Strona główna  |  Wiadomości  |  Zwolnienia grupowe w PZU

Zwolnienia grupowe w PZU

Data publikacji: 2011-05-12
Restrukturyzacja PZU zapowiadana przez Zarządy PZU S.A. i PZU Życie właśnie nabiera tempa. Ogłoszono zamiar kontynuowania zwolnień grupowych. Decyzja wynika z planu restrukturyzacji przedsiębiorstwa i przyjętej strategii na lata 2009 - 2011.

Planowane zwolnienia grupowe mają na celu zmniejszenie zatrudnienia w Spółkach Grupy PZU o 1212 osób. Przewiduje się również zmiany stanowisk dla 2104 pracowników. Restrukturyzacja PZU w różnym stopniu może dotknąć do 3316 osób zarówno w oddziałach terenowych, jak i w Centrali Spółek. Zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych wysłane zostało wczoraj do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy. Podane liczby obejmują także pracowników zatrudnionych jednocześnie na część etatu w PZU S.A. i na część etatu w PZU Życie S.A. (tzw. pracowników unijnych). Dlatego też liczby wskazane w zawiadomieniach do związków zawodowych były wyższe (4714 osób objętych zmianami, z czego do definitywnego zwolnienia 1691 osób), gdyż zgodnie z wymogami prawa zawiadomienia zostały sporządzone oddzielnie dla PZU S.A. i PZU Życie S.A., skutkiem czego pracownicy unijni byli liczeni podwójnie.

Pracownicy w open space "Decyzja oznacza kontynuację restrukturyzacji w PZU. Realizujemy wiele istotnych projektów, które mają na celu uproszczenie procesów i ograniczenie kosztów. Konsekwencją tych działań, a zwłaszcza centralizacji niektórych funkcji są zwolnienia grupowe, które zamierzamy przeprowadzić w tym roku. Jest to trudna, ale konieczna decyzja. Celem wszystkich działań restrukturyzacyjnych jest dalsze unowocześnianie firmy oraz poprawa jej pozycji konkurencyjnej." – powiedział Andrzej Klesyk, Prezes Zarządu PZU SA.

Ostatnie zwolnienia grupowe zrealizowane zostały w 2010 roku. Pozwoliły one na znaczną redukcję kosztów. Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że zwalniane osoby mogły liczyć na odprawy, dużo bardziej atrakcyjne, niż przewidywane przez ustawę.

„Rozpoczynamy negocjacje ze związkami zawodowymi. Mamy nadzieję na konstruktywną dyskusję i szybkie podpisanie porozumienia. Tak jak w przypadku poprzednich zmian, naszym celem będzie zapewnienie pracownikom objętym procesem restrukturyzacji takich warunków odejścia, które będą dla zwalnianych osób znacznie korzystniejsze niż ustawowe. Nasze doświadczenie pokazuje, że zaoferowany w ubiegłym roku pakiet odpraw pozwolił na znaczną redukcję społecznych kosztów zwolnień. Dlatego wykorzystując ubiegłoroczne doświadczenia także w tym roku planujemy uruchomienie m.in. programu pomocowego – outplacement - dla pracowników objętych zwolnieniami.” – powiedziała Olga Zarachowicz, Dyrektor ds. Relacji Pracowniczych i Zmian Organizacyjnych w PZU.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-10-18

Ubezpieczenie nagrobków w 2022 roku: kto je oferuje?

Ubezpieczenia nagrobków już od dłuższego czasu są dostępne w Polsce. Przed kolejnym Dniem Wszystkich Świętych sprawdzamy, jak wygląda oferta takich polis w 2022 r.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-06-21

Ubezpieczenie fotowoltaiki - właściciele domów mają wybór?

Ubezpieczenie fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć fotowoltaikę mogą właściciele domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-05-31

Na które OC i AC rzadko się skarżyliśmy w 2021 roku?

Wiemy, ile skarg do Rzecznika Finansowego na OC i AC dotyczyło poszczególnych firm. Warto porównać te nowe wyniki z udziałem rynkowym ubezpieczycieli.

Czytaj więcej
Komentarze
oszukany
2011-12-16 23:11
niestety w sposób podstępny nie wypłacono odszkodowań wynegocjonowanych pracownikom. ciekawe czy kondycja finansowa jest tak kiepska aby na święta 2011 w prezencie niewypłacić obiecanych pieniędzy?
odpowiedz