Strona główna  |  Wiadomości  |  Podwyżki cen ubezpieczeń dla kobiet

Podwyżki cen ubezpieczeń dla kobiet

Data aktualizacji: 2014-04-06
Od 21 grudnia 2012 roku będą obowiązywały nowe przepisy, ustanowione przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, dotyczące ustalania wysokości składki za ubezpieczenia. Koniec z dyskryminacją klientów na podstawie płci. Do tej pory wyższe składki za ubezpieczenia płacili mężczyźni. Taniej jednak nie będzie. To kobiece portfele najbardziej odczują zmiany, których wynikiem będą horrendalne podwyżki składek.

Podwyżki w ubezpieczeniach dla kobiet

Dziś w Rzeczpospolitej możemy przeczytać artykuł o podwyżkach cen ubezpieczeń dla kobiet. Nowe stawki będą obowiązywały w ubezpieczeniach na życie, jak i w ubezpieczeniach samochodowych. A wszystko na podstawie regulacji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który z końcem roku zniesie kryterium płci przy ustalaniu wysokości składek ubezpieczeniowych. Więcej na temat nowych przepisów można przeczytać w artykule: Koniec dyskryminacji mężczyzn w ubezpieczeniach.

Zmiany będą najbardziej odczuwalne w przypadku ubezpieczeń na życie, których ok. 40% odbiorców stanowią kobiety. Chcąc zapewnić swoim dzieciom stabilny poziom życia inwestują w polisę zabezpieczającą potomstwo w razie swojej śmierci. Wg szacunków Deloitte odsetek kobiet kupujących ubezpieczenia na życie może spaść nawet do 10%.

Składki dla kobiet w wieku 50 lat pójdą w górę średnio o 150%, a dla tych w wieku 25 lat aż o 255%. Zyskają natomiast mężczyźni, których ubezpieczenie na życie będzie ok. 7% tańsze.

Dlaczego do tej pory towarzystwa ubezpieczeniowe brały pod uwagę płeć klienta przy ustalaniu składki? To wynik statystyk, według których panowie żyją krócej niż panie, w związku z czym okres wnoszenia przez nich opłat jest krótszy. Podobnie w przypadku ubezpieczeń samochodowych, gdzie to mężczyźni powodują większą liczbę szkód niż kobiety. W tym sektorze za polisę ubezpieczenia samochodu kobiety zapłacą średnio o 11% więcej.

Z jednej strony mamy zatem zasadę równości płci, a z drugiej nieubłagane statystyki, na podstawie których ubezpieczyciele dokonywali oceny ryzyka i dostosowywali swoje produkty do poszczególnych klientów, proponując indywidualne i atrakcyjne rozwiązania. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości uniemożliwi towarzystwom ubezpieczeniowym tworzenie produktów optymalnie dopasowanych do potrzeb klientów.

Czy jest szansa na znalezienie złotego środka? Raczej nie. Ubezpieczyciele liczą, że nawet po podwyżkach ceny polis na życie nie będą stanowić dla kobiet bariery kupna, gdyż:

- Wcho­dzą­ce w ży­cie ure­gu­lo­wa­nia są bar­dzo szcze­gó­ło­we, więc trud­no bę­dzie za­pro­po­no­wać ko­bie­tom pro­duk­ty, któ­re zre­kom­pen­so­wa­ły­by pod­wyż­ki - mó­wi Da­riusz Krze­wi­na, pre­zes PZU Ży­cie.

Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 21 grudnia 2012 roku. Co istotne, składki tych ubezpieczeń, które zostaną zawarte przed tym dniem, nie będą podlegały rekalkulacji. Nowe stawki będą obowiązywały tylko dla nowo zawieranych umów. Jeśli więc jesteś kobietą i rozważasz zakup ubezpieczenia na życie, zawrzyj umowę do 21 grudnia, a zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie na polisie.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-05-10

Ile kosztuje OC Tesli?

Samochody marki Tesla są coraz bardziej popularne w Polsce. Odpowiadamy zatem na pytanie, ile kosztuje OC Tesli.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-26

Czy czasowe wycofanie aut z ruchu podniesie składki ubezpieczenia OC?

Niedawno znów pojawiły się informacje o wprowadzeniu możliwości czasowego wycofania samochodów osobowych z ruchu. Analizujemy rzadko opisywane aspekty takiej zmiany.

Czytaj więcej
Komentarze
fuj
2012-11-20 12:36
Panie konik a AXA, czy wszystkim mówisz przed zawarcie polisy, czy planu inwestycyjnego o złodziejskich opłatach AXA? Czy stosujesz również metody jakie stosowali Twoi koledzy z AXA OFE? Czy do tej pory zdarzało się Ci być niekompetentnym skoro swoją kompetencję podkreślasz tylko do tutaj zgromadzonych forumowiczów? Czy Twój konik wziął się z tego, że tam płacą tylko wysokie prowizje?
odpowiedz
Doradca Allianz
2012-11-13 14:44
Drogie Panie!! Polisy zawarte przed dniem wejścia Dyrektywy Unijnej będą działały na "starych" zasadach przez cały okres ubezpieczenia, natomiast polisy "nowe" zawarte po 21 grudnia obowiązywać będą nowe zasady czyli jak wspomniane w artykule - zrównane będą ze stawkami mężczyzn. Dlatego też jeśli macie jakieś pytania najlepiej zaczerpnąć ich "u źródła" Zapraszam na spotkanie, gdzie będziemy mogły szczegółowo porozmawiać na ten temat. Jedna decyzja może zaważyć na całej naszej przyszłości. Kontakt: 661 298 638 lub ewelina.nowak@port.allianz.pl Zapraszam i do zobaczenia! Ewelina Nowak
odpowiedz
wqrwiona
2012-11-10 03:14
Jeśli tak, to żądam równego traktowania kobiet i mężczyzn w przypadku emerytur. Jakim prawem kobiety dostają mniejsze emerytury z racji teoretycznie dłuższego życia? To skandal i szczyt bezczelności. Jak zwykle najważniejsze są prawa samców. A "równouprawnienie" jak widać znowu idzie tylko w jedną stronę. Dziadziszcza zawsze wyjdą na swoje.
odpowiedz
Solidny Doradca AXA
2012-10-26 16:04
Witam Zachęcam do zapoznania się z ofertą AXA Polska. Zapraszam na spotkanie, gdzie szczegółowo i kompetentnie omówimy temat zabezpieczenia Pań, rodzin i np. firm. Od kilku lat współpracuję bezpośrednio z AXA dlatego oferuję pełen profesjonalizm i etyczne działanie. Moi klienci nie narzekają na słaby kontakt, każde pytanie ma odpowiedź i śpią spokojni o swych bliskich. Obsługuję teren od Łodzi do Zakopanego, dlatego proszę o kontakt a na pewno ustalimy dogodne miejsce i czas spotkania (dojeżdżam do klienta). W pracy, prócz ubezpieczeń, moją specjalizacją są programy systematycznego oszczędzania. To mój konik, więc tematów do rozmów jest wiele. Może Pani podjąć bardzo ważne kroki w życiu i być szczęśliwa z decyzji w przyszłości! :) Wszelkie informacje pod telefonem: 697 607 672 lub e-mailem: rafal.mazerant@axa-polska.com.pl www.axa.pl Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia! Rafał Mazerant
odpowiedz
gosc
2012-10-26 15:54
nie będą rezygnować bo będą miały stałą cenę
odpowiedz
Patryk
2012-06-06 11:57
UE tak wymyśliło a reszta musi się przystosować a prawda jest taka że stare polisy nie mogą zdrożeć jedynie po podwyżkach juz te polisy nie będą takie atrakcyjne jak dotychczas
odpowiedz
gość
2012-05-09 08:53
Jak kobiety będą masowo rezygnować z ubezpieczeń to się jeszcze biedne towarzystwa zdziwią, że tracą klientów. Oj, biedni.
odpowiedz
gość
2012-04-21 11:19
to jest jakiś skandal -raz,że podwyżka w ubezpieczeniach o 150% to bardzo duża podwyżka a dwa dlaczego w komunikacji ma być podwyżka - jakoś nie zauważyłam,żebym płaciła mniej niż mąż....skoro ma być podwyżka to co ? mam żądać zwrotu nadpłaty za pozostałe lata ? nigdy nie miałam tańszego ubezpieczenia komunikacyjnego niż mąż a posiadamy 2 takie same auta !!!! to pytam gdzie była rzekoma zniżka dla kobiet ?????
odpowiedz
Alicja
2012-09-10 21:42
trzeba podziekować emancypantkom,tak walczyły i wywalczyły równouprawnienie,panowie tak właśnie płaca cały czas. Teraz będzie równo
odpowiedz
Małgorzata
2012-04-06 22:42
Te podwyżki są ogromne! W dojrzałym wieku już w ogóle nie będzie opłacało się kupować ubezpieczenia na życie. +150% przy składce wyjściowej 500 zł to przecież skandal!
odpowiedz
Asia
2012-04-06 13:27
Trudno żeby którąś panią takie info ucieszyło, poza tym kobiety nie dostawały lepszych warunków za ładne oczy, ale na podstawie badanego ryzyka przez ubezpieczyciela. :(
odpowiedz