaje również informacje o tym, w których krajach rodzimi kierowcy spowodowali najwięcej szkód drogowych (wynikających z wypadków lub stłuczek). Dane na ten temat dotyczące 2018 roku nie stanowią raczej zaskoczenia.

Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej wypadków i stłuczek spowodowanych przez polskich kierowców miało miejsce na terenie Niemiec (51,7%). Na dalszych miejscach uplasowały się trzy inne kraje:

W nawiązaniu do tematu Wielkiej Brytanii warto pamiętać, że wielu pracujących tam Polaków posiada auta zarejestrowane „na miejscu” i wraca do kraju drogą lotniczą.

Sytuacja dotycząca Niemiec wygląda nieco inaczej. Wielu naszych rodaków pracujących w tym kraju często wraca do ojczyzny samochodem (zarejestrowanym w Polsce), co ma negatywny wpływ na statystyki wypadkowości - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, jak pozwać zagranicznego ubezpieczyciela

W Polsce najwięcej wypadków powodują Ukraińcy

Eksperci Ubea.pl w ramach porównania postanowili zaprezentować dane dotyczące liczby wypadków na terenie Polski z udziałem zagranicznych kierowców. Warto pamiętać, że te wyniki pochodzące z rocznego raportu polskiej Policji uwzględniają tylko wypadki, czyli zdarzenia drogowe skutkujące poważnymi obrażeniami lub śmiercią ich uczestników.

W minionym roku liczba wypadków drogowych z uwzględnieniem kraju pochodzenia zagranicznych kierowców - uczestników prezentowała się następująco:

Ukraina - 596 wypadków
Niemcy - 108 wypadków
Białoruś - 67 wypadków
Litwa - 49 wypadków
Rosja - 45 wypadków
Czechy - 31 wypadków
Słowacja - 25 wypadków
Łotwa - 21 wypadków
Bułgaria - 16 wypadków
Rumunia - 16 wypadków
Mołdawia - 14 wypadków

Sprawdź, co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem

Liczba wypadków drogowych w naszym kraju z udziałem Ukraińców ma na pewno duży związek z masową imigracją zarobkową tych osób.

Obywatele Ukrainy pracują w całej Polsce, co wpływa na terytorialny rozkład wypadków. Jeżeli natomiast chodzi o wypadki z udziałem Niemców, to można przypuszczać, że koncentrują się one głównie w zachodnim pasie przygranicznym - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Tagi: