Strona główna  |  Wiadomości  |  Wypowiedzenie i rezygnacja z OC w PZU

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC w PZU

Data aktualizacji: 2021-09-29
Nie musisz kupować OC zawsze w tym samym towarzystwie. Sprawdź, jak wypowiedzieć OC w PZU, jeśli chcesz zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem i kiedy możesz bez konsekwencji zrezygnować z umowy.

Spis treści:

  1. Kiedy możesz wypowiedzieć OC?
  2. Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC w PZU?

Kiedy możesz wypowiedzieć OC?

Samochód Wypowiedzieć ubezpieczenie OC można tylko w ściśle określonych sytuacjach regulowanych przez ustawę. Jest to możliwe:

- kiedy kończy się Twoja dotychczasowa umowa OC i chcesz zmienić ubezpieczyciela – pamiętaj, że jeśli nie wypowiesz dotychczasowego ubezpieczenia OC w PZU, przedłuży się ono automatycznie.

- jeśli masz podwójne ubezpieczenie OC – taka sytuacja zdarza się, jeśli ktoś kupi OC w nowym towarzystwie i nie wypowie umowy w PZU. Ubezpieczyciel przedłuży wtedy automatycznie polisę i w efekcie kierowca ma dwa ubezpieczenia OC. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, pamiętaj, że możesz wypowiedzieć umowę automatycznie przedłużonego ubezpieczenia.

Wystarczy przesłać do PZU wypowiedzenie ubezpieczenia OC oraz potwierdzenie zawarcia polisy w innym towarzystwie. Zwróć jednak uwagę, że mimo że polisa przestanie obowiązywać, będziesz musiał zapłacić za okres, przez który PZU udzielało Ci ochrony.

- jeśli kupujesz OC przez Internet lub telefon - kupując ubezpieczenie w systemie direct, możesz zrezygnować z umowy w ciągu 30 dni. Zapłacisz wtedy jedynie za ten czas, kiedy byłeś ubezpieczony.

- jeśli korzystasz z OC poprzedniego właściciela - kupując używane auto, możesz korzystać z OC kupionego przez poprzedniego właściciela, ale nie musisz. Masz prawo w dowolnym momencie zrezygnować z polisy i zawrzeć nową w innym towarzystwie. Pamiętaj, by poinformować o wypowiedzeniu OC poprzedniego właściciela pojazdu. Będzie on mógł wtedy otrzymać od towarzystwa zwrot za niewykorzystaną składkę.

- jeśli wyrejestrowujesz auto – wyrejestrowanie samochodu jest konieczne kiedy:

  • przekazujesz pojazd do stacji demontażu
  • ktoś ukradnie Twoje auto
  • udokumentujesz trwałą i zupełną utratę pojazdu (np. w wyniku wypadku)
  • Twój samochód zostanie zarejestrowany za granicą lub sprzedany do innego kraju

Jeśli dojdzie do jednej z powyżej wymienionych sytuacji, należy poinformować o tym PZU. Towarzystwo rozwiąże wtedy umowę ubezpieczenia OC.

Uwaga! Jeżeli sprzedajesz auto, nie wyrejestrowujesz samochodu. Musisz wtedy jedynie zgłosić sprzedaż pojazdu w PZU oraz Wydziale Komunikacji

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC w PZU?

Aby zrezygnować z ubezpieczenia OC w PZU, musisz złożyć do ubezpieczyciela pisemne wypowiedzenie z własnoręcznym podpisem właściciela pojazdu (jeśli samochód ma dwóch lub więcej współwłaścicieli, na wypowiedzeniu muszą się podpisać wszyscy). Wypowiedzenie możesz dostarczyć w następujący sposób:

- pocztą

PZU SA
al. Jana Pawła II 24
00-133 Warszawa

Wypowiedzenie prześlij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

- osobiście

W wybranym Oddziale Grupy PZU lub u agenta.

Pamiętaj, by odebrać potwierdzenie złożenia wypowiedzenia.

- mailem

kontakt@pzu.pl

Wypowiedzenie prześlij w formie skanu lub zdjęcia.

Uwaga! Wypowiedzenie musisz złożyć najpóźniej dzień przed końcem ubezpieczenia (jeśli wysyłasz je pocztą, pod uwagę jest brana data stempla pocztowego). W przeciwnym wypadku umowa OC w PZU zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok.

Sprawdź ofertę ubezpieczeń samochodu PZU

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Wypowiedzenie OC w MTU24

Kupiłeś auto i chcesz zrezygnować z OC zawartego przez poprzedniego właściciela? A może nie chcesz przedłużać umowy ubezpieczenia na kolejny rok w tym samym towarzystwie? Sprawdź, kiedy możesz...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-09-25

Czy można wcześniej zmienić ubezpieczyciela OC?

Różnice cenowe pomiędzy polisami OC dla kierowców są tak duże, że czasem opłacalna może być wcześniejsza zamiana ubezpieczyciela. Kiedy taka zamiana jest możliwa?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-27

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC - Compensa

Umowę ubezpieczenia OC samochodu zawiera się na rok. Po 12 miesiącach masz zawsze prawo zmienić ubezpieczyciela. Tłumaczymy, jak wypowiedzieć OC w Compensie, jeśli znajdziesz lepszą ofertę w...

Czytaj więcej
Komentarze