Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie mieszkania i roweru jednocześnie. Czy to możliwe?

Ubezpieczenie mieszkania i roweru jednocześnie. Czy to możliwe?

Data aktualizacji: 2021-09-27
W ramach ubezpieczeń mieszkaniowych można zapewnić także ochronę przechowywanego roweru. Dla kolarzy potrzebujących kompleksowej ochrony lepszym rozwiązaniem będzie jednak osobna polisa rowerowa.

Wraz z początkiem wiosny wzrasta zainteresowanie ubezpieczeniami rowerów. Osoby zainteresowane ochroną ubezpieczeniową takich pojazdów nie mają jednak bardzo dużego wyboru.

Kompleksowe polisy chroniące rowerzystę i jego pojazd oferują obecnie m.in. PZU oraz Aviva. Inną opcją jest ubezpieczenie roweru w ramach polisy mieszkaniowej. Taka ochrona bywa jednak bardzo ograniczona.

Spis treści:

  1. Ubezpieczenie roweru jako ruchomości domowej
  2. Pakiet dla rowerzysty w ramach ubezpieczenia mieszkania
  3. Jakie kompleksowe ubezpieczenia dla rowerzystów są dostępne w Polsce?
  4. Prezentacja oferty kompleksowych polis przeznaczonych dla rowerzystów (stan na marzec 2018 r.)

Ubezpieczenie roweru jako ruchomości domowej

Ubezpieczony rower w mieszkaniu Warto zdawać sobie sprawę, że ochrona roweru w ramach polisy mieszkaniowej może funkcjonować na kilku płaszczyznach.

Po pierwsze rower bywa chroniony jako zwykła ruchomość znajdująca się w mieszkaniu. Taka ochrona zostanie zapewniona przez ubezpieczyciela, o ile klient zakupił polisę chroniącą wyposażenie mieszkania (oprócz murów oraz elementów stałych). Podstawowa ochrona wyposażenia lokum obejmuje jedynie skutki pożaru oraz innych zdarzeń losowych (np. ulewy i porywistego wiatru).

Po zapłaceniu wyższej składki rower, podobnie jak pozostałe ruchomości domowe, może zostać objęty ochroną przed skutkami kradzieży oraz wandalizmu na terenie mieszkania - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Osoby przechowujące rower w piwnicy albo na strychu lub balkonie powinny zawsze sprawdzić, czy ochrona zapewniana przez standardową polisę mieszkaniową będzie obejmować również szkody występujące w takich miejscach. Ochronę przedmiotów pozostawionych na balkonie w ramach ubezpieczeń mieszkaniowych oferuje między innymi PZU (Ubezpieczenie PZU Dom) oraz AXA (Ubezpieczenie domu i mieszkania ALL RISK).

Pakiet dla rowerzysty w ramach ubezpieczenia mieszkania

Inną możliwością jest dokupienie do ubezpieczenia mieszkaniowego dodatku pakietowego dla rowerzysty. Taki wariant ochrony oferuje m.in. Proama. Osoby kupujące ubezpieczenie mieszkania od wspomnianego ubezpieczyciela mogą skorzystać z oferty assistance rowerowego.

Ta polisa obejmująca wszystkich mieszkańców chronionej nieruchomości zapewnia m.in. transport roweru w razie jego awarii lub uszkodzenia, zwrot kosztów naprawy jednośladu i wypożyczenia roweru zastępczego oraz pokrycie kosztów rehabilitacji po wypadku na rowerze - wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz, jakie ubezpieczenia przydadzą się aktywnym osobom

Jakie kompleksowe ubezpieczenia dla rowerzystów są dostępne w Polsce?

Wiele ofert dla rowerzystów dostępnych w ramach polis mieszkaniowych zapewnia ochronę tylko podczas przechowywania jednośladu. Ewentualnym uzupełnieniem takiej polisy może być ubezpieczenie OC w życiu prywatnym sprzedawane razem z polisą mieszkaniową (o ile obejmuje ono skutki szkód wyrządzonych podczas jazdy rowerem).

Osoby poszukujące szerszego zakresu ubezpieczenia powinny zainteresować się kompleksowymi polisami dla rowerzystów. Obecnie takie produkty proponuje czterech ubezpieczycieli:

  • Aviva: polisa Koło za Kołem,
  • Europ Assistance: Pomoc Rowerowa,
  • PZU: polisa Bezpieczny Rowerzysta,
  • TUW TUW: Pakiet BEZPIECZNY ROWERZYSTA.

Każda z wymienionych polis zapewnia ochronę casco dotyczącą roweru, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (za szkody wyrządzone podczas jazdy na rowerze) oraz ochronę finansową przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dodatkowe elementy analizowanych pakietów obejmują np. assistance (Aviva), ochronę w krajach UE/EFTA (TUW TUW) i darmowy transport roweru (Europ Assistance) - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, czy warto kupić ubezpieczenie, jeśli korzystasz z rowerów miejskich

Prezentacja oferty kompleksowych polis przeznaczonych dla rowerzystów (stan na marzec 2018 r.)

Nazwa ubezpieczyciela Nazwa polisy Zakres ubezpieczenia i jego sumy Dodatkowe informacje
Aviva Koło za Kołem NNW: 20 000 zł
OC: 20 000 zł
Casco dla roweru: do 5000 zł

- Pakiet zapewnia bezpłatną pomoc w ramach assistance (na terenie Polski)
- Ubezpieczenie jest dostępne online i obejmuje rowery nie starsze niż 2 lata
Europ Assistance Pomoc Rowerowa
NNW: 20 000 zł
OC: 10 000 zł
Koszt naprawy roweru: 1000 zł
Koszty implantologii i protetyki: 5000 zł
Koszty rehabilitacji: 1500 zł
Transport medyczny oraz pomoc lekarza specjalisty, psychologa i pielęgniarki: po 1000 zł
- Polisa zapewnia również darmowy transport roweru do 50 km od miejsca zdarzenia
PZU Bezpieczny Rowerzysta NNW: 50 000 zł
OC: 200 000 zł
Casco dla roweru: 5000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł

- Ubezpieczenie można zawrzeć na okres od 1 dnia do 1 roku
- Ochrona obowiązuje na terenie Polski (istnieje jednak możliwość rozszerzenia zasięgu polisy)
TUW TUW Pakiet BEZPIECZNY ROWERZYSTA NNW: suma ustalana indywidualnie
OC: suma ustalana indywidualnie
Casco dla roweru: do 15 000 zł

- Ochronę można rozszerzyć o kradzież roweru z siedliska i miejsc ogólnie dostępnych
- Ochrona obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Norwegię, Lichtenstein, Szwajcarię oraz Islandię

Uwaga! Porównanie nie uwzględnia m.in. polis chroniących rower przed kradzieżą, które są sprzedawane jako dodatek do ubezpieczeń mieszkaniowych.

Źródło tabeli: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl i stron ubezpieczycieli (dane z 15 marca 2018 r.)

Warto nadmienić, że obecnie na rynku jest dostępna również samodzielna polisa rowerowa posiadająca węższy zakres ochrony niż cztery wymienione wyżej ubezpieczenia. Mowa o polisie oferowanej przez serwis Klikochron (we współpracy z Allianz). To ubezpieczenie zapewnia ochronę związaną z kradzieżą roweru, rabunkiem, włamaniem, wandalizmem, zniszczeniami po upadku / wypadku, błędami w obsłudze i zużyciem jednośladu.

Wielu rowerzystów może żałować, że wspomnianej polisy nie uzupełniono o ochronę z tytułu OC oraz NNW - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2020-03-25

Home assistance - kiedy jest przydatne?

Ubezpieczenie assistance to obecnie już standardowy element polisy mieszkaniowej. Kiedy home assistance będzie jednak faktycznie przydatne?

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-09-14

PZU Dom – ubezpieczenie mieszkania i domu

PZU to największe i najbardziej znane towarzystwo w Polsce. Czy jednak oferowane przez nich ubezpieczenie nieruchomości jest godne polecenia?

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-09-15

Ubezpieczenie Dom Max w InterRisk

Własne cztery kąty – mimo że to jedno z największych marzeń wielu Polaków, to nadal nie zawsze pamiętamy o odpowiedniej ochronie miejsca zamieszkania. Tymczasem ubezpieczenie nieruchomości wcale...

Czytaj więcej
Komentarze