Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Polisa na wypadek rezygnacji z wyjazdu lub przerwania wakacji

Ostatnia aktualizacja: 2014-06-03

Masz zaplanowany wyjazd na wakacje do Egiptu, robisz ostatnie zakupy, odliczasz dni do odlotu, a tu ni stąd ni zowąd choroba rozkłada Cię na łopatki tak, że nie możesz wstać z łóżka. Co teraz? Inna sytuacja: jesteś już w Egipcie, jedziesz na wielbłądzie, dostajesz telefon, że ktoś z Twoich krewnych wylądował w szpitalu. Co robisz? W tego typu sytuacjach nieodzowne okazują się ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży i przerwania wakacji.

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży

Polacy z coraz większą aprobatą podchodzą do dodatkowego ubezpieczenia na wakacje. Wybierają polisę turystyczną, która gwarantuje ochronę w ramach ubezpieczenia OC, ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW, ewentualnie ubezpieczenia sprzętu i bagaży od kradzieży, czy ryzyka uprawiania sportów. Zdarza się jednak, że zaplanowane wakacje mogą się nie udać także z innych powodów.

Poniższe ubezpieczenia mogą występować jako samodzielne produkty ubezpieczeniowe lub być oferowane w ramach pakietów turystycznych, zarówno krótkoterminowych, jak i całorocznych.

Polisa na wypadek rezygnacji z wyjazdu

W praktyce wygląda to tak, że im później rezygnujemy z danego wyjazdu, tym kwota zwracana przez jego organizatora jest mniejsza. Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu umożliwia odzyskanie znacznej części zainwestowanych środków. Część towarzystw wymaga jednak udziału własnego w szkodzie, co oznacza, że na 100% zwrot nie możemy liczyć. Ale np. 80% daje już bardzo zadowalającą sumę.

Dla przykładu, jeśli planujemy wakacje w Egipcie, za które zapłaciliśmy 2 tys. zł, a następnie z określonych przyczyn musimy zrezygnować z wyjazdu, touroperator potrącając 90% wartości wycieczki zwróci nam tylko 200 zł. Posiadając polisę od towarzystwa ubezpieczeniowego możemy otrzymać 80% kosztów rezygnacji (kwoty której nie zwrócił nam organizator - 1800 zł), czyli 1440 zł.

Warunki ubezpieczenia

Zakres polisy jest ściśle określony przez firmę ubezpieczeniową, z którą zawieramy umowę. Ubezpieczenie działa zazwyczaj w takich sytuacjach, jak:

 • śmierć, nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie ubezpieczonego, najbliższego krewnego lub współuczestnika podróży,
 • szkoda w mieniu będąca konsekwencją przestępstwa lob zdarzenia losowego,
 • zwolnienie z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,
 • rozpoczęcie pracy, które było poprzedzone okresem bezrobocia.

Polisa w razie przerwania podróży

Może zdarzyć się również sytuacja, w której zmuszeni jesteśmy do przerwania naszych wakacji i powrotu do domu.

„Koszty przerwania podróży mogą dotyczyć różnego rodzaju usług zarówno ofert touroperatorów jak i biletu lotniczego czy też hotelu" - stwierdza Beata Kalitowska, Dyrektor Zarządzająca ERV w Polsce – „W ERV ubezpieczenie od kosztów przerwania wyjazdu obejmuje zdarzenia związane z koniecznością nagłego powrotu do kraju, mogą to być np. pobyt w szpitalu najbliższego krewnego, czy inne zdarzenia, które powodują ze ubezpieczony musi natychmiast wrócić do kraju.”

Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z podróży zaczyna działać w dniu zawarcia umowy i trwa do dnia wyjazdu, natomiast ubezpieczenie kosztów przerwania podróży obejmuje cały okres wyjazdu zagranicznego.

Przed zakupem polisy warto również sprawdzić kluczowe definicje zawarte w warunkach ubezpieczenia, takie jak np. osoba bliska, czy choroba przewlekła, aby nie rozczarować się, że koszty nie zostały nam zwrócone przez ubezpieczyciela tylko ze względu tylko na błędną interpretację pojęć.

Tagi:

Komentarze

2013-07-26 08:03

marcin

Dobrze, że zostało zauważone, że klient partycypuje w kosztach rezygnacji z wakacji - przeważnie odzyska okolo 80% zapłaconej kwoty. Należy jeszcze do tego doliczyć koszt ubezpieczenia. Jeśli natomiast nie wykupiliśmy ubezpieczenia, albo chcemy spróbować odyzskać większą część zapłaconej kwoty polecam skorzystac z serwisu www.Anulacje.pl i sprzedać swoje wakacje!

2012-08-03 14:35

Adelajda W.

Ale to będzie działało też w przypadku jak biuro turystyczne ogłosi upadłość i będzie zonk?