Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Ubezpieczenia dla rowerzystów

Data publikacji: 2011-06-30

Jeśli posiadasz rower i lubisz z niego korzystać dobrze wiesz, że poza ochroną fizyczną, jaką oferuje odpowiednie ubranie, równie ważna jest ochrona, jaką daje ubezpieczenie. Na jaką propozycję ubezpieczyciela może liczyć właściciel dwóch kółek?

Pomimo dynamicznie rozwijających się w naszym kraju sieci ścieżek rowerowych, w dalszym ciągu większość miłośników jednośladów jest zmuszona do korzystania z dróg publicznych. Rowerzysta to taki sam uczestnik ruchu drogowego, ale nie podlega on żadnemu obowiązkowi ubezpieczenia, jak ma się to w przypadku kierowców samochodów. Każdy cyklista wie jednak, że na ulicy kontakt z jakimkolwiek większym pojazdem może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Dlatego też nie dziwi fakt, że coraz większa ilość rowerzystów decyduje się na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia na różne sytuacje, które mogą się przydarzyć amatorom dwóch kółek. Przyjrzyjmy się jakie ubezpieczenie może być przydatne dla miłośników tego rodzaju rekreacji.

Ubezpieczenie roweru Rowerowe ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, działa w kategorii rowerów bardzo podobnie do jego odpowiednika kierowanego do właścicieli pojazdów mechanicznych. Z Polisy ubezpieczenia NNW dla rowerzysty zostanie nam wypłacone odszkodowanie, jeśli na skutek wypadku, w jakim braliśmy udział będąc na rowerze, odniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu. Po zakończeniu leczenia, komisja lekarska orzeknie jaki procent naszego zdrowia został bezpowrotnie utracony. Najczęściej taki właśnie procent od sumy ubezpieczenia otrzymamy jako wypłatę odszkodowania.

NNW dla rowerzystów jest bardzo korzystnym wyborem, ponieważ składka za takie ubezpieczenie jest dość niewielka, a ochrona jaką proponuje ubezpieczyciel szeroka. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że rowerzyści bardzo rzadko wychodzą z wypadków bez szwanku, a złamania i inne obrażenia mogą przydarzyć się nawet podczas zwykłego upadku. Koszty rocznej polisy ubezpieczenia NNW oscylują wokół kwoty kilku dziecięciu złotych.

Ubezpieczenie OC

Jak wiemy nieostrożny rowerzysta może wyrządzić niemałe szkody materialne i zdrowotne innym uczestnikom ruchu drogowego. Zniszczenie nadwozia samochodów (szyby, lakier, wgniecenia, zniszczone lusterka boczne itp.) i zderzenia z przechodniami to najczęstsze przewinienia jakie popełniają rowerzyści. Koszty odszkodowania wypłaconego z własnej kieszeni mogą być czasem porażające, dlatego też wielu cyklistów postanawia skorzystać z oferty towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie OC.

Dobrze znane kierowcom samochodowym obowiązkowe OC nie ma swojego odpowiednika dla miłośników dwóch kółek, ale to nie oznacza że ubezpieczyciele pozostawili rowerzystów bez alternatywnej polisy. Pozostają oni pod ochroną ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, najczęściej kupowanym z polisą ubezpieczeniową dla naszej nieruchomości, ale już coraz częściej oferowane samodzielnie. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – działa 24h na dobę na terenie RP, czy już Europy, i daje nam szeroką ochronę.

Ubezpieczenie rowerzysty Ubezpieczenie casco

To ubezpieczenie o którym marzy wielu właścicieli jednośladów – szczególnie tych którzy posiadają rowery warte kilka tysięcy złotych, bo najczęściej taki sprzęt pada łupem złodziei. Niestety proponowane obecnie produkty ubezpieczeniowe nie dają możliwości ubezpieczenia roweru od kradzieży pozostawionego pod tzw. chmurką nawet jeśli rower posiada zabezpieczenia przed kradzieżą (blokady i zapięcia rowerowe).

Jednoślady możemy ubezpieczyć od kradzieży tylko wtedy, gdy ubezpieczamy naszą nieruchomość i związane z tym ruchomości domowe znajdujące się bezpośrednio w mieszkaniu, domu, czy piwnicy. Ważne jest w tym ubezpieczeniu aby rower jak i inne ruchomości przetrzymywane były w pomieszczeniu zamkniętym, zaopatrzonym w odpowiednią ilość zamków. Niestety poza naszym miejscem zamieszkania stajemy się użytkownikami i jednocześnie strażnikami naszych jednośladów.

Oferty ubezpieczeniowe

W Polsce pełen pakiet ubezpieczeniowy oferuje jedynie PZU. Polisa Bezpieczny Rowerzysta „zapewnia kompleksową ochronę każdego rowerzysty. W ramach umowy ubezpieczony jest rowerzysta, wraz z bagażem podróżnym i rowerem, podczas użytkowania roweru, czyli podczas kierowania, prowadzenia, oraz wsiadania lub zsiadania z roweru.”

Na co zwracać uwagę?

Jak zawsze w przypadku ubezpieczeń czytajmy umowę i warunki ubezpieczenia. Ponieważ nie ma bezpośrednio skierowanych produktów ubezpieczeniowych dla rowerzystów są one najczęściej „podpinane” pod inne produkty, zawsze zwracajmy uwagę, czy kupowane ubezpieczenie spełnia nasze wymogi. Pamiętajmy również, że ubezpieczyciele mają konkretne ograniczenia, które wpływają na wypłatę odszkodowania. Korzystnie jest się zatem z nimi zapoznać, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Czy warto?

Jazda na rowerze to specyficzny rodzaj rekreacji, w którym trudno założyć, że nic nam się nie stanie, nawet jeśli jeździmy wyłącznie po ścieżkach rowerowych. Upadki, zderzenia z przeszkodą i inne sytuacje mogą zdarzyć się każdemu cykliście i często kończą się uszczerbkiem na zdrowiu. Na pewno każdy powinien zainwestować w ubezpieczenie NNW. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe ryzyka, tu musimy sami odpowiedzieć sobie na pytanie czy takie ubezpieczenie jest nam potrzebne i czy w razie zaistnienia zdarzenia, w którym przyczynimy się do szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej, będzie nas stać na pokrycie szkód z własnej kieszeni.

Tagi:

Komentarze

2011-09-28 12:30

Arek z Trekiem

Czy na koniec sezonu jakieś towarzystwo da mi promocję na ubezpieczenie mojego roweru? Mam Treka 8000 po wielu modach i wyceniam go na około 4000 zł. Jeżdżę po Krakowie prawie wszędzie i często go przypinam. Mam mocną żyłę i locka, ale mimo wszystko ubezpieczenie na rower by mi się przydało. Gdzie kupię je najtaniej?