Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie OC dla firmy - potrzeba czy kaprys?

Ubezpieczenie OC dla firmy - potrzeba czy kaprys?

Data aktualizacji: 2021-09-09
Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę, że prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem. I nie chodzi tylko o to, że interes raz idzie lepiej, raz gorzej. Prowadząc firmę, należy liczyć się z możliwością wyrządzenia szkód, wynikających z szeroko rozumianej odpowiedzialności cywilnej. Szkody mogą dotyczyć każdej ze stron występujących w obrocie gospodarczym. Finansowe skutki wystąpienia takich zdarzeń to spore koszty dla firmy. W związku z tym pojawia się pytanie: warto kupić OC dla swojej firmy czy nie?

Podobnie jak w przypadku OC komunikacyjnego, w ubezpieczeniach OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej rozróżniamy dwa rodzaje działań, które mogą przyczynić się do szkody na osobie oraz szkody na mieniu. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się ubezpieczyć firmy na taką ewentualność. Ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej nie jest obowiązkowe, dlatego niejedna osoba rozpoczynająca działalność zastanawia się czy warto zainwestować w ochronę ubezpieczeniową. Potrzebujemy ubezpieczenia OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej czy to tylko modny kaprys wśród posiadaczy firm?

Spis treści:

  1. Korzyści płynące z ubezpieczenia OC dla firm
  2. Zanim zdecydujesz się kupić ubezpieczenie OC dla firmy

Korzyści płynące z ubezpieczenia OC dla firm

Ubezpieczenie OC dla firmy Niektórzy od razu stwierdzą, że jak ktoś potrafi prowadzić firmę, to nie potrzebuje płacić kolejnej składki ubezpieczeniowej (jakbyśmy już i tak nie płacili ich dużo np. za ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie mieszkania czy polisę na życie). Przyjrzyjmy się jednak korzyściom, jakie niesie za sobą posiadanie ubezpieczenia OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku wystąpienia poniższych sytuacji:

  • W trakcie mycia jednego z samochodów w myjni automatycznej doszło do awarii suszarki. W efekcie doszło do spięcia instalacji, przeciążenia sieci i upadku suszarki z mocowań na auto klienta. Właściciel myjni nie miał wykupionego ubezpieczenia OC, ale jako odpowiedzialny za szkodę spowodowaną w pojeździe wypłacił odszkodowanie z własnej kieszeni. Wypłata odszkodowania klientowi to jedna kwestia. Właściciel musiał jeszcze z własnej kieszeni wyłożyć pieniądze na naprawę uszkodzonej suszarki. Gdyby miał ubezpieczenie OC, to z niego zostałoby wypłacone odszkodowanie za uszkodzony pojazd klienta.

  • Właściciel pływalni kupił ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Obiekty rekreacyjne, których działalność ma charakter masowy, są szczególnie narażone na różne zagrożenia np. na ich terenie mogą wystąpić szkody polegające na dewastacji mienia, uszkodzeniu instalacji hydraulicznej, elektrycznej, pożaru, zalania. Do tego dochodzą szkody związane z odpowiedzialnością cywilną, tj. możliwością powstania szkód w mieniu i na osobie w stosunku do osób trzecich korzystających z pływalni. Któregoś dnia doszło do nieszczęśliwego wypadku i osoba starsza poślizgnęła się na mokrej podłodze obok basenu i złamała nogę. Właściciel przestrzegał zasad ostrożności np. umieścił w widocznym miejscu regulamin korzystania z pływalni, odznaczył miejsca szczególnie narażone na poślizgnięcie się osób korzystających z obiektu. Koszty związane m. in. z leczeniem i rehabilitacją poszkodowanego zostały pokryte z odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela.

Zanim zdecydujesz się kupić ubezpieczenie OC dla firmy

Każdy przedsiębiorca powinien przemyśleć kwestię ubezpieczenia swojej działalności. Jeżeli ktoś prowadzi jednoosobową działalność, pracuje w domu i nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami może uznać, że ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej nie jest mu potrzebne. Jeżeli jednak przedsiębiorca uzna, że warto ubezpieczyć swoją firmę, przed zakupem polisy ubezpieczeniowej powinien:

  • Zanalizować warunki proponowane w OWU przez ubezpieczyciela. Aby ubezpieczenie objęło nas ochroną musimy - jako Ubezpieczający - przestrzegać pewnych zasad ostrożności, które w większości przypadków będą regulować ogólne warunki ubezpieczenia. Tylko wtedy będą istniały przesłanki do ewentualnego wypłacenia odszkodowania.
  • Zapoznać się z listą sytuacji, w których firma ubezpieczeniowa nie odpowiada za szkody np. większość firm ubezpieczeniowych stosuje wyłączenie odpowiedzialności za szkody w przypadku zniszczenia dokumentów m. in. na skutek zalania pomieszczenia w którym są przechowywane. Dopiero gdy warunki i zakres ubezpieczenia są w pełni satysfakcjonujące, można podpisać umowę z ubezpieczycielem.
  • Upewnić się, że dobrze rozumie znaczenie słowa „szkoda” w określeniu do prowadzonej działalności. Przy prowadzeniu działalności wymagającej ponoszenia np. dużego ryzyka finansowego, należy być świadomym, że ubezpieczyciel nie odpowie za złe zarządzanie firmą i wynikające z nich straty finansowe!

Dla wielu przedsiębiorców OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej może być cenną, a nawet niezbędną inwestycją. Dla innych niekoniecznie. Nie sugerujmy się w interesach modą na ubezpieczenia, ale rozważmy, co jest najkorzystniejszą propozycją dla nas i naszej firmy.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Jak działa kalkulator ubezpieczeń?

Kalkulatory ubezpieczeń są obecnie niesamowicie popularnym sposobem na sprawdzenie składki ubezpieczenie pojazdu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są one dostępne o każdej porze.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
Komentarze