Strona główna  |  Wiadomości  |  Wymiana dowodu rejestracyjnego - wszystko co musisz wiedzieć

Wymiana dowodu rejestracyjnego - wszystko co musisz wiedzieć

Data publikacji: 2022-06-09
Zniesienie obowiązku posiadania dokumentów przy sobie spowodowało wiele wątpliwości wśród kierowców. Zwłaszcza w przypadku dowodu rejestracyjnego. Jak wiadomo, dowód rejestracyjny ma ograniczoną ilość miejsc na pieczątki, które wstawia diagnosta po wykonaniu badania technicznego. Do niedawna, kiedy brakowało już miejsca na pieczątki, dowód należało wymienić. Jednakże także to zmieniły przepisy, które weszły w życie 4 grudnia 2020 roku. Jak to w końcu działa?

Zniesienie obowiązku posiadania dokumentów przy sobie spowodowało wiele wątpliwości wśród kierowców. Zwłaszcza w przypadku dowodu rejestracyjnego. Jak wiadomo, dowód rejestracyjny ma ograniczoną ilość miejsc na pieczątki, które wstawia diagnosta po wykonaniu badania technicznego. Do niedawna, kiedy brakowało już miejsca na pieczątki, dowód należało wymienić. Jednakże także to zmieniły przepisy, które weszły w życie 4 grudnia 2020 roku. Jak to w końcu działa? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Brak miejsca na pieczątki i przepisy z 2020 roku

Jak już wiemy, kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Obowiązek ten został zniesiony podobnie jak w przypadku polisy. Oczywiście nadal ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, po prostu nie musisz mieć go przy sobie. 

Ale wróćmy do dowodu rejestracyjnego. Dokument ten ma tylko 6 miejsc na pieczątki, a badania na stacji diagnostycznej wykonuje się przecież raz na rok. W trakcie badania technicznego pojazdu diagnosta wprowadza dane o pozytywnym wyniku badania i pojawiają się one od razu w bazie CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Jeśli nie masz już miejsca na pieczątki, otrzymujesz potwierdzenie badania. 

Wydaje się zawiłe, ale wniosek jest prosty. Wcześniej przesłanką do wymiany dowody był brak miejsc na pieczątki. Co więcej, nawet wpis o pozytywnym badaniu technicznym (zamiast pieczątki) mógł służyć jako zaświadczenie, ale jednak nie zwalniał z obowiązku wymiany dowodu na nowy.  

Co się zmieniło przy wymianie dowodu rejestracyjnego?

Od grudnia 2020 roku obowiązuje pakiet deregulacyjny, który zmienia niektóre rzeczy i wniósł do Prawa o ruchu drogowym m.in. art. 74a, który mówi, że urząd wydaje nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę, jedynie w sytuacji, gdy właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany. 

Zatem wymiana dowodu rejestracyjnego zależy jedynie od Twojej woli

Ważne: jeśli wybierasz się za granicę to dowód rejestracyjny i zaświadczenie (jeśli nie masz miejsca na pieczątki) musisz mieć przy sobie. 

Co w przypadku sprzedaży auta?

Jeśli chcesz sprzedać swój samochód, to musisz przekazać nowemu właścicielowi zaświadczenie o badaniu technicznym, ponieważ na nim widnieje termin kolejnego badania. Oczywiście w przypadku kiedy już nie masz miejsca na pieczątki. 

Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego

Aby wymienić dowód rejestracyjny pojazdu, musisz udać się do wydziału komunikacji. 

Co jest potrzebne

  • wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego

  • zaświadczenie o pozytywnym badaniu technicznym pojazdu 

  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,

  • kartę pojazdu, jeśli została wydana,

  • dowód uiszczenia opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego,

  • ważne ubezpieczenie OC,

  • KRS, w sytuacji prowadzenie działalności gospodarczej

  • dowód osobisty

  • jeśli pojazd ma kilku współwłaścicieli, to dowody ich tożsamości 

Jaki jest koszt wymiany dowodu rejestracyjnego?

Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego w 2022 roku wynosi 54,50 zł.

Za pozwolenie czasowe zapłacisz 19 zł. Pozwoli Ci ono udać się zagranicę, jeśli przed wyjazdem nie zdążysz odebrać nowego dowodu rejestracyjnego (w przypadku, gdy wniosek został złożony i oczekujesz na wydanie nowego dowodu).

Jeśli nie możesz pojawić się osobiście, to możesz posłużyć się pełnomocnictwem. Opłata za takowe wynosi 17 zł. Bez te opłaty wniosek za Ciebie mogą złożyć najbliżsi członkowie rodziny, tj. małżonek, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie.

Jak widać, nie musisz wymieniać dowodu z powodu braku miejsca na wpisy i pieczątki diagnosty.  Możesz to zrobić z własnej woli. Warto o tym pamiętać przed sprzedażą auta, wtedy będzie nawet pewnym ułatwieniem.

Komentarze