Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC w AXA

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-30

Zbliża się koniec Twojej polisy OC w AXA? Sprawdź, co proponują Ci inni ubezpieczyciele i jeśli znajdziesz lepszą ofertę, nie wahaj się złożyć wypowiedzenia ubezpieczenia OC. Jak to zrobić skutecznie?

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC nie jest skomplikowane, o ile pamięta się, kiedy dokładnie można je złożyć. Jak skutecznie wypowiedzieć OC w AXA?

Spis treści:

 1. Kiedy można złożyć wypowiedzenie OC w AXA?
 2. Jak złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC w AXA?
 3. Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela w AXA

Kiedy można złożyć wypowiedzenie OC w AXA?

Dokument wypowiedzenia OC Polskie prawo precyzyjnie określa, w jakich sytuacjach złożenie wypowiedzenia OC jest możliwe:

 • wraz z końcem dotychczasowego ubezpieczenia – jeżeli nową polisę chcesz kupić w innym towarzystwie, musisz złożyć wypowiedzenie dotychczasowej umowy w AXA. Pamiętaj, by zrobić to najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania starego ubezpieczenia. Inaczej AXA przedłuży automatycznie Twoje OC.

 • w przypadku podwójnego ubezpieczenia – jeśli AXA przedłużyła automatycznie Twoją umowę, a Ty nieświadomy tego kupiłeś polisę w innym towarzystwie, masz teraz dwa ubezpieczenia OC. Tę przedłużoną automatycznie masz prawo wypowiedzieć w dowolnym momencie. Zrób to jedna jak najszybciej, bo ubezpieczyciel będzie żądał od Ciebie zapłaty składki za ten okres, kiedy udzielał Ci ochrony (pomimo tego że miałeś wtedy drugie OC w innym towarzystwie).

 • w razie kupna polisy przez Internet lub telefon – umowę zawartą w ten sposób możesz wypowiedzieć w ciągu 30 dni od jej zawarcia.

 • w przypadku korzystania z OC poprzedniego właściciela – polisę odziedziczoną po sprzedawcy samochodu możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jej obowiązywania.

 • w momencie wyrejestrowania samochodu – jedynie zarejestrowane auto musi posiadać polskie OC. Jeżeli zatem wyrejestrowujesz samochód (niezależnie od tego, czy robisz to, ponieważ oddałeś auto na złom czy też dlatego, że wywozisz je za granicę), możesz wypowiedzieć OC.

Zobacz także:

Jak kupić OC w AXA online

Jak złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC w AXA?

Wypowiadając ubezpieczenie, możesz skorzystać z bezpłatnego wzoru wypowiedzenia OC przygotowanego przez porównywarkę Ubea.pl. W formularzu zaznacz koniecznie powód złożenia wypowiedzenia pasujący do Twojej sytuacji.

Wypowiedzenie musi zawierać Twój własnoręczny podpis, więc jeśli chcesz je przesłać mailem, musisz wydrukować formularz, a potem go zeskanować.

Wypowiedzenie do AXA najprościej dostarczyć, wypełniając formularz online udostępniony na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela w AXA

Jeśli składasz wypowiedzenie, ponieważ postanowiłeś zrezygnować z OC kupionego przez poprzedniego właściciela, do wypowiedzenia dołącz dokument potwierdzający zmianę własności samochodu. Dzięki temu ubezpieczyciel będzie mógł szybciej zatwierdzić Twoje wypowiedzenie.

W takiej sytuacji warto także skontaktować się ze sprzedawcą samochodu i powiedzieć mu, że zrezygnowałeś z OC kupionego przez niego. To poprzedni właściciel ma bowiem prawo otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres, więc na pewno ucieszy go taka informacja.

Pamiętaj także, że jeśli rezygnujesz z OC w jednym towarzystwie, musisz od razu kupić nową polisę u innego ubezpieczyciela. Między tymi ubezpieczeniami nie może być ani jednego dnia przerwy. Korzystając z kalkulatora OC, możesz szybko sprawdzić, kto ma dla Ciebie najtańszą ofertę, a następnie kupić wybrane ubezpieczenie przez Internet.

Sprawdź także:

Oferta ubezpieczeń AXA

Tagi:

Komentarze