Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 2014-05-07

Jakie ubezpieczenie powinien wykupić wynajmujący a jakie najemca. Jak podzielić koszt ubezpieczenia elementów wyposażenia domu i mieszkania

W dzisiejszych czasach, kiedy na kupno mieszkania i kredyt stać naprawdę niewielu, forma zamieszkania w wynajmowanym mieszkaniu bądź domu zyskuje coraz większe znaczenie. Problem ten nie dotyka jedynie osób studiujących, ale również pracujących i mających własne rodziny. Dostrzegły to towarzystwa ubezpieczeniowe, kierując na rynek coraz lepsze polisy ubezpieczeniowe dla wynajmowanych nieruchomości. W ubezpieczeniu nieruchomości należy rozdzielić dwie strony najmu: właściciela i najemcę. Każda ze stron powinna zadbać o mienie, jakie do niej należy oraz dodatkowo zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania od strony najemcy

Aby wybrać właściwe ubezpieczenie, należałoby zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest przekazana nieruchomość po podpisaniu umowy.

W przypadku najmu mieszkania w pełni wyposażonego wnosimy do niego jedyne rzeczy osobiste. Należy wówczas zastanowić się nad ubezpieczeniem rzeczy wartościowych: biżuteria, pieniądze (jeśli często są przechowywane w domu), papiery wartościowe, komputery, dokumenty osobiste itp. Z pewnością przydałoby się również ubezpieczenie OC od szkód, które możemy wyrządzić na nieruchomości, a za które właściciel karze nam zapłacić. Pamiętajmy, że szkody takie możemy wyrządzić najbliższym sąsiadom, np. poprzez zalanie. Zakres ubezpieczenia powinien być szerszy, jeśli przyjmujemy nieruchomość jedynie z wyposażoną kuchnią i łazienką lub jeśli pomieszczenia są wyposażone bardziej ubogo. Wniesione i zainstalowane w nieruchomości meble i sprzęt powinny zostać zakwalifikowane i podzielone w wycenie swojej wartości na tzw. elementy stałe i ruchome. Wartości te wprowadzamy do kalkulatora ubezpieczenia mieszkania bądź domu i liczymy wysokość składki oraz porównujemy zakres ubezpieczenia. Jeśli składka wydaje się za wysoka, a wynajmowana przez Ciebie nieruchomość nie jest wyposażona w drzwi antywłamaniowe, dwóch zamków patentowych lub alarmu, porozmawiaj z właścicielem. Czasami te dodatkowe elementy mogą spowodować zmniejszenie składki nawet o 60%. Można zaproponować właścicielowi wymianę na własną rękę i rozliczenie inwestycji w czynszu. Należy spisać jedynie właściwe porozumienie. W zamian można zaproponować podpisanie umowy najmu na dłuższy okres lub częściowe pokrycie zmian.

Często mylnie uważamy, że polisa ubezpieczeniowa właściciela obejmuje również nasze mienie. Tak niestety nie jest i tyczy się to również OC. Niektóre towarzystwa oferują ubezpieczenie, które w całości dba o interesy zarówno właściciela nieruchomości jak i najemcy.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania od strony właściciela

Przed wyborem ubezpieczenia należałoby dokonać weryfikacji stanu technicznego elementów stałych oraz ruchomych. Bardzo ważne jest, by elementy instalacyjne były sprawne i nie spowodowały szkód zarówno w mieszaniu jak i osobom trzecim, ponieważ to właściciel ponosi za nie odpowiedzialność. W tym przypadku przydałoby się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które zaspokoi m.in. roszczenia poszkodowanego sąsiada, gdy na skutek nieszczelnych rur jego sufit zostanie zalany. Generalnie polisa OC nie obejmuje szkód, jakie może wyrządzić najemca poprzez np. niedokręcenie kranu z wodą, natomiast niektóre z towarzystw mają w swojej ofercie ubezpieczenie, które dba o dobro zarówno właściciela jak i najemcy. Jeśli osoba lub osoby, którym powierzamy naszą nieruchomość są nam znane i możemy im zaufać, wykupienie tego typu polisy jest bardzo atrakcyjnym wyjściem z sytuacji. Jest ona droższa od standardowej o ok. 40%.

Jeśli decydujemy się na pozostawienie mienia ruchomego (np. meble), gdzie ryzyko uszkodzenia jest wysokie, należałoby wynegocjować od ubezpieczyciela polisę, która będzie dodatkowo obejmować ruchomości domowe. Wartości te możemy wprowadzić do kalkulatora ubezpieczenia domu lub mieszkania w celu wyliczenia składki oraz porównania ofert poszczególnych ubezpieczycieli. W tym przypadku towarzystwa również oferują nam ubezpieczenie, które dba o interesy obu stron.

Tagi:

Komentarze

2011-06-13 14:03

Bartek z Wrocławia

Tak, sam miałem podobną sytuację. W czerwcu zeszłego roku chciałem wszystko ubezpieczyć, ale okazało się, że jako najemca mogę tylko ubezpieczyć swoje ruchomości. Ściany, konstrukcje nośną i wszystko inne musi ubezpieczyć właściciel. Co jest czasem trudne do wyegzekwowania.

2011-06-09 11:32

Fretka

Czyli jeśli wynajmuję mieszkanie, to dobrze rozumiem, że ja jako najemca muszę ubezpieczyć swoje ruchomości osobno do ubezpieczenia jakie ma właściciel?