Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Zakup ubezpieczenia AC - jak kupić mądrze?

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-31

Ubezpieczenie AC jest produktem znacznie bardziej złożonym niż samo OC. Podpowiadamy więc na co zwrócić uwagę w ofercie i jak kupić dobre ubezpieczenie AC dla swojego auta.

Co powinno znaleźć się w naszej polisie AC?

Aby mieć naprawdę dobre AC sprawdź w warunkach ubezpieczenia czy ubezpieczyciel zaproponował Ci:

 • Sumę ubezpieczenia zgodną z faktyczną wartością Twojego pojazdu. Niższa suma ubezpieczenia to niższe odszkodowanie dla Ciebie.
 • Brak konsumpcji sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli poniosłeś szkodę w trakcie obowiązywania polisy AC i w tym czasie wartość Twojego samochodu spadła, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie licząc wartość pojazdu jak w dniu zawarcia polisy. Jest to bardzo ważny parametr oferty dla pojazdów nowych, które mocno tracą na wartości w ciągu pierwszych 3 lat.
 • Wariant warsztat. Oznacza likwidację szkody bezgotówkowo i najczęściej w ASO. Nie będziesz miał wówczas problemów z wyceną szkody wg tabel likwidacyjnych ubezpieczyciela i nie spotkasz się z nierynkową wyceną naprawy auta. To warsztat przygotuje kosztorys, który będzie niepodważalny dla ubezpieczyciela i przywróci stan Twojego auta do tego sprzed zdarzenia. Wariant warsztatowy spowoduje wzrost składki AC, ale nie warto na nim oszczędzać.
 • Wariant kosztorysowy likwidacji szkody jest najczęściej wykorzystywany przez ubezpieczyciela do rażącego zaniżenia odszkodowania poprzez zastosowanie dużo tańszych zamienników części i zaniżonych stawek roboczogodziny. Jest praktycznie niemożliwym aby w wariancie kosztorysowym uzyskać kwotę odszkodowania równą rynkowej wartości szkody bez sporu sądowego z ubezpieczycielem. Wariant kosztorysowy może rozważyć kierowca który jest mechanikiem samochodowym lub ma znajomego mechanika, który wykona mu naprawę za znacznie zaniżoną przez ubezpieczycieli stawkę roboczogodziny.
 • Udział własny. Może być kwotowy wyrażony w złotych lub procentowy. Wybierz jak najniższy. Udział własny określa jaką kwotę z odszkodowania potrąci Ci ubezpieczyciel wypłacając odszkodowanie. Przykład: udział własny w wysokości 2000 zł, przy wgnieceniu zderzaka, którego naprawę wyceni warsztat na 1800 zł, spowoduje, że ubezpieczyciel nie wypłaci Ci nic, a Ty całość naprawy pokryjesz, że swojej kieszeni. Jeśli naprawa wyceniona byłaby na 2200 zł to dostaniesz tylko 200 zł od ubezpieczyciela. Po co więc takie ubezpieczenie?
 • Franszyza integralna. Najlepiej wybierz zerową franszyzę integralną. Franszyza to wartość szkody do wysokości której ubezpieczyciel nie podejmie się likwidacji szkody. Przykład: Masz franszyzę integralną w wysokości 500 zł. Skradziono Ci lusterko, którego wartość wynosi 450 zł. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania ze względu na franszyzę. Jeśli lusterko warte jest 550 zł i masz 0% lub 0zł udział własny, ubezpieczyciel wypłaca całe 550 zł. Wprowadzenie franszyzy do ubezpieczenia może być opłacalne dla osób, które i tak nie będą chciały zwracać się do ubezpieczyciela z małymi kwotami szkód, ze względu na utratę zniżek.
 • Wykup amortyzacji części. Jeśli nie wybrałeś wariantu warsztat, warto posiadać wykup amortyzacji części, wówczas bez względu na wiek Twojego pojazdu, przy likwidacji szkody ubezpieczyciel policzy wymianę części po cenie jak za nowe. Brak wykupu amortyzacji części spowoduje potrącenie procentowe jej nowej wartości w zależności od wieku pojazdu. Auto 10-letnie i starsze może mieć nawet 80% potrącenie amortyzacyjne (ubezpieczyciel zapłaci nam tylko 20% wartości uszkodzonej części), dlatego zasadą powinno być tutaj, że im starszy pojazd tym jego właściciel powinien bardziej rozważyć wykup tej ochrony. Właściciel auta nowszego może zrezygnować z tej opcji.
 • Ryzyko kradzieży. Na wszelki wypadek sprawdź w warunkach ubezpieczenia czy na pewno Twoja polisa AC chroni Cię przed kradzieżą auta. Pojazd chroniony jest do sumy ubezpieczenia, z uwzględnieniem jej konsumpcji.

Najlepsze AC

Szukając najlepszego AC powinieneś szukać maksymalnych zniżek i i kierować się jedną z dwóch ścieżek wyboru oferty AC.

Rodzaje zniżek w autocasco

Są trzy rodzaje zniżek:

 • Związane ze swoją historią ubezpieczenia - im dłużej jeździsz bez szkód tym lepszą dostaniesz ofertą. Ubezpieczyciele biorą najczęściej 3 lub 5 letnią historię wstecz. Jeśli kupujesz AC po raz pierwszy, zapytaj nas które aktualnie towarzystwa przenoszą zniżkę z OC na AC,
 • Związane z bieżącymi promocjami po stronie ubezpieczycieli. Zapytaj nas o aktualne promocje,
 • Związane z kanałem sprzedaży. Największe zniżki znajdziesz przy zakupie polisy online przez internet, nawet 15% taniej niż u agenta. Zniżki online uzyskasz licząc składkę i kupując ubezpieczenie w naszym kalkulatorze.

Wybór AC

Kierowca szukający właściwej ochrony AC powinien kierować się jedną z dwóch ścieżek wyboru ubezpieczenia AC:

 • Chcę czuć się w 100% bezpieczny, szukam maksymalnej ochrony, wysokość składki jest dla mnie sprawą drugorzędną.

  To najlepszy i najbardziej komfortowy wariant poszukiwań. W tym przypadku powinieneś rozejrzeć się za tzw. ofertą All-risk, czyli ubezpieczeniem chroniącym Twój pojazd od wszelkich w/w ryzyk i zdarzeń, a swój udział własny i franszyzę minimalizować do zera. Zdecydowanie powinieneś wybrać wariant warsztat, sumę ubezpieczenia określić zgodnie z wartością samochodu, wykupić konsumpcje sumy ubezpieczenia oraz amortyzację części.

 • Chcę mieć ochronę swojego pojazdu przed zniszczeniem bądź kradzieżą, jednak nie chcę płacić za dużo. Szukam optymalizacji swojej ochrony pod kątem wysokości składki.

  Jeśli jesteś mechanikiem lub dobrym znajomym mechanika, możesz wybrać wariant kosztorys (jeśli miałeś szkody w przeszłości i nie czujesz się dobrym kierowcą wybierz warsztat), sumę ubezpieczenia określ zgodnie z wartością samochodu lub nieco niżej (maksymalnie 10% mniej) i wykup amortyzację części. Sprawdź czy polisa zawiera ryzyko kradzieży. Jeśli polisa jest dalej za droga, ustaw udział własny, jednak nie większy jak 10% wartości auta.

Tagi:

Komentarze