Ubezpieczenia motocykli - rodzaje i gdzie kupować

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-10

Ilość motocykli jeżdżących po naszych drogach radykalnie się zwiększa. Kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla pasjonatów i ludzi zamożnych, teraz zaczynają być rekreacyjnym środkiem komunikacji. Część osób zastanawiających się nad kupnem motoru nie myśli jednak o kosztach jego utrzymania, takich jak np. ubezpieczenie.
Oblicz moje OC/AC

Wygodna pozycja w siodełku, prędkość, wiatr we włosach i niekończąca się czarna nitka asfaltu przed sobą – to nasze najczęstsze wyobrażenia przed zakupem motocykla. Jest to coraz popularniejszy środek transportu rekreacyjnego. Musimy jednak pamiętać, że oprócz przyjemności związanych z użytkowaniem swojego mechanicznego rumaka będziemy mieć także nowe obowiązki. Bynajmniej nie tanie. Mowa między innymi o ubezpieczeniach, których część, tak jak w przypadku naszego samochodu jest prawnie wymagana od właściciela motocykla. Poza tym musimy pamiętać, że poruszanie się na motorze wiąże się z większym niż w przypadku auta ryzykiem, albowiem na naszym jednośladzie nie chroni nas żaden jego element konstrukcyjny. Co za tym idzie, dobre ubezpieczenie kierowcy motocykla jest kwestią bardzo istotną.

Ubezpieczenie OC

Podobnie jak w przypadku samochodów, właściciele motocykli są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC. Działa ono w ten sam sposób, a więc zapewnia pokrycie kosztów odszkodowania za szkody, które wyrządziliśmy poprzez swoją niefrasobliwą jazdę. Ceny ubezpieczenia OC dla motocykli są zwykle niższe niż ich odpowiedniki dla samochodów i mieszczą się w okolicach stawki w wysokości 200 złotych rocznie. Są oczywiście droższe i tańsze wyjątki.

Ubezpieczenie casco

Casco dla naszego motocykla jest bardzo ważne, wie to każdy jego posiadacz. O takim ubezpieczeniu muszą myśleć w szczególności posiadacze drogich pojazdów, których wartość przekracza nierzadko cenę samochodu średniej klasy. Podobnie jak w przypadku samochodów, casco dla motoru pozwoli nam na odzyskanie kosztów uszkodzeń poniesionych w wyniku wypadków i kolizji, niezależnych od nas czynników zewnętrznych, a także kradzieży i zniszczeń podczas postoju i pozostawienia maszyny bez opieki.

Niestety ceny casco są również podobne jak w przypadku samochodów, innymi słowy - wysokie. Problem potęguje fakt, że motocykle są przez zakłady ubezpieczeniowe traktowane jako pojazdy luksusowe. Składki ubezpieczenia casco wylicza się na podstawie wielu czynników. Najważniejszymi są oczywiście wartość motocykla, liczba lat bezszkodowej jazdy kierowcy, jego doświadczenie i wiek, a także takie czynniki jak charakter wykorzystania maszyny, jej przeznaczenie, liczba zabezpieczeń, czy sposób garażowania. Jeśli nasz motocykl jest drogim ścigaczem lub jest naszym jedynym środkiem lokomocji, z którego korzystamy codziennie, wtedy casco będzie znacznie wyższe niż w przypadku kiedy jeździmy na nim wyłącznie rekreacyjnie, w sezonie i troskliwie garażujemy.

Ochrona kierowcy

Ponieważ kierowca motocykla nie posiada żadnej dodatkowej ochrony wynikającej z konstrukcji tego pojazdu, jest narażony na ciężkie uszkodzenia ciała w wyniku wypadku, dużo bardziej niż użytkownicy samochodów. Dlatego też dobre ubezpieczenie kierowcy jest bardzo istotne podczas użytkowania tego rodzaju pojazdu. Często ochrona taka jest oferowana przez ubezpieczenia casco, ale zawsze sprawdźmy, czy jest tak w naszym wypadku i jeśli nie, wykupmy osobne ubezpieczenie od takich sytuacji.

Gdzie kupować?

Ubezpieczenia dla motocyklistów oferuje większość ubezpieczycieli na rynku. Znalezienie odpowiedniego nie powinno być problemem. Możemy rozejrzeć się jednak za specjalnymi ofertami kierowanymi do posiadaczy tego rodzaju maszyn, które nierzadko pojawiają się w repertuarze poszczególnych, dużych towarzystw. OC jako ubezpieczenie regulowane przez ustawę wygląda u każdego ubezpieczyciela podobnie. Jeśli jednak chodzi o casco, tutaj poświęćmy trochę czasu na zakup najbardziej interesującej i najkorzystniejszej polisy. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach możemy trafić na oferty specjalne i zniżki np. za wykupienie w tej samej firmie innego ubezpieczenia itp. Dobrym sposobem na zakup jest zawsze konsultacja z agentem, albo wykorzystanie kalkulatora ubezpieczeniowego. Nie bądźmy też obojętni na rankingi ubezpieczycieli, które pomogą nam stwierdzić jakość ich usług jeszcze przed podpisaniem umowy.

Posiadanie motocykla to ogromna przyjemność, ale pamiętajmy o dość wysokich kosztach jego eksploatacji, takich jak właśnie ubezpieczenie. Miejmy na uwadze, że takie ubezpieczenia, nawet te nieobowiązkowe, są dla kierowcy motocykla bardzo ważne, z uwagi na charakter pojazdu, jakim się porusza. Motocykl łatwiej niż samochód uszkodzić, a kierowca jest gorzej chroniony. Te negatywne cechy musimy wziąć zawsze pod uwagę, przy kupnie jednośladu i ubezpieczenia.

Tagi: