Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Wypowiedzenie OC nabywcy

Ostatnia aktualizacja: 2013-12-15

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Umowa ubezpieczenia OC z tytułu posiadania i użytkowania pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji jest standardowo zawierana na okres 12 miesięcy. Jeżeli w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej dochodzi do zakupu pojazdu, nowy właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC zgodnie z Art. 28 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zerwanie umowy może dojść do skutku pod warunkiem, że wypowiedzenie zostanie dostarczone przez nabywcę do zakładu ubezpieczeń przed upływem 30 dni od dnia zakupu pojazdu. Jeżeli w tym okresie wypowiedzenie OC nie zostanie przedstawione, polisa zostanie automatycznie kontynuowana przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Wówczas ubezpieczający powinien zwrócić się do ubezpieczyciela o rekalkulację należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia nabycia pojazdu, z uwzględnieniem jego zniżek i zwyżek w ramach obowiązującej taryfy składek w danej strefie regionalnej.

Zbywca pojazdu natomiast powinien powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu i o danych osobowych nabywcy. Na przedstawienie informacji zbywca ma również 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych obowiązującą od 2012 roku zasady wypowiedzenia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zostały skonkretyzowane. Ubezpieczenie OC można wypowiedzieć na koniec okresu ubezpieczenia, w przypadku podwójnego OC, przez nabywcę do umowy zawartej do dnia 11 lutego 2012 r. i po dniu 11 lutego 2012 roku - dla każdego przypadku obowiązuje trochę inna procedura.

Dokładne zasady wypowiedzenia opisane są w artykule: Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC.

Wzory wypowiedzenia ubezpieczenia OC dostępne są na stronie: Dokumenty do pobrania.

Tagi:

Komentarze

2014-07-17 23:04

mirekk85

z tymi firmami ubezpieczeniowymi jest coraz gorzej , ciekawi mnie jaka instytucja oprócz sądów może im się własnie za takie postępowanie dobrać do czterech liter

2011-06-15 21:26

wojtekbud

Witam, właśnie mam taką sytuacje, zakupiłem auto w dniu kiedy kończyła się polisa tj. 22-12-10, następna polisa zaczynała się od 23-12-10. Więc wypowiedziałem tą drugą przed terminem 30 dni. i było wszystko ok. od momentu aż BRE Ubezpieczenia wysłało mi ponaglenie do zapłaty za nową polisę, którą mi rzekomo wysłali w lutym 2011r. Napisali mi że wypowiedzieć powinienem tamtą starą polisę która się kończyła w dniu zakupu pojazdu, tj. 22-12-2010r. i tegoż dnia powinienem im dostarczyć wypowiedzenie. Czy jest jakiś sposób i do kogo mogę się odwołać, od tej decyzji , która moim zdaniem jest krzywdząca mnie jako klienta. Mimo wielu prób dowiedzenia się w BRE Ubezpieczenia dlaczego ja w swojej sytuacji nie mam prawa 30 dni na wypowiedzenie umowy, tylko parę godzin aby skutecznie wypowiedzieć umowę. Próbowałem telefonicznie lecz rozmawiałem tylko z osobą z BOK, która nawet nie zna przepisów, poza 2 regułkami. Na list także odpisał asystent BOK BRE Ubezpieczenia, jak sądzę nawet nie czytał mojego odwołania, ponieważ odpisał znowu jakąś regułkę prawną, nie odpisując na temat mojego zapytania. Proszę o jakąś radę w mojej sprawie jeśli faktycznie jest jakaś szansa na odwołanie.

2011-06-16 12:26

Ipolisa.pl

Witam Firmy ubezpieczeniowe w takim przypadku jak Pański podchodzą dwojako do tematu, niestety ta gorsza wersja przytrafiła się Panu w konfrontacji z BRE Ubezpieczenia. Proponuje wynająć prawnika który skutecznie powołując się na zapisy Ustawy przekona ubezpieczyciela. Zawsze może złożyć Pan skargę do do Rzecznika Ubezpieczonych.

2011-06-13 10:14

Ipolisa.pl

Witam Zbywca ma obowiązek w terminie 30 dni od daty sprzedaży samochodu powiadomić o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń i Urząd komunikacji. Nabywca od dnia zakupu staje się właścicielem pojazdu i polisy i on również ma termin 30 dni na decyzje co do ubezpieczenia, jeżeli nie wypowie go przez upływem 30 dni od daty zakupu ma obowiązek kontynuowania polisy do końca jej trwania. Jeżeli wypowie to od 31 dnia ma obowiązek posiadania nowej polisy na siebie. Tak więc Kupujący od dnia nabycia pojazdu gromadzi zniżki i szkody już na swoim koncie a nie koncie sprzedającego.

2011-06-12 21:25

aga

Co się stanie w sytuacji, jeżeli nabywca nie wypowie ubezpieczena, a w momencie zakupu samochodu zostało wykupioen nowe OC u innego ubezpieczyciela ?? W miedzy czasie zbywca powiadomił uwcześniejszego ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.

2011-06-13 10:21

Ipolisa.pl

Witam Od dnia zakupu pojazdu właścicielem pojazdu i polisy staje się nabywca i on podejmuje decyzje odnośnie polisy. Zbywca pojazdu od tej daty nie ma praw co do polisy. Jeżeli poprzednia polisa wygasła w dniu zakupu auta a zbywca pojazdu nie wypowiedział tej polisy dzień przed jej zbyciem to polisa u tego ubezpieczyciela automatycznie się kontynuowała i nabywca ma do niej prawo od kolejnego dnia po zakupie pojazdu przez 30 dni. W ciągu tych 30 dni może ją wypowiedzieć lub kontynuować do końca jej trwania. W drugim przypadku kiedy zbywca wypowiedział umowę dzień przez sprzedażą auta to nabywca od następnego dnia po podpisaniu umowy zakupu pojazdu jest w obowiązku wykupienia polisy już na siebie na podstawie umowy kupna -sprzedaży.

2011-06-13 10:24

Ipolisa.pl

UWAGA WAŻNE Powyższe wyjaśnienia dotyczą sytuacji gdy w dniu zakupu auta polisa OC na sprzedawany samochód się kończy czyli wygasa z powodu terminu na jaki była zawarta.

2011-06-10 12:27

Nowak

Co się stanie, jeśli w terminie 30 dni zbywca nie powiadomi ubezpieczyciela... czy wtedy kupujący jeździ samochodem na konto poprzedniego właściciela ubezpieczenia?