Jak postępować w sytuacji kradzieży pojazdu?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-10

Człowiek wychodzi rano do pracy a na parkingu nie ma jego samochodu. Szuka, obchodzi cały parking. I nic. Może zaparkował w innym miejscu? Parę minut jeszcze się łudzi, że zostawił auto gdzieś indziej, jednak w końcu trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Pojazd został skradziony. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie kroki należy podjąć aby dopełnić wszelkich formalności?
Oblicz moje OC/AC

Dla wielu osób samochód jest nieodłącznym elementem codzienności. Tak jak właściciel auta dba o jego wygląd i stan techniczny, tak również powinien dbać o jego bezpieczeństwo. Niestety, pewnych zagrożeń nie można całkiem wyeliminować. Co zrobić gdy dojdzie do kradzieży pojazdu?

Zgłoszenie na policję i do zakładu ubezpieczeń

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie kradzieży na policji. Warto przekazać funkcjonariuszom jak najwięcej informacji, każda rzecz może okazać się pomocna. Jeżeli właściciel skradzionego pojazdu wykupił ubezpieczenie AC uwzględniające sytuację kradzieży ubezpieczonego auta, również należy niezwłocznie powiadomić o zdarzeniu ubezpieczyciela. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa własną procedurę postępowania w sytuacji kradzieży (ubezpieczony znajdzie ją w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń zakupionej polisy). Przykładowo firma PZU wymaga:

Należy pamiętać, aby jeszcze przed podpisaniem umowy Autocasco, dobrze znać powyższe warunki, aby później nie być niemile zaskoczonym. Niespełnienie warunków zawartych w umowie może skutkować odmową wypłacenia odszkodowania.

Wyrejestrowanie pojazdu

Na zgłoszeniu faktu kradzieży pojazdu na policję i do ubezpieczyciela (dla posiadaczy polisy Autocasco) się nie kończy. O zaistniałej sytuacji należy również powiadomić starostwo powiatowe (urząd gminy), gdzie właściciel samochodu zarejestrował pojazd. Skradziony samochód powinien zostać wyrejestrowany!

Wyrejestrowanie pojazdu następuje na wniosek właściciela. Kierowca musi złożyć stosowne podanie (zwykle w formie formularza dostępnego w urzędzie lub na stronach internetowych właściwych starostw powiatowych).

Oto lista potrzebnych dokumentów:

Dodatkowo należy przedstawić: dowód osobisty właściciela, dowód uiszczenia opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu i dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie. Zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu należy przekazać zakładowi ubezpieczeń, w którym właściciel skradzionego auta wykupił ubezpieczenie OC. Umowa OC zostaje wtedy rozwiązana, a kierowca może liczyć na odzyskanie środków finansowych za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Tagi: