Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

"Pomarańczarka" wraca do Polski z pomocą PZU

Data publikacji: 2011-07-28

Dzieło Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami" powróciło do Muzeum Narodowego w Warszawie po 67 latach dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PZU.

PZU ubezpieczenia

Obraz został zrabowany z Muzeum Narodowego prawdopodobnie po upadku Powstania Warszawskiego, a odnaleziony w 2010 roku w Niemczech. Przed ekspozycją w Polsce arcydzieło zostanie poddane gruntownej renowacji.

"PZU od wielu lat angażuje się w działania z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Cieszę się, że dzięki wsparciu PZU tak wybitne polskie dzieło, jakim jest ‘Pomarańczarka’ trafiło do Muzeum Narodowego, czyli na należne mu miejsce. Wierzę, że fakt pozostania tego obrazu w zbiorach publicznych przyczyni się do odbudowy i utrwalenia polskiego dziedzictwa kulturowego. Dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasza współpraca przy odzyskiwaniu dzieła była modelowa" – powiedział Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA.

To już kolejny obraz Aleksandra Gierymskiego, który trafił do naszego kraju dzięki pomocy PZU. W 2004 roku Fundacja PZU współfinansowała zakup obrazu "Chłopiec niosący snop" dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Udział w wydarzeniach kulturalnych i wsparcie artystów są bardzo ważnymi elementami w ramach odpowiedzialnego biznesu Grupy PZU. Za wsparcie życia kulturalnego w Polsce ubezpieczyciel został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tytułem Dobroczyńcy Kultury Polskiej. PZU jest mecenasem licznych wydarzeń i instytucji kulturalnych. Od lat wspiera m.in. Zamek Królewski w Warszawie oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

Źródło: Grupa PZU

Tagi:

Komentarze