W przypadku wypadków drogowych winny zdarzeniu jest zazwyczaj kierowca najeżdżający z tyłu na inny samochód. Ta generalna zasada nieco się komplikuje, kiedy mamy do czynienia z potężnym karambolem. Od kogo powinni żądać odszkodowania kierowcy poszkodowani w wypadkach na autostradach A1 czy A4?
Przed wypłatą odszkodowania trzeba ustalić sprawców
Aby móc wypłacić odszkodowanie, należy najpierw ustalić, kto i w jakim stopniu był winny całemu zdarzeniu. Podstawowa zasada jest następująca:
za zniszczenie tyłu pierwszego samochodu odpowiada kierowca z drugiego auta.
za zniszczenie tyłu drugiego samochodu odpowiada kierowca z trzeciego auta itd.
Zobacz, co zrobić po kolizji drogowej
W przypadku karamboli rzadko jednak mamy do czynienia z taką modelową sytuacją. Często samochód ciężarowy popchnie kilka aut na siebie. Niejednokrotnie okazuje się, że pierwszy kierowca także złamał jakieś przepisy i ponosi część winy za wypadek. Może być też tak, że jakaś osoba zdążyła wyhamować, ale uderzające z tyłu auto sprawiło, że i tak wjechała na pojazd z przodu (w takim przypadku kierowca, który zdążył wyhamować, otrzyma pieniądze na naprawę zarówno przodu jak i tyłu auta).
To wszystko powoduje, że ustalenie dokładnych okoliczności zdarzenia przez policję trwa zazwyczaj bardzo długo. A dopóki notatka policyjna nie wskaże jednoznacznie odpowiedzialności poszczególnych kierowców, ubezpieczyciel może zwlekać z wypłatą pieniędzy.
Jakie są obowiązki ubezpieczyciela?
Kierowcy powinni być jednak świadomi, że ubezpieczyciel zobowiązany jest do podejmowania samodzielnych i aktywnych działań w ramach postępowania likwidacyjnego. W praktyce oznacza to, że towarzystwa nie powinny jedynie czekać na zakończenie pracy przez policję.
Analiza relacji świadków, oględziny miejsca zdarzenia i uszkodzeń pojazdów – to wszystko jest możliwe, jeszcze zanim policja udostępni kompletny raport ze zdarzenia. Jeżeli zostanie zebrana odpowiednia ilość informacji, może się okazać, że przynajmniej niektórzy kierowcy otrzymają pieniądze nieco szybciej.
Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?
Zazwyczaj odszkodowanie powinno być wypłacone w przeciągu 30 dni od zgłoszenia szkody. Jeżeli jednak okaże się, że w tym terminie nie udało się wyjaśnić okoliczności wypadku (co w przypadku karambolu jest praktycznie pewne), pieniądze powinny być wypłacone w ciągu 2 tygodni od chwili ustalenia wszystkich ważnych czynników.
Kierowca nie powinien jednak czekać na odszkodowanie dłużej niż 90 dni. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy o wypłacie pieniędzy decyduje postępowanie cywilne lub karne. W takim przypadku odszkodowanie zostanie wypłacone dopiero po decyzji sądu.
Sprawdź, jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC
Co może zrobić kierowca, by przyspieszyć wypłatę odszkodowania?
Wbrew pozorom pojedynczy kierowca także może przyspieszyć wypłatę odszkodowania. Właściciel samochodu powinien jak najszybciej wypełnić wszystkie wymagane dokumenty, zgłosić szkodę oraz wykonać własną dokumentacją fotograficzną swojego samochodu. Jeżeli osoba, która uderzyła w samochód danego kierowcy, przyznaje się do winy, warto wypełnić wspólnie oświadczenie.
Przyda się ubezpieczenie AC
Mimo wszystko po karambolu w najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy wykupili dobrowolne ubezpieczenie AC. Jeżeli skala wypadku wskazuje, że ustalenie odpowiedzialności poszczególnych osób potrwa bardzo długo, warto się zastanowić, czy nie lepiej naprawić całą szkodę z polisy AC. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście utrata zniżek na tym ubezpieczeniu. Niewątpliwą zaletą szybkość wypłaty.
Trzeba także pamiętać, że jeżeli postępowanie udowodni brak winy danego kierowcy, ubezpieczyciel, który wypłacił odszkodowanie z AC, może zażądać od towarzystwa sprawcy wypadku zwrotu wypłaconych pieniędzy. Jeżeli ubezpieczyciel się na to zdecyduje, niewinny kierowca nie straci zniżek na AC.
Zobacz, gdzie warto kupić mini AC