Dziś w Rzeczpospolitej możemy przeczytać artykuł o podwyżkach cen ubezpieczeń dla kobiet. Nowe stawki będą obowiązywały w ubezpieczeniach na życie, jak i w ubezpieczeniach samochodowych. A wszystko na podstawie regulacji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który z końcem roku zniesie kryterium płci przy ustalaniu wysokości składek ubezpieczeniowych. Więcej na temat nowych przepisów można przeczytać w artykule: Koniec dyskryminacji mężczyzn w ubezpieczeniach.
Zmiany będą najbardziej odczuwalne w przypadku ubezpieczeń na życie, których ok. 40% odbiorców stanowią kobiety. Chcąc zapewnić swoim dzieciom stabilny poziom życia inwestują w polisę zabezpieczającą potomstwo w razie swojej śmierci. Wg szacunków Deloitte odsetek kobiet kupujących ubezpieczenia na życie może spaść nawet do 10%.
Składki dla kobiet w wieku 50 lat pójdą w górę średnio o 150%, a dla tych w wieku 25 lat aż o 255%. Zyskają natomiast mężczyźni, których ubezpieczenie na życie będzie ok. 7% tańsze.
Dlaczego do tej pory towarzystwa ubezpieczeniowe brały pod uwagę płeć klienta przy ustalaniu składki? To wynik statystyk, według których panowie żyją krócej niż panie, w związku z czym okres wnoszenia przez nich opłat jest krótszy. Podobnie w przypadku ubezpieczeń samochodowych, gdzie to mężczyźni powodują większą liczbę szkód niż kobiety. W tym sektorze za polisę ubezpieczenia samochodu kobiety zapłacą średnio o 11% więcej.
Z jednej strony mamy zatem zasadę równości płci, a z drugiej nieubłagane statystyki, na podstawie których ubezpieczyciele dokonywali oceny ryzyka i dostosowywali swoje produkty do poszczególnych klientów, proponując indywidualne i atrakcyjne rozwiązania. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości uniemożliwi towarzystwom ubezpieczeniowym tworzenie produktów optymalnie dopasowanych do potrzeb klientów.
Czy jest szansa na znalezienie złotego środka? Raczej nie. Ubezpieczyciele liczą, że nawet po podwyżkach ceny polis na życie nie będą stanowić dla kobiet bariery kupna, gdyż:
- Wchodzące w życie uregulowania są bardzo szczegółowe, więc trudno będzie zaproponować kobietom produkty, które zrekompensowałyby podwyżki - mówi Dariusz Krzewina, prezes PZU Życie.
Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 21 grudnia 2012 roku. Co istotne, składki tych ubezpieczeń, które zostaną zawarte przed tym dniem, nie będą podlegały rekalkulacji. Nowe stawki będą obowiązywały tylko dla nowo zawieranych umów. Jeśli więc jesteś kobietą i rozważasz zakup ubezpieczenia na życie, zawrzyj umowę do 21 grudnia, a zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie na polisie.