Strona główna  |  Wiadomości  |  Gdzie w 2022 roku potrzebna jest Zielona Karta?

Gdzie w 2022 roku potrzebna jest Zielona Karta?

Data aktualizacji: 2022-06-19
Integracja europejska nieco zmniejszyła znaczenie Zielonej Karty. Mimo tego, osoby planujące podróż do niektórych krajów, nadal muszą przygotować dodatkowy certyfikat ubezpieczenia OC - Zieloną Kartę.

System Zielonej Karty jest jednym z najstarszych porozumień międzynarodowych, które wciąż obowiązują. Dzięki wspomnianemu systemowi, europejscy kierowcy już od 1953 r. nie muszą wykupywać osobnych polis przy wjeździe do innego kraju. W takiej sytuacji może być potrzebny tylko specjalny certyfikat ubezpieczenia OC (tzw. Zielona Karta).

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea

Co to jest Zielona Karta?

Zielona Karta to nic innego tylko międzynarodowe ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego. Chroni ono kierowcę przed finansowymi konsekwencjami w sytuacji, gdy spowodował szkodę (w wyniku wypadku lub innego zdarzenia drogowego) poza granicami swojego kraju.

Ukraina flaga Lepiej przed wyjazdem nie zapomnieć o wyrobieniu tego dokumentu. Jeśli bowiem chcesz wjechać do kraju, w którym jest wymagana Zielona Karta, a Ty jej nie posiadasz, musisz wykupić kosztowne ubezpieczenie graniczne.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

System Zielonej Karty powstał o oparciu o uregulowania Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku. Obecnie należy do niego 46 państw z Europy, Afryki i Azji. Większość tych krajów dodatkowo podpisała tzw. Porozumienie Wielostronne. Na mocy wspomnianego porozumienia domniemuje się, że pojazd obcokrajowca został ubezpieczony w kraju rejestracji. Dlatego przejazd przez państwa, które jednocześnie respektują System Zielonej Karty i Porozumienie Wielostronne, jest możliwy bez dodatkowych certyfikatów (wystarczy dokument potwierdzający ochronę ubezpieczeniową). Jeżeli jednak jedziesz przez kraj, który nie przystąpił do Porozumienia Wielostronnego, musisz przed wyjazdem zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. Sprawdź poniższą tabelę, by sprawdzić, w jakich krajach Zielona Karta jest potrzebna polskiemu kierowcy.

Polska przystąpiła do Porozumienia Wielostronnego w dniu akcesji do UE (tzn. 1 maja 2004 r.). Wówczas znacznie zmniejszyła się liczba krajów wymagających Zielonej Karty od Polaków. Dodatkowy certyfikat ubezpieczenia jest potrzebny m.in. osobom wjeżdżającym na terytorium Turcji lub Ukrainy.

Warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2012 r. taki dokument nie jest już wymagany w Serbii. Jeśli jednak wybierasz się do pobliskiego Kosowa, nie wystarczy Ci nawet Zielona Karta. W tym kraju potrzebne jest ubezpieczenie graniczne.

Kraje i terytoria autonomiczne, w których polski kierowca nie potrzebuje Zielonej Karty

Andora Austria Belgia Bośnia i Hercegowina Bułgaria
Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania
Estonia Finlandia Francja Gibraltar Grecja
Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Lichtenstein
Litwa Luksemburg Łotwa Malta Monako
Niemcy Norwegia Portugalia Rumunia San Marino
Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja
Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy Wyspa Man/Wyspy Normandzkie
Wyspy Owcze


Kraje, w których Zielona Karta jest potrzebna polskiemu kierowcy

Albania Azerbejdżan Iran Izrael Maroko
Mołdawia Macedonia Tunezja Turcja
Ukraina


Kraje, w których jest potrzebne ubezpieczenie graniczne

Białoruś (od 1 czerwca 2022 r.) Kosowo Rosja (od 1 czerwca 2022 r.)

Uwaga: w dniu 1 czerwca 2022 r. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało odpowiednie umowy łączące je z białoruskim i rosyjskim odpowiednikiem. Oznacza to, że polscy kierowcy wybierający się do Rosji i na Białoruś obecnie muszą posiadać ubezpieczenie graniczne. Zielona Karta nie będzie bowiem wystarczająca. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w krajach EOG i Szwajcarii obecnie też muszą posiadać ubezpieczenie graniczne w razie podróży do Rosji i na Białoruś.   

Jaki jest okres ważności Zielonej Karty?

Zielona Karta jest ważna przez okres, który zadeklarował właściciel samochodu ubezpieczonego w zakresie OC, wyrabiając dokument. Może on wynieść od 15 dni do nawet 1 roku.

Warto nadmienić, że wzór Zielonej Karty jest identyczny w przypadku wszystkich ubezpieczycieli. Opisywany dokument składa się z dwóch takich samych części, które można łatwo rozdzielić wzdłuż perforacji.

W razie ewentualnej kolizji lub wypadku jedną z połówek Zielonej Karty należy oddać poszkodowanemu kierowcy. Dzięki temu będzie on mógł łatwiej dochodzić roszczeń z tytułu OC.

Czy Zielona Karta jest darmowa?

Coraz więcej ubezpieczycieli oferuje Zieloną Kartę jako darmowy dodatek do sprzedawanej polisy OC. W innych towarzystwach ubezpieczeniowych wystarczy natomiast wnieść symboliczną opłatę, aby razem z OC otrzymać także Zieloną Kartę. Zasady wydawania Zielonej Karty przez krajowych ubezpieczycieli prezentuje poniższa tabela.

Większość ubezpieczycieli nie wydaje od razu Zielonej Karty, tylko przesyła ją na prośbę kierowcy posiadającego u nich OC. Jeśli więc wybierasz się autem do kraju, w którym potrzebna jest Zielona Karta, skontaktuj się odpowiednio wcześniej ze swoim ubezpieczycielem, aby otrzymać dokument na czas.

Zasady wydawania Zielonej Karty przez krajowych ubezpieczycieli

Nazwa ubezpieczyciela Zasady wydawania Zielonej Karty

Allianz

Zielona Karta jest płatna. Dokładna cena ustalana indywidualnie

Aviva

Zielona Karta jest wydawana bezpłatnie posiadaczom OC w Avivie. W razie potrzeby, klient firmy Aviva powinien zamówić Zieloną Kartę na portalu MojaAviva. Kartę przesłaną w PDF można samodzielnie wydrukować.

Compensa

Posiadacze polis OC w Compensa za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

Ergo Hestia

Zielona Karta, nawet dla posiadaczy OC w Ergo Hestii, jest płatna. Dokładny koszt jest ustalany indywidualnie.

Generali

Posiadacze polis OC w Generali za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

InterRisk

Posiadacze polis OC w InterRisk za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

Link4

Zielona Karta jest wydawana bezpłatnie posiadaczom OC w Link4. W razie potrzeby, klient Link4 powinien telefonicznie poinformować tę firmę. Po zgłoszeniu Zielona Karta zostanie wysłana pocztą.

MTU

Zielona Karta jest płatna

Proama

Bezpłatna dla posiadaczy OC w Proama

PZU

Posiadacze polis OC w PZU za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

Uniqa

Posiadacze polis OC w Uniqa za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

Warta

Zielona Karta, nawet dla posiadaczy OC w Warcie, jest płatna. Dokładny koszt jest ustalany indywidualnie.

Wiener

Zielona Karta jest płatna. Dokładna cena ustalana indywidualnie

*Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji opublikowanych przez ubezpieczycieli aktualnych na dzień 19.06.2022 r.

Kierowca wnioskujący o Zieloną Kartę musi również pamiętać, że ten certyfikat nie rozszerza ochrony wynikającej z polisy OC dla kierowców. Osoby szukające pełnego zabezpieczenia przed skutkami wypadku za granicą, będą musiały zakupić odpowiednią polisę Autocasco.

Najczęściej zadawane pytania
Co to jest Zielona Karta?

Zielona karta to nic innego tylko międzynarodowe ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego. Chroni ono kierowcę przed finansowymi konsekwencjami w sytuacji, gdy spowodował szkodę (w wyniku wypadku lub innego zdarzenia drogowego) poza granicami swojego kraju. Lepiej przed wyjazdem nie zapomnieć o wyrobieniu tego dokumentu. Jeśli bowiem chcesz wjechać do kraju, w którym jest wymagana Zielona Karta, a Ty jej nie posiadasz, musisz wykupić kosztowne ubezpieczenie graniczne.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

System Zielonej Karty powstał o oparciu o uregulowania Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku. Obecnie należy do niego 46 państw z Europy, Afryki i Azji. Większość tych krajów dodatkowo podpisała tzw. Porozumienie Wielostronne. Na mocy wspomnianego porozumienia domniemuje się, że pojazd obcokrajowca został ubezpieczony w kraju rejestracji. Dlatego przejazd przez państwa, które jednocześnie respektują System Zielonej Karty i Porozumienie Wielostronne, jest możliwy bez dodatkowych certyfikatów (wystarczy dokument potwierdzający ochronę ubezpieczeniową). Jeżeli jednak jedziesz przez kraj, który nie przystąpił do Porozumienia Wielostronnego, musisz przed wyjazdem zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. W tabeli w artykule znajdziesz pełną listę krajów, w których jest wymagana Zielona Karta.

Jaki jest okres ważności Zielonej Karty?

Zielona Karta jest ważna przez okres, który zadeklarował właściciel samochodu ubezpieczonego w zakresie OC, wyrabiając dokument. Może on wynieść od 15 dni do nawet 1 roku.

Czy Zielona Karta jest darmowa?

Coraz więcej ubezpieczycieli oferuje Zieloną Kartę jako darmowy dodatek do sprzedawanej polisy OC. W innych towarzystwach ubezpieczeniowych wystarczy natomiast wnieść symboliczną opłatę, aby razem z OC otrzymać także Zieloną Kartę. W tabeli w artykule znajdziesz zasady wydawania Zielonej Karty w poszczególnych towarzystwach.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest niezbędną czynnością. Wyjaśniamy, jak należy ją wykonać w prawidłowy sposób.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-01

Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia zawartego na odległość?

Niższa cena i wygoda zakupu to nie jedyne zalety kupna ubezpieczenia przez Internet. Zawierając polisę przez Internet, możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni, nie podając przyczyn. Jak skutecznie...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Windsurfing, kitesurfing i inne sporty wodne - jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę?

Zakłady ubezpieczeń różnie traktują sporty wodne. Sprawdziliśmy, w których towarzystwach takie sporty jak np. windsurfing wymagają dopłaty do składki.

Czytaj więcej
Komentarze
Andrzej
2021-07-20 19:45
IP: 192.162.x.x
Ergo Hestia MTU odmowil mi wydania zielonej karty ale nagralem tych oszustow, bo nie napisali pisma bo wiedza ze dzialaja poza prawem polskim
odpowiedz
MTV
2018-05-10 22:40
IP: 80.51.x.x
Ergo Hestia skasowała 28 zł. za zieloną kartę
odpowiedz
Ubea.pl
2018-05-11 08:06
IP: 81.190.x.x
Od czasu publikacji artykułu Ergo Hestia nieco zmieniła zasady wydawania Zielonej Karty. Obecnie stawka jest ustalana indywidualnie w zależności od kategorii pojazdu i długości wyjazdu. W efekcie koszt może wynieść też i 28 zł.
odpowiedz
Janek
2018-01-07 16:30
IP: 217.99.x.x
Może już niedługo Ukraina dołączy do krajów bez konieczności posiadania zielonej karty.
odpowiedz
stefan
2019-07-01 21:30
IP: 188.146.x.x
oby nie
odpowiedz