Tylko w ciągu dwóch pierwszych dni działania usługi ponad sto tysięcy kierowców skorzystało z możliwości sprawdzenia liczby swoich punktów karnych online. Portal udostępnia także informacje, za co dokładnie otrzymało się punkty.
Sprawdź, jak policzyć cenę OC za darmo
Jak sprawdzić liczbę punktów karnych online?
Jeżeli jeszcze nie mamy takiego profilu, możemy go szybko utworzyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej (o ile nasz bank udostępnia taką możliwość). W tym celu należy:
- zalogować się na swoje konto w banku
- wypełnić i wysłać formularz dotyczący założenia profilu zaufanego
- potwierdzić założenie profilu kodem przesłanym na narzędzie autoryzacyjne.
Jeżeli nasz bank nie udostępnia możliwości założenia profilu, można go utworzyć przez stronę pz.gov.pl i następnie potwierdzić w specjalnym Punkcie Potwierdzającym.
Kiedy uda nam się już zalogować na portal, w sekcji „Kierowcy i pojazdy” powinniśmy wybrać zakładkę „Sprawdź punkty karne”. Na stronie zobaczymy, gdzie, kiedy i za co dokładnie otrzymaliśmy punkty.
Portal pokazuje także informacje o liczbie tzw. punktów tymczasowych (są one dopisywane do konta kierowcy, jeśli odmówi on przyjęcia mandatu i sprawa trafi do sądu).
Zobacz także, ile samochodów mają Polacy
Dlaczego nie wszyscy kierowcy są w rejestrze?
Może się zdarzyć tak, że po zalogowaniu się stwierdzimy, że nie ma nas w rejestrze. Portal korzysta bowiem na razie z danych Krajowego Systemu Informacji Policji, który zawiera jedynie tych kierowców, którzy mają co najmniej jeden punkt karny.
Jeżeli więc nie ma nas w rejestrze, oznacza to, że:
- nie mamy żadnych punktów,
- przekroczyliśmy limit punktów
- lub straciliśmy prawo jazdy.
Kierowcy nie mający punktów karnych pojawią się w rejestrze dopiero w czerwcu 2018 r.
Uważajmy na fałszywe strony pokazujące liczbę punktów karnych
Popularność usługi sprawiła niestety, że pojawiły się już strony podszywające się pod portal rządowy. Pamiętajmy zatem, że sprawdzenie liczby punktów karnych jest możliwe tylko na oficjalnej stronie, a usługa jest zupełnie darmowa i wymaga jedynie zalogowania się przy użyciu Profilu Zaufanego.
Wszelkie inne strony chcą jedynie wyłudzić od nas dane osobowe lub pieniądze (szczególną czujność zachowajmy, jeśli strona prosi nas o podanie numeru telefonu).
Jaki jest limit punktów karnych?
Od 1 stycznia 2017 roku miały wejść w życie dość rewolucyjne zmiany dotyczące punktów karnych, jednak ostatecznie ich wprowadzenie przesunięto na czerwiec 2018 r. Na razie więc obowiązują stare przepisy mówiące, że po przekroczeniu limitu 24 punktów, trzeba ponownie zdać egzamin państwowy na prawo jazdy.
Możemy także cały czas korzystać z możliwości szkoleń w WORD, które redukują liczbę posiadanych punktów. Jedno takie szkolenie (które kosztuje 300 zł) zmniejszy liczbę zebranych punktów o 6. Pamiętajmy jednak, że w kursie nie można uczestniczyć częściej niż raz na pół roku.
Zobacz, co grozi za jazdę bez prawa jazdy
Możliwości odbycia szkolenia nie mają osoby, które mają prawo jazdy krócej niż jeden rok. Takich kierowców obowiązuje także mniejszy dozwolony limit punktów karnych – nie mogą oni mieć więcej niż 20 punktów.
Kiedy punkty karne się kasują?
Na koniec zaznaczmy, że punkty karne kasują się po 12 miesiącach od daty ich otrzymania. Inaczej jest jednak z punktami tymczasowymi, które nie mogą zostać skasowane do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.