Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Ubezpieczenie samochodu

Data publikacji: 2014-05-22

Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?

Ubezpieczenia komunikacyjne, czyli samochodowe, dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Polisy komunikacyjne mają na celu ochronę majątku Ubezpieczonego od szkód spowodowanych w związku z ruchem pojazdu mechanicznego, którego jest posiadaczem.

 • Ubezpieczenie OC - jest polisą regulowaną w ustawie i muszą ją zakupić wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na terenie RP. Ubezpieczenie OC chroni odpowiedzialność cywilną Ubezpieczonego od szkód, które wyrządził osobom trzecim lub w mieniu w związku z ruchem swojego samochodu. Oznacza to, że firma ubezpieczeniowa pokryje wszystkie szkody osób trzecich, które zostały spowodowane przez Ubezpieczonego – oczywiście do określonej sumy gwarancyjnej, która obecnie wynosi 2,5 mln euro w szkodach na osobach i 500 tys. euro w szkodach w mieniu. Składkę za najtańsze OC proponujemy sprawdzić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych.

 • Ubezpieczenie AC (autocasco) – to polisa zawierana dobrowolnie przez posiadacza pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie AC pozwala na wypłatę odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową, jeśli wskutek określonych okoliczności nasz samochód uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu. AC chroni m.in. w razie szkód spowodowanych podczas kolizji i wypadków, zderzenia z innymi przedmiotami, anomalii pogodowych, a także od pożaru, kradzieży, itp. Więcej o zakresie polisy można dowiedzieć się na stronie autocasco.

 • ubezpieczenie NNW (kierowcy i pasażerów) – jest ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków. Może dotyczyć wyłącznie kierowcy, albo zarówno kierowcy, jak i pasażerów pojazdu. Ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli w wyniku określonego zdarzenia drogowego Ubezpieczony doznał uszczerbku na zdrowiu (o czym orzeka komisja lekarska).

 • ubezpieczenie Assistance – polisa dodatkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Assistance oznacza pomoc i wsparcie i gwarantuje to dosłownie. Assistance zapewnia pomoc zorganizowaną przez ubezpieczyciela w razie awarii pojazdu na trasie, jak np. pęknięta opona, brak paliwa, awaria akumulatora, itp. Assistance nie jest drogim ubezpieczeniem, zatem często w wersji „mini” dodawane jest do obowiązkowego ubezpieczenia OC.

 • ubezpieczenie OP (ochrony prawnej) – ubezpieczenie dobrowolne, które zapewnia pomoc w organizacji oraz finansowe pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem sprawy w sądzie oraz opłat sądowych, ale związanych wyłącznie ze zdarzeniami komunikacyjnymi. I tak, z ubezpieczenia ochrony prawnej towarzystwo może zorganizować i opłacić nam adwokata oraz pozostałe opłaty sądowe, które jesteśmy zobowiązani ponieść w związku z dochodzeniem swoich praw przed sądem.

 • ubezpieczenie szyb – dobrowolne ubezpieczenie dość często wybierane przez kierowców. Ubezpieczenie szyb zawarte oddzielnie od AC pozwala na likwidację tej jakże częstej szkody uszkodzenia, lub stłuczenia szyby samochodowej, bez utraty zniżek w autocasco. Należy jednak pamiętać, że towarzystwo likwiduje szkody zarówno do, jak i powyżej określonej kwoty, a więc może nie wypłacić odszkodowania za zbitą szybę w samochodzie o bardzo niskiej wartości.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Z racji tego, że ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym – za jego brak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada wysokie kary. Od 1 stycznia 2014 roku, zgodnie z nową ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, kara za brak OC jest kalkulowana na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Wysokość kary zależy od okresu, w którym właściciel pojazdu nie posiadał ważnej polisy OC:

 • 3 360 zł (dwukrotność minimalnego wynagrodzenia) – przerwa powyżej 14 dni,
 • 1 680. zł – przerwa od 4 do 14 dni,
 • 672 zł – przerwa do 3 dni.

Więcej o konsekwencjach braku ważnego ubezpieczenia samochodu OC można znaleźć w artykule "Kara za brak OC”.

Prawo do auta zastępczego z OC

Samochód zastępczy z OC

Dopóki Rzecznik Ubezpieczonych nie złożył wniosku do Sądu Najwyższego o zajęcie stanowiska w kwestii zwrotu kosztów za auto zastępcze z ubezpieczenia OC, sądy wydawały różne wyroki. Najczęściej krzywdzące dla osób poszkodowanych, które nie prowadziły działalności gospodarczej i w związku z tym nie używały samochodu w celach zarobkowych. Uzasadnienie, że pojazd służył na dojazdy do pracy, zawożenie dzieci do przedszkola i robienie zakupów, było niewystarczające.

Na szczęście Sąd Najwyższy dnia 18 stycznia wyraził swoje stanowisko w kwestii zwrotu kosztów przez ubezpieczyciela za auto zastępcze. Zwrot powinien należeć się wszystkim kierowcom, również tym którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. SN obalił również główny argument sądów, że korzystanie z samochodu może być odtworzone przez poszkodowanego poprzez korzystanie z komunikacji publicznej.

Więcej informacji można znaleźć w materiale: „Auto zastępcze z OC sprawcy”.

Jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu?

Wiadomo, że na cenę ubezpieczenia samochodu ma wpływ wiele czynników. W przypadku OC miejsce zarejestrowania pojazdu, pojemność silnika, przeznaczenie pojazdu, liczba lat bezszkodowej jazdy i wiele innych. W przypadku AC cena polisy zależna jest przede wszystkim od wartości pojazdu i jego parametrów, ale także od historii ubezpieczeniowej właściciela pojazdu. Oznacza to, że cena każdego ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie.

Aby kupić jednocześnie dobre i tanie ubezpieczenie samochodu, należy po prostu dokonać dokładnej weryfikacji dostępnych na rynku ofert. Nasz kalkulator OC AC na pewno ułatwi sprawę, gdyż pozwala na porównanie kilkunastu ofert towarzystw ubezpieczeniowych w zaledwie 10 minut. W kalkulatorze można porównać zarówno ceny, jak i zakresy ubezpieczeń, co pozwala na wybór optymalnego ubezpieczenia.

Ubezpieczasz samochód - sprawdź

Przydatne w naszej witrynie


Ubea.pl dookoła tematu ubezpieczenia auta


Tagi:

Komentarze