Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Rejestracja samochodu z Anglii wiąże się z droższym OC!

Ostatnia aktualizacja: 2015-02-25

Za niedługo zmienia się prawo i również w Polsce będzie można zarejestrować samochód z Anglii, czyli taki który posiada kierownicę po prawej stronie. Osoby, które zdecydują się na sprowadzenie takiego samochodu będą musiały jednak płacić wyższe składki OC. Ubezpieczyciele twierdzą, że wysokość takiej składki będzie nawet o kilkadziesiąt procent wyższa.

Rejestracja angielskich pojazdów nie może być zabroniona

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił, że polscy ustawodawcy nie mogą zakazywać dopuszczania do ruchu drogowego samochodów z kierownicą z prawej strony:

"Nałożony przez Polskę i Litwę obowiązek przeniesienia na lewą stronę kierownicy umieszczonej w samochodach osobowych po prawej stronie narusza prawo Unii Europejskiej".

Rozmowy i pertraktacje dotyczące tej kwestii trwały długo, ale Trybunał wymusił zmiany przepisów na Polsce i za kilka miesięcy po polskich ulicach będzie można już legalnie poruszać się samochodami, które posiadają kierownice po prawej stronie. Jeżeli polscy ustawodawcy nie wezmą pod uwagę wyroku trybunału Sprawiedliwości, będą musieli liczyć się w wysokimi karami finansowymi.

Racje obu stron

Ministerstwo Infrastruktury bez rezultatów próbowało przekonać Trybunał Sprawiedliwości, że samochody z Anglii będą zagrażały lewostronnym uczestnikom ruchu. Zdaniem przedstawicieli resortu właściciele pojazdów poruszający się po prawej stronie posiadają ograniczone pole widzenia w czasie wymijania. Komisja Europejska jednak stwierdziła, że w pozostałych państwach UE nie ma problemów z rejestracją pojazdów z prawostronną kierownicą. Dlatego Polska również nie powinna z tego tytułu robić problemów. Statystycznie osoby poruszające się angielskimi samochodami nie powodują więcej wypadków.

Ubezpieczyciele szykują podwyżki

Ubezpieczyciele dopatrują się okazji w nowym ustawodawstwie i również popierają Ministerstwo Infrastruktury, twierdząc, że samochody z kierownicą po prawej stronie będą powodować więcej wypadków. Jazda takim samochodem w ruchu lewostronnym jest o wiele trudniejsza i związana jest z ryzykiem spowodowania wypadku. OC dla takich samochodów będzie droższe – zapowiadają ubezpieczyciele. Na koszt ubezpieczenia wpłynie także cena naprawy pojazdu z Wysp. Na ogół samochody takie wymagają specjalnych i sprowadzanych części, a to jak wiadomo zwiększa koszt naprawy.

Następnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na koszt OC jest ilość zarejestrowanych samochodów przystosowanych do ruchu prawostronnego. Im ta liczba będzie większa, tym ryzyko wypadku z ich udziałem będzie większe.

Ubezpieczyciele określają, że ubezpieczenie samochodu z Anglii będzie o kilkadziesiąt procent wyższe niż pojazdu dostosowanego do ruchu lewostronnego. Niektórzy sadzą, że koszt ubezpieczenia będzie dwukrotnie wyższy.

Tagi:

Komentarze