Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży - możliwe opcje ubezpieczeń

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-07

Gdy przychodzi czas na ubezpieczenie samochodu, szybko kupujemy polisę OC i cieszymy się, że jeden problem mamy z głowy. O polisie AC wolimy nie myśleć, bo kojarzy się nam ze sporym wydatkiem. Zastanawiamy się zatem nad sensem zakupu polisy AC, bo przecież auto prowadzimy wyśmienicie, ani jednej rysy na karoserii przez tyle lat, poza tym nie pożyczamy kluczyków od samochodu niepewnie jeżdżącej siostrzenicy czy nieobliczalnemu na drodze bratu. Jedyne zagrożenie, którego się obawiamy to kradzież naszego bądź co bądź całkiem fajnego samochodu. W takim razie kupić czy nie kupować AC?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Na wstępie małe przypomnienie na czym polega specyfika AC, czyli ubezpieczenia autocasco. W przeciwieństwie do obowiązkowej polisy OC, autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Nie jesteśmy zobligowani do zakupu polisy AC, chyba że zależy nam na dodatkowej ochronie. Ubezpieczenie AC to pole do popisu dla ubezpieczycieli, którzy nęcą kierowców - swoich potencjalnych klientów, elastycznym doborem zakresu ubezpieczenia, co ma przełożenie na cenę polisy. Ponadto, zakresu ubezpieczenia AC nie regulują żadne przepisy prawa jak w przypadku OC, a Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), więc ta elastyczność jest naprawdę duża. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tremu co oferują ubezpieczyciele.

Czy każde AC gwarantuje ubezpieczenie samochodu od ryzyka kradzieży?

Niestety nie, ale ta decyzja należy do nas - Klientów. Musimy pamiętać, że każdy ubezpieczyciel może zaoferować nam nieco inne warunki ubezpieczenia. Jakie? To już mamy zapisane w OWU. Zakres ubezpieczenia AC możemy dostosować do własnych potrzeb, mamy więc wybór. Pełne ubezpieczenie AC z opcją kradzieży to wysoka cena. Im mniej ryzyk, na których zakup się zdecydujemy tym cena niższa. Wiele osób, sugerujących się wyłącznie ceną polisy, może dokonać zakupu ubezpieczenia autocasco z wąskim, często niesatysfakcjonującym, zakresem ochrony. Jeśli planujemy zakup polisy AC, to najlepiej dopytać doradcę ubezpieczeniowego o warunki ubezpieczenia i upewnić się że proponowany zakres nam odpowiada.

Czy zakup polisy AC oznacza, że dostaniemy odszkodowanie za kradzież pojazdu?

Niestety nie zawsze. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zapoznali się z OWU danego ubezpieczyciela, szczególnie z zapisem dotyczącym wyłączeń odpowiedzialności, czyli spisem sytuacji, w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Jakie to sytuacje? Brak zabezpieczeń przed kradzieżą lub ich nie wystarczająca ilość lub nasze gapiostwo nazwane przez ubezpieczyciela "rażącym niedbalstwem". Wyobraźmy sobie sytuację, gdy jadąc samochodem przypominamy sobie, że musimy wyciągnąć pieniądze z bankomatu. Parkujemy auto w pobliżu bankomatu, pozostawiamy otwarte drzwi, a kluczyki w stacyjce (bo to przecież tylko dziesięć metrów!) po czym oddalamy się na chwilę od samochodu. Dla zuchwałego złodzieja jest to wyśmienita okazja do kradzieży. Dla właściciela pojazdu taka sytuacja, a więc pozostawienie otwartego auta z kluczami w stacyjce, może skutkować brakiem wypłacenia odszkodowania z polisy AC.

Czy można ubezpieczyć samochód od samego ryzyka kradzieży?

Tak. Istnieje możliwość kupienia polisy tylko dla ryzyka kradzieży, jako osobnego produktu. Taką propozycję przygotował dla kierowców Link4 w ofercie Smart Casco czy PZU w swoim AC Mini. Składka za takie ubezpieczenie nie jest wygórowana, np. Link4 proponuje 209 zł dla samochodów o wartości od 25 000 zł do 40 000 zł. Zestawiając tę kwotę z ceną składki za pełne ubezpieczenie AC, która często wynosi ponad 1000 złotych, propozycja robi bardzo dobre wrażenie. Musimy jednak przed zakupem polisy dokładnie zapoznać się z warunkami takiego ubezpieczenia i na tej podstawie podjąć decyzję. Dlaczego? W OWU znajdują się informacje o ograniczeniach odpowiedzialności i wyłączenia, a więc wyszczególnione zostały sytuacje, w których ubezpieczyciel nie jest zobligowany do wypłacenia odszkodowania. Warto też sprawdzić, jak w myśl warunków umowy ubezpieczenia ubezpieczyciel definiuje samą kradzież, czy zastrzega sobie pokrycie szkód za szkody częściowe czy całkowite, itd.

Tego typu produkty nie zawsze są dostępne dla każdego. Dla przykładu AC Mini proponowane przez PZU można kupić jedynie dla pojazdu w wieku powyżej 3 lat. Przed zawarciem umowy sprawdź więc koniecznie, czy Twoje auto może zostać objęte daną polisą.

Tagi:

Komentarze

2014-03-25 07:44

artur

polecam Compense tam płacą bez problemu

2014-01-12 21:13

terracota

pół biedy jak sprzeda, a jak ktoś rozbije Ci samochód? to te mikrocząsteczki możesz sobie wsadzić .. ;-), a kasa na nowy pojazd by się przydała nie ?

2013-05-29 22:44

koliber

dlaczego niby nie sprzeda? możesz to auto nawet pozłocić - jak ukradnie, to sprzeda, bo i kto mu zabroni? marnowanie 600zł na pokrycie samochodu jakimiś mikrocząsteczkami, to jak polanie go wodą mineralną, szkoda pieniędzy na takie dziadostwo, które i tak nic nie daje, no, ale frajer zawsze się znajdzie, nie?:)

2013-02-23 16:41

rein

Minicasco w PZU dla Mercedesa z 92r. pojemności 3000ccm na kwotę 10.000zł= 119zł rocznie

2012-08-27 16:27

policeman

Kpina z tym ubezpieczeniem AC. Mój kuzyn nie dostał odszkodowania bo kluczyki "za dobrze wyglądały". Jak dorobione i nieużywane. Także ubezpieczyciel jak chce to tak zakręci przy OWU żebyś człowieku nic z tego nie miał...:(

2012-10-19 15:29

eryka

oszustwo i tyle wam powiem od 20 lat mam bezszkodowe ac i wkoncu udalo mi sie uszkodzic auto z mojej winy wiec z AC i tu zaczyna sie góra lodowa oni wyceniaja po kosztach starych czesci z allegro ............rozumiecie to !!!! dalej zwlekaja tak ze od miesiaca nie moge wjechac an warsztat bo nie zgadzaj sie z wycena autoryzowanej zakladu BMW ,IIIIIIIIIII i tu uwaga mowia wstawic mozna ale czy zaplacimy to nie wiadomo!!!!!! i to wszystko na temat chyba zrozumieliscie jak to dziala... wielka lipa szkoda kasy