Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Opłata OC po terminie - konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-25

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela zarejestrowanego samochodu. Zdarza się jednak, że auto stoi przez parę miesięcy nieużywane i kierowca dochodzi do wniosku, że skoro nie jeździ pojazdem, to może nie płacić za OC. Jakie są konsekwencje opłaty OC po terminie? Co zrobić jeśli nie jeździsz samochodem i nie chcesz wydatków za niepotrzebną na dany moment ochronę ubezpieczeniową?

Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych jest kategoryczna w zakresie posiadania ubezpieczenia OC. Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz skuteczniej wyłapuje przerwę w ubezpieczeniu i nawet jeśli kierowca nie jeździ autem, to do jego domu może przybyć zawiadomienie o konieczności zapłacenia kary. Dzieje się tak dlatego że od połowy 2012 roku UFG wprowadził tzw. „wirtualnego policjanta” tj. narzędzie służące do wykrywania przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu i stałego monitorowania bazy ubezpieczeń OC (więcej o działaniach UFG przeczytasz w artykule: Jaka jest rola Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?)

Spis treści:

 1. Jakie są konsekwencje opłacenia składki OC po terminie?
 2. Jak działa czasowe wycofanie pojazdu?
 3. Co jest potrzebne do wyrejestrowania pojazdu?

Jakie są konsekwencje opłacenia składki OC po terminie?

Stare, zepsute auto a OC Twoje ubezpieczenie OC jest ważne do 20 marca. W ostatni dzień wypowiadasz umowę OC, ale nie chcesz kupować nowej bo twój samochód stoi w warsztacie i będzie do odebrania za kilka tygodni. Postanawiasz dopiero wtedy kupić OC. Za takie postępowanie grozi Ci jednak kara za brak OC.

Od 1 stycznia 2020 roku kary za brak OC samochodu osobowego wynoszą:

 • 5200 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa powyżej 14 dni;
 • 2600 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 4 do 14 dni;
 • 1040 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni.

Jeżeli zatem kupisz polisę OC komunikacyjną dopiero po paru tygodniach od zakończenia ważności wcześniejszej polisy, przyjdzie ci zapłacić 5200 zł kary plus kwotę nowej składki OC. Nie warto. Co zatem może zrobić kierowca, który w danym momencie nie korzysta z auta, a nie chce opłacać OC po terminie?

Jak działa czasowe wycofanie pojazdu?

Jeżeli planujesz przez kilka miesięcy nie korzystać z samochodu, dobrym rozwiązaniem będzie czasowe wycofanie pojazdu. W takich przypadku art. 78 ustawy o ruchu drogowym dopuszcza możliwość złożenia przez kierowcę wniosku do zakładu ubezpieczeń z prośbą o proporcjonalne obniżenie składki OC na okres czasowego wycofania pojazdu. Skoro pojazd nie będzie używany to znacząco zmniejsza się prawdopodobieństwo wypadku w danym okresie ubezpieczenia. Czasowe wycofanie z ruchu jest jednak możliwe tylko przy kilku rodzajach pojazdów.

W ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych znajdują się zapisy dotyczące kwestii obniżenia składki OC na okres czasowego wycofania pojazdu. A mianowicie:

 • Składka ubezpieczeniowa po uwzględnieniu przysługujących posiadaczowi pojazdu mechanicznego zniżek składki, ulega obniżeniu nie mniej niż o 95 proc.

 • Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia zakładu ubezpieczeń o ustaniu czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

 • W przypadku niedopełnienia przez właściciela pojazdu obowiązku zgłoszenia zakładowi ubezpieczeń ustania czasowego wycofania pojazdu, ubezpieczyciel może odpowiednio podwyższyć składkę ubezpieczeniową, począwszy od dnia, w którym ustało czasowe wycofanie pojazdu z ruchu.

W przypadku jakich pojazdów jest możliwe ich czasowe wycofanie z ruchu? Możesz skorzystać z tej opcji tylko wtedy, kiedy posiadasz:

 • samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t;
 • ciągniki samochodowe;
 • pojazdy specjalne;
 • autobusy.

Co jest potrzebne do wyrejestrowania pojazdu?

Jeżeli nie planujesz już korzystać z samochodu, a nie nadaje się on na sprzedaż, dobrym wyjściem jest kasacja i wyrejestrowanie pojazdu. Auto przekazujesz do składnicy złomu wyznaczonej przez wojewodę, a następnie udajesz się do urzędu, w którym wcześniej rejestrowałeś samochód. Do wyrejestrowania pojazdu będzie potrzebował następujących dokumentów:

 • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
 • zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy do składnicy złomu wyznaczonej przez wojewodę,
 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu (jeśli była wydana),
 • tablice rejestracyjne,
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.

Po otrzymaniu zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu udajesz się do ubezpieczyciela, który rozwiązuje umowę ubezpieczenia OC. Od tej pory żadne kary za nieopłacenie składki OC w terminie już Ci nie grożą.

Artykuł powiązany:

Tagi:

Komentarze

2014-10-23 19:24

BOLKA

A co zrobić jeśli samochód stał rok u mechanika , gdyż nie mógł znaleść części zamiennych używanych a nie było mnie stać na nowe i w tym czasie wyszła ważność OC, podpisałam nową umowę , tylko zapomniałam wpłacić !!! Przez rok stał samochód bez OC i teraz znalazłam ten dokument do wpłaty, gdy samochód zrobiono i chciałam nim jeździć . Poszłam podpisałam nową umowę. Ale co zrobić teraz z tą roczną przerwą nie opłaconą ????

2016-05-16 16:44

polak94.254.x.x

UFG pani 3200zł dowali

2014-07-16 21:43

piotr

kupilem auto z warznym oc,do 17 lipca tego roku,noi nie jest przerejstrowany.nie mam pieniedzy aby wyrobic na oc.

2014-07-16 18:21

PiotrQQ

Co jeśli ktoś znajdzie się w trudnej sytuacji i nie będzie w stanie spłacić ujemnego salda na e-koncie przez kilka miesięcy. Wtedy brak możliwości ręcznej spłaty rat OC powoduje, że będziemy zalegać ze składką aż nie spłacimy zadłużenia na koncie bankowym. Dziwne to.

2014-01-08 11:51

jo

A co jeśli motocykl nie ma płaconej składki OC od 15lat?

2016-10-05 18:33

mundi89.74.x.x

Istnieje instytucja przedawnienia która mówi że po upływie trzech lat od daty zobowiązania dług ulega przedawnieniu

2016-10-10 09:20

Ubea81.190.x.x

Trzeba jednak pamiętać, że każde działanie w sprawie odzyskania pieniędzy od dłużnika przerywa bieg tych 3 lat i są one liczone od początku. W takim przypadku kiedy OC nie było opłacane przez wiele lat ważniejsze jest jednak co innego: karę płaci się jedynie za brak OC w roku kontroli. Jeśli kontrola jest w 2016, to UFG da karę jedynie za brak OC w tym roku.

2013-12-29 16:45

Mer

Przepraszam, autorkę.

2013-12-29 16:44

Mer

No i doczytałem art. 78... Kolejne robienie wody z mózgu... Nie art. 78 tylko art. 78a, w dodatku nie dotyczy samochodów osobowych... Pozdrawiam autora artykułu powyżej...

2013-12-29 16:37

Mer

UFG to mafia, to fakt. Cała ustawa wymyślona po to, żeby ubezpieczalnie miały stały dochód zapewniony. Drugim faktem jest to, że najlepiej wynająć prywatnego detektywa, żeby wyczaił informacje, rzetelne i pomocne, jak uzyskać zniżki, komu i za co się należą. Tzw. pani z okienka nigdy nic nie wie, na internecie też mnóstwo sprzecznych informacji. Padłem ofiarą UFG i czuję się zbrukany. Nic nie zawiniłem, nigdy szkody żadnej nie miałem a o czasowej obniżce OC wyczytałem dopiero tutaj w artykule! A pytałem już wszędzie czy jest taka możliwość, oczywiście odpowiedź była jedna - nie ma możliwości... Ciekawe co na to bandyctwo Unia Europejska? Jak w krajach Unii wygląda sprawa tzw. przymusowej ciągłości OC? Z informacji wielu znajomych, którzy wyjechali na zawsze, wynika, że nie ma czegoś takiego. Może ma ktoś wiarygodne info na ten temat? Czy można podważyć tę "naszą polską ustawę"?

2016-12-29 10:59

Adam83.204.x.x

Witam, We Francji, jesli nie zaplaci sie rocznej skladki na czas, zaklad ubezpieczeniowy daje miesiac na uregulowanie dlugu. Potem traci sie ubezpieczenie a skladke roczna niestety trzeba zaplacic, i to nawet kiedy samochod stoi nieuzywany. Doswiadczylem tego na wlsnej osobie. Pozdrawiam

2013-12-27 15:58

PZUtoLipa

A co zrobić jeśli oc mialem do 18 sierpnia 2013 zaplacilem wczesniej tzn. w lipcu i teraz przyszło mi wczesnej o miesiac OC do płacenia z racji iz wczesniej zapłaciłem co zrobić, bo nie mam zamiaru płacić OC za 5 miesiecy a nie za 6.

2013-11-26 23:00

Andrzej

nie kupujesz OC bo auto stoi w warsztacie!!!! co to za bzdury !!!!! UFG wykorzystując literę prawa, chce karać potężnymi karami za gapiostwo!!!!! UFG to mafia gospodarcza!!!!!!!

2013-11-19 12:22

kloss73

OK. Wszystko pięknie! Ale nie róbcie ludziom wody z mózgu takim tytułem, który sugeruje, że spóźnienie się z zapłaceniem składki wynikającej z umowy ubezp., która trwa skutkuje takimi karami! Po pierwsze zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych... jeśli nie wypowiemy (na piśmie) umowy ubezp. w ostatni dzień jej obowiązywania automatycznie zawierana jest następna na kolejne 12 m-cy (zakładając, że mamy zapłacone składki wynikające z kończącej się polisy). Po drugie dlaczego nie przytoczycie wprost treści art. 12 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych...? A ten artykuł mówi wyraźnie: "W przypadku opłacania składki ubezpieczeniowej w ratach, niezapłacenie przez ubezpieczonego lub ubezpieczającego raty składki w terminie oznaczonym przez zakład ubezpieczeń nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń". To też dużo wyjaśnia.

2013-07-12 20:40

nn

a co jesli sie zapomnialo zaplacic ubespieczenia za skuter , i zaplaci sie to na drogi dzien czy jakas kare tez sie placi ??