Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie turystyczne: jaką ochronę zapewni po powrocie do Polski?

Ubezpieczenie turystyczne: jaką ochronę zapewni po powrocie do Polski?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Ubezpieczenie turystyczne ma chronić podróżujących w czasie wyjazdu. Co jednak jeśli w czasie wakacji złamiemy nogę i po powrocie do Polski będziemy potrzebować rehabilitacji? Czy ubezpieczyciel pokryje jej koszty?

Zanim przejdziemy do szczegółów, podkreślmy, że polisa podróżna nie jest tym samym co ubezpieczenie zdrowotne. Niezależnie od tego gdzie ją kupujemy, nie możemy liczyć na to, że produkt mający chronić nas w trakcie wyjazdu, zapewni pokrycie kosztów rocznej rehabilitacji w najlepszym ośrodku w kraju.

U niektórych ubezpieczycieli otrzymamy jednak pewną pomoc medyczną po powrocie do Polski.

Sprawdź sposoby na bezpieczne wakacje w 2017

Spis treści:

 1. Przede wszystkim leczenie za granicą i powrót do kraju
 2. Czy ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty rehabilitacji?

Przede wszystkim leczenie za granicą i powrót do kraju

Czy ubezpieczenie turystyczne pokryje koszt rehabilitacji? Podstawowym zadaniem polisy turystycznej w kontekście zdrowia podróżującego jest pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, które ma umożliwić powrót do kraju zamieszkania. Wiele polis zapewnia także organizację transportu medycznego do Polski, jeśli w wyniku wypadku nie możemy wrócić tak, jak zamierzaliśmy.

Dodatkowo ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia wypłatę świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu, jeśli dany uraz jest uwzględniony w tabeli uszczerbków obowiązującej w danym towarzystwie. Aby polisa NNW miała sens, suma ubezpieczenia musi być odpowiednio wysoka. W innym przypadku za zdawałoby się dość poważne urazy (np. złamana ręka) otrzymamy bardzo niskie odszkodowanie.

Wyobraźmy sobie zatem, że w trakcie wakacyjnego przemierzania szlaków górskich łamiemy nogę. Przed wyjazdem wykupiliśmy ubezpieczenie, więc koszty ratownictwa oraz pobytu w zagranicznym szpitalu są pokryte przez towarzystwo. Dzięki temu, że wykupiliśmy kompleksowy wariant ochrony, ubezpieczyciel płaci także za dostosowany do naszych potrzeb transport do kraju. Po zdjęciu gipsu okazuje się jednak, że noga wymaga dalszej rehabilitacji, aby powrócić do pełnej sprawności. Czy ubezpieczyciel w ramach polisy turystycznej pokryje koszty zabiegów rehabilitacyjnych? Z jednej strony te zabiegi są konsekwencją wypadku, który był objęty zakresem pomocy ubezpieczyciela. Z drugiej strony polisa turystyczna chroni jedynie w trakcie wyjazdu. W praktyce wszystko zależy od zapisów u konkretnego ubezpieczyciela.

Czy ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty rehabilitacji?

Sprawdziliśmy, co warunki ubezpieczeń turystycznych wybranych towarzystw mówią na temat kontynuacji leczenia w Polsce. Warunki są bardzo różne zależnie od ubezpieczyciela, więc warto wziąć pod uwagę ten aspekt w momencie wyboru polisy podróżnej.

Link4: Ubezpieczenie Podróże

Link4 nie dopuszcza możliwości pokrycia kosztów leczenia w Polsce.

Generali: ubezpieczenie Z myślą o podróży

Jeśli wybierzemy pakiet assistance Exclusive (najbardziej rozbudowany z trzech dostępnych), Generali zorganizuje kontynuację na terenie Polski leczenia rozpoczętego za granicą, jeśli jest ono wynikiem nieszczęśliwego wypadku powstałego w związku z amatorskim uprawianiem narciarstwa / snowboardingu. Co dokładnie w takiej sytuacji zapewni ubezpieczyciel?

 • organizację badań i zabiegów ambulatoryjnych,
 • oganizację wizyty pielęgniarki w miejscu pobytu,
 • dostawę leków przepisanych przez lekarza,
 • organizację wizyty psychologa,
 • organizację procesu rehabilitacyjnego,
 • organizację wypożyczenia / zakupu sprzętu rehabilitacyjnego,
 • organizację pomocy domowej,
 • organizację opieki nad zwierzętami domowymi.

Każda z tych usług może być świadczona tylko raz w okresie do 2 miesięcy od daty wypadku. Należy podkreślić, że Generali zajmuje się jedynie organizacją świadczeń, a koszt ich wykonania ponosi Ubezpieczony.

AXA: Ubezpieczenie podróży zagranicznych

Jeśli wykupujemy polisę turystyczną w AXA, możemy dokupić ubezpieczenie uzupełniające „Więcej niż pomoc”. W jego ramach jest dostępna opcja „Twoja Podróż”, której wykupienie zapewni świadczenia assistance po powrocie do kraju, jeśli ubezpieczony będzie miał ograniczoną mobilność na skutek wypadku objętego ochroną podstawowej polisy podróżnej. Prawo do świadczeń mamy nie dłużej niż 30 dni od powrotu do Polski. W tym czasie AXA zapewni:

 • organizację i pokrycie kosztów transportu z placówki medycznej do miejsca zamieszkania w przypadku kontynuacji hospitalizacji po powrocie do kraju,
 • organizację i pokrycie kosztów transportu na niezbędne kontrole lekarskie i z powrotem do domu,
 • organizację i pokrycie kosztów dostarczenia leków przepisanych przez lekarza, podstawowych artykułów spożywczych i higienicznych (oczywiście ubezpieczony płaci normalnie za te produkty),
 • organizację i pokrycie kosztów honorarium i dojazdu pomocy domowej do domu ubezpieczonego,
 • organizację i pokrycie kosztów opieki nad zwierzętami domowymi.

UNIQA: Radość odkrywania

UNIQA proponuje dwie opcje dostępu do pomocy ubezpieczyciela po powrocie do kraju.

Jeśli planujemy aktywny wypoczynek, możemy dokupić do ubezpieczenia assistance opcję „sport assistance”. UNIQA zaoferuje nam wtedy następujące świadczenia:

 • organizację i pokrycie kosztów konsultacji medycznej w Polsce po urazie,
 • organizację i pokrycie kosztów rehabilitacji w Polsce po urazie.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie dla sportowca ekstremalnego

Możemy także opłacić dodatkową składkę, dzięki której ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance zostanie rozszerzone o ubezpieczenie kontynuacji leczenia powypadkowego na terytorium RP. UNIQA pokryje wtedy niezbędne koszty leczenia poniesione na terytorium Polski w okresie nie dłuższym niż 2 miesiące od daty wypadku. Ubezpieczenie dotyczy kosztów następujących zdarzeń:

 • badania i zabiegi operacyjne,
 • pobyt w szpitalu (do 50 zł na dobę),
 • wizyta lekarska (do 300 zł),
 • zakup leków i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza,
 • dojazd i honorarium pielęgniarki (do 400 zł),
 • organizacja rehabilitacji, wypożyczenia / zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, opieki nad zwierzętami, pomocy psychologa.

Signal Iduna: Bezpieczne Podróże

Signal Iduna, już w ramach zakresu Standard (bez opłacania żadnej dodatkowej składki), oferuje pewne świadczenia, jeśli potrzebna jest kontynuacja leczenia w Polsce. Ubezpieczenie obejmuje:

 • pokrycie kosztów zdjęcia gipsu, zmiany opatrunku, zdjęcia szwów, iniekcji, pierwszej konsultacji u lekarza rehabilitanta,
 • dzienne świadczenie szpitalne (40 zł za dzień, nie dłużej niż do 10 dnia pobytu),
 • pokrycie kosztów transportu do i między placówkami medycznymi (nie dłużej niż do 10 dnia od momentu powrotu do kraju).

Warta: Warta Travel

Jeśli chcemy, by ubezpieczyciel odpowiadał za kontynuację leczenia powypadkowego w Polsce, musimy opłacić dodatkową składkę. Rozszerzenie dotyczy kosztów leczenia związanych z nieszczęśliwym wypadkiem, do którego doszło za granicą i obowiązuje przez 3 miesiące od dnia zdarzenia. Do czego dokładnie jest zobowiązana Warta?

Ubezpieczyciel refunduje wydatki poniesione na leczenie obejmujące: badania, zabiegi, operacje, pobyt w szpitalu, wizyty lekarskie, zakup lekarstw, środków opatrunkowych, pomocniczych środków ortopedycznych przepisanych przez lekarza.

Oferta Warty jest dość rozbudowana i jeśli komuś zależy na pomocy ubezpieczyciela także po powrocie do kraju, powinien zwrócić uwagę na tę propozycję. Warto jednak pamiętać, że suma tego ubezpieczenia to 2 000 zł.

Zasadniczo ubezpieczenie turystyczne ma zapewnić bezpieczeństwo w trakcie wyjazdu, jednak takie towarzystwa jak UNIQA, Signal Iduna czy Warta umożliwiają otrzymanie pewnej pomocy także po powrocie do Polski. Może się to okazać bardzo przydatne, jeśli wypadek za granicą będzie naprawdę poważny.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-04-27

Assistance w podróży – jak działa assistance w ubezpieczeniu turystycznym?

Miała być piękna podróż, a tu nagle dopada Cię choroba. Zamiast cieszyć się beztroskim wypoczynkiem za granicą, zaczynasz więc w panice szukać lekarza w nieznanym mieście. Spokojnie. Weź głęboki...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-12-20

Ferie w Polsce. Jak wybrać tanie ubezpieczenie na narty?

Wielu narciarzy preferuje rodzime stoki. Podpowiadamy, jak powinny się ubezpieczyć takie osoby.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-12-14

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie narciarskie?

Jazda na nartach nie należy do najtańszych rozrywek. Na szczęście na wielu wydatkach związanych z uprawianiem tego sportu można nieco zaoszczędzić, jeśli poświęci się chwilę czasu na wybór odpowiedniej...

Czytaj więcej
Komentarze