Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC w PZU

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-29

Nie musisz kupować OC zawsze w tym samym towarzystwie. Sprawdź, jak wypowiedzieć OC w PZU, jeśli chcesz zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem i kiedy możesz bez konsekwencji zrezygnować z umowy.

Spis treści:

 1. Kiedy możesz wypowiedzieć OC?
 2. Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC w PZU?

Kiedy możesz wypowiedzieć OC?

Samochód Wypowiedzieć ubezpieczenie OC można tylko w ściśle określonych sytuacjach regulowanych przez ustawę. Jest to możliwe:

- kiedy kończy się Twoja dotychczasowa umowa OC i chcesz zmienić ubezpieczyciela – pamiętaj, że jeśli nie wypowiesz dotychczasowego ubezpieczenia OC w PZU, przedłuży się ono automatycznie.

- jeśli masz podwójne ubezpieczenie OC – taka sytuacja zdarza się, jeśli ktoś kupi OC w nowym towarzystwie i nie wypowie umowy w PZU. Ubezpieczyciel przedłuży wtedy automatycznie polisę i w efekcie kierowca ma dwa ubezpieczenia OC. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, pamiętaj, że możesz wypowiedzieć umowę automatycznie przedłużonego ubezpieczenia.

Wystarczy przesłać do PZU wypowiedzenie ubezpieczenia OC oraz potwierdzenie zawarcia polisy w innym towarzystwie. Zwróć jednak uwagę, że mimo że polisa przestanie obowiązywać, będziesz musiał zapłacić za okres, przez który PZU udzielało Ci ochrony.

- jeśli kupujesz OC przez Internet lub telefon - kupując ubezpieczenie w systemie direct, możesz zrezygnować z umowy w ciągu 30 dni. Zapłacisz wtedy jedynie za ten czas, kiedy byłeś ubezpieczony.

- jeśli korzystasz z OC poprzedniego właściciela - kupując używane auto, możesz korzystać z OC kupionego przez poprzedniego właściciela, ale nie musisz. Masz prawo w dowolnym momencie zrezygnować z polisy i zawrzeć nową w innym towarzystwie. Pamiętaj, by poinformować o wypowiedzeniu OC poprzedniego właściciela pojazdu. Będzie on mógł wtedy otrzymać od towarzystwa zwrot za niewykorzystaną składkę.

- jeśli wyrejestrowujesz auto – wyrejestrowanie samochodu jest konieczne kiedy:

 • przekazujesz pojazd do stacji demontażu
 • ktoś ukradnie Twoje auto
 • udokumentujesz trwałą i zupełną utratę pojazdu (np. w wyniku wypadku)
 • Twój samochód zostanie zarejestrowany za granicą lub sprzedany do innego kraju

Jeśli dojdzie do jednej z powyżej wymienionych sytuacji, należy poinformować o tym PZU. Towarzystwo rozwiąże wtedy umowę ubezpieczenia OC.

Uwaga! Jeżeli sprzedajesz auto, nie wyrejestrowujesz samochodu. Musisz wtedy jedynie zgłosić sprzedaż pojazdu w PZU oraz Wydziale Komunikacji

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC w PZU?

Aby zrezygnować z ubezpieczenia OC w PZU, musisz złożyć do ubezpieczyciela pisemne wypowiedzenie z własnoręcznym podpisem właściciela pojazdu (jeśli samochód ma dwóch lub więcej współwłaścicieli, na wypowiedzeniu muszą się podpisać wszyscy). Wypowiedzenie możesz dostarczyć w następujący sposób:

- pocztą

PZU SA
al. Jana Pawła II 24
00-133 Warszawa

Wypowiedzenie prześlij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

- osobiście

W wybranym Oddziale Grupy PZU lub u agenta.

Pamiętaj, by odebrać potwierdzenie złożenia wypowiedzenia.

- mailem

kontakt@pzu.pl

Wypowiedzenie prześlij w formie skanu lub zdjęcia.

Uwaga! Wypowiedzenie musisz złożyć najpóźniej dzień przed końcem ubezpieczenia (jeśli wysyłasz je pocztą, pod uwagę jest brana data stempla pocztowego). W przeciwnym wypadku umowa OC w PZU zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok.

Sprawdź ofertę ubezpieczeń samochodu PZU

Tagi:

Komentarze