Strona główna  |  Wiadomości  |  Odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej u agenta

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej u agenta

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej u agenta

Data aktualizacji: 2020-09-25
Nie każda decyzja o zakupie ubezpieczenia jest bardzo dobrze przemyślana. Wiele osób po podpisaniu umowy dochodzi do wniosku, że wcale nie chce danej polisy. Czy wypowiedzenie ubezpieczenia kupionego u agenta jest możliwe?

Bywa też tak, że ubezpieczenie staje się niepotrzebne, ponieważ wygasa ryzyko ubezpieczeniowe (jest tak np. po sprzedaży ubezpieczonego mienia lub spłacie kredytu). Warto więc przekonać się, w jakich sytuacjach możliwe jest odstąpienie od ubezpieczenia zakupionego u agenta.

Spis treści:

  1. Rezygnacja z ubezpieczenia kupionego u agenta - co mówi Kodeks Cywilny?
  2. Czy odstąpienie od ubezpieczenia OC zawartego u agenta jest możliwe?
  3. Rezygnacja z ubezpieczenia osobowego - kiedy jest możliwa?

Rezygnacja z ubezpieczenia kupionego u agenta - co mówi Kodeks Cywilny?

Zakup ubezpieczenia u agenta Najważniejsza zasada dotycząca rezygnacji z ubezpieczenia znajduje się w art. 812 Kodeksu Cywilnego. Wskazuje on, że klient ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni, jeżeli ubezpieczenie dotyczy okresu dłuższego niż sześć miesięcy. Jest to jednak ogólna zasada. W przypadku niektórych polis (np. ubezpieczeń OC dla kierowców) przepisy szczegółowe wprowadzają zupełnie inne rozwiązania.

Podany termin odstąpienia (30 dni) dotyczy konsumentów, czyli osób nabywających polisę do celów bezpośrednio niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub zawodową.

Przedsiębiorcy mogą natomiast odstąpić od umowy ubezpieczenia przez 7 dni po jej zawarciu (jeśli okres ochrony przekracza pół roku).

Artykuł 812 kodeksu cywilnego mówi również o tym, że ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony tylko po zajściu okoliczności wskazanych w ustawie. Takie wypowiedzenie jest dopuszczalne również wtedy, gdy ogólne warunki ubezpieczenia (tzw. OWU) albo zapisy umowy przewidują ważny powód zakończenia ochrony.

Trzeba jednak dodać, że art. 814 KC przyznaje ubezpieczycielowi prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy, jeżeli ponosił on odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki lub jej pierwszej raty, a klient nie dokonał wpłaty w terminie.

Kolejny przepis (art. 816 KC) wskazuje, że po ujawnieniu okoliczności istotnie zmieniających ryzyko wypadku każda ze stron umowy ubezpieczenia może domagać się korekty składki. W odpowiedzi druga strona (tj. ubezpieczony lub ubezpieczyciel) ma możliwość przez 14 dni wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Warto pamiętać, że artykułu 816 KC nie stosuje się do ubezpieczeń na życie.

Czy odstąpienie od ubezpieczenia OC zawartego u agenta jest możliwe?

W naszym kraju, najpopularniejszym ubezpieczeniem jest polisa OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych (tzw. OC komunikacyjne). Do OC stosuje się szczególne zasady określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie zezwalają one na wypowiedzenie OC kupionego osobiście u agenta.

Zgodnie z ustawą wypowiedzenia OC jest możliwe między innymi wtedy, kiedy:

  • kończy się dotychczasowe ubezpieczenie OC (jeśli nie złoży się wypowiedzenia OC, przedłuży się ono automatycznie na kolejny rok),
  • posiada się podwójne ubezpieczenie OC (w takiej sytuacji można wypowiedzieć automatycznie przedłużone OC)
  • wyrejestrowuje się samochód,
  • korzysta się z OC poprzedniego właściciela.

Co jednak zrobić, jeśli chcesz po prostu wypowiedzieć OC kupione kilka dni temu, ponieważ znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie w innej firmie? W takiej sytuacji możesz wypowiedzieć OC, ale tylko wtedy kiedy zakupisz obowiązkowe ubezpieczenie przez Internet lub telefon. Istnieje wtedy możliwość wypowiedzenia OC bez podawania przyczyn w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Jeśli jednak zakupisz OC osobiście u agenta, nie masz takiej możliwości. Właśnie dlatego zakup OC w kalkulatorze ubezpieczeń jest nie tylko szybszy, lecz także wygodniejszy i bezpieczniejszy dla kierowcy.

Sprawdź dokładniej, kiedy i jak można złożyć wypowiedzenie OC

Rezygnacja z ubezpieczenia osobowego - kiedy jest możliwa?

Osobne regulacje na gruncie Kodeksu Cywilnego dotyczą rezygnowania z ubezpieczeń osobowych (czyli polis na życie oraz ubezpieczeń NNW). Zgodnie z art. 830 KC klient może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia osobowego w każdym czasie, ale powinien zachować termin przewidziany w umowie lub OWU. Jeśli termin wypowiedzenia nie został określony, to przyjmuje się, że rezygnacja z polisy ma natychmiastowe skutki.

Dodatkowo jeżeli strony nie postanowiły inaczej, to niezapłacenie składki w dodatkowym terminie wyznaczonym przez ubezpieczyciela jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia na życie lub NNW.

Warto dodać, że firma oferująca polisy osobowe może wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową tylko wtedy, gdy pozwala jej na to ustawa.

Najczęściej zadawane pytania
Rezygnacja z ubezpieczenia kupionego u agenta - co mówi Kodeks Cywilny?

Najważniejsza zasada dotycząca rezygnacji z ubezpieczenia znajduje się w art. 812 Kodeksu Cywilnego. Wskazuje on, że klient ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni, jeżeli ubezpieczenie dotyczy okresu dłuższego niż sześć miesięcy. Jest to jednak ogólna zasada. W przypadku niektórych polis (np. <a href="https://ubea.pl/ubezpieczenie-oc/">ubezpieczeń OC dla kierowców</a>) przepisy szczegółowe wprowadzają zupełnie inne rozwiązania.

Czy odstąpienie od ubezpieczenia OC zawartego u agenta jest możliwe?

W naszym kraju, najpopularniejszym ubezpieczeniem jest polisa OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych (tzw. OC komunikacyjne). Do OC stosuje się szczególne zasady określone w <a href="https://ubea.pl/dokumenty/ustawa-o-ubezpieczeniach-obowiazkowych.pdf" target="_blank">ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych</a>. Nie zezwalają one na wypowiedzenie OC kupionego osobiście u agenta.

Rezygnacja z ubezpieczenia osobowego - kiedy jest możliwa?

Osobne regulacje na gruncie Kodeksu Cywilnego dotyczą rezygnowania z ubezpieczeń osobowych (czyli <a href="https://ubea.pl/kalkulator/zycie/">polis na życie</a> oraz ubezpieczeń NNW). Zgodnie z art. 830 KC klient może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia osobowego w każdym czasie, ale powinien zachować termin przewidziany w umowie lub OWU. Jeśli termin wypowiedzenia nie został określony, to przyjmuje się, że rezygnacja z polisy ma natychmiastowe skutki.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-23

Podwójne OC – co zrobić?

Ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty składki OC za ubezpieczenie, o którym nic nie wiedziałeś? Okazało się, że masz podwójne OC na samochód? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-28

Jak kupić ubezpieczenie OC w weekend lub święta?

Niektóre osoby muszą koniecznie kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC w dzień wolny od pracy. W takiej sytuacji na pomoc przychodzi Internet.

Czytaj więcej
Komentarze
Monika
2019-04-04 17:15
IP: 37.248.x.x
Witam. Mam pytanie. Zakupilam auto z polisa na 4 raty. Ostatnia jest do zaplacenia.Oczywiście nie chce placic ww raty bo wynosi polowe kwoty rocznego OC a jest tylko na 3 miesiace. Chce wymowic ubezpieczenie. Tylko zapis jest w wypowiedzeniu ze OC wygasa z dniem rezygnacji. Czyli jesli wypowiem ubezpieczenie dzisiaj to musze miec juz na dzisiejszy dzien nowe OC czy od jutra?
odpowiedz
Ubea.pl
2019-04-05 08:29
IP: 81.190.x.x
Jeśli wypowiada Pani OC np. 5 kwietnia, to nowe OC musi być ważne od 6 kwietnia. Zapraszamy na kalkulator OC: https://kalkulator.ubea.pl w celu znalezienia najtańszego OC dla Pani auta.
odpowiedz
Roman
2019-04-01 15:09
IP: 91.208.x.x
Od lat mam ubezpieczenie OC AC i NW w jednej firmie. Kilka dni temu agent przyniósł mi kolejną polisę - pakiet jako kontynuację. Polisa będzie aktywna od 6 kwietnia (do tego czasu "działa" poprzednia). Na jednym egzemplarzu złożyłem podpis potwierdzający odbiór polisy. Z różnych powodów chcę zmienić firmę ubezpieniową i anulować polisę jeszcze przed datą jej aktywacji, ale okazuje się, że mój podpis przesądził, że nie mogę anulować polisy OC na kolejny rok. Czy to jest już przesądzone ???
odpowiedz
Ubea.pl
2019-04-02 08:19
IP: 81.190.x.x
Sytuacja jest dość skomplikowana, ale raczej powinien mieć Pan prawo jeszcze zrezygnować z kontynuacji tego ubezpieczenia. Warto zadzwonić do Rzecznika Finansowego i zapytać się o jego opinię w tej sprawie.
odpowiedz
A.
2019-03-20 15:12
IP: 5.173.x.x
We wrześniu kończyła mi się polisa w I. Broker przygotował mi 4 pakiety, ( jak się okazało one tylko kosztowały, a nie miały cudów, o jakich mi wspominano - nie znam się na tym...), z których dalej wybrałam I. Na polisie mam zaznaczone rodzaj umowy - kontynuacja. Jednak na początku pażdziernika znajoma agentka zaproponowała mi korzystniejszą polise, i po zapoznaniu się z poprzednią, wypowiedziała umowę ubezpieczenia OC ( podwójne ubezpieczenie). Zapewniała, ze zapłacę jedynie za tych kilka dni składkę oc. Nowa polisa w P. od razu opłacona przeze mnie, ta pierwsza nie, ponieważ zbliżał się termin opłacenia, a ja podpisałam inna umowę. Oczywiście zostałam z tym sama, ponieważ I. wysyłało mi kolejne powiadomienia, a dzis otrzymałam ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Pani agentka nie widzi nidgdzie swojej winy, a ja zostałam z 2 polisami, z podwójnym OC i całym pakietem. Proszę o pomoc, ponieważ rozmowy tel. ,pisane przeze mnie pisma i odwołania do I. nie zadziałały. Oni mi odpisują, ze zgodnie z art. 28a.ust.2 Ustawy z dn.22 maja 2003r. umowa zawarta w tym trybie może zostać wypowiedziane na pismie i może być to skuteczne jednie do polis zawartych w trybie kontynuacji, a moja polisa została zawarta w trybie negocjacji. Proszę o pomoc, czy ja mam jakąś szansę na uniknięcie zapłacenia w całości tej pierwszej polisy? Ta druga agentka nie widzi tu swojej winy, a ja zostałam z tym sama...Czuję się oszukana, nie stać mnie na zapłacenie kolejnych 2 tys. zł.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-03-20 15:45
IP: 81.190.x.x
Ostatnio w dość podobnej sytuacji Rzecznik Finansowy wydał opinię, że ubezpieczyciel powinien uznać polisę za przedłużoną w trybie kontynuacji, a w związku z tym umożliwić jej wypowiedzenie (oczywiście towarzystwo nadal może żądać zapłaty za te dni, kiedy udzielało ochrony). Radzimy więc skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym i poprosić jego o pomoc (nie trzeba za to nic płacić).
odpowiedz
kmk
2019-03-20 13:16
IP: 193.104.x.x
Pozwole sobie zapytac - gdyz pewien nie jest. Mam pojazd historyczny i zarazem zabytkowy. Czy to prawda ze w takim przypadku nie ma obowiazku wypowiadania polisy OC (zawartej na rok)? Zwyczajnie mozna nie zapłacić za kontynuacje?
odpowiedz
Ubea.pl
2019-03-20 15:41
IP: 81.190.x.x
OC krótkoterminowego nie trzeba wypowiadać, ponieważ nie ulega ono automatycznemu przedłużeniu. Roczne OC natomiast przedłuży się automatycznie, niezależnie czy mamy do czynienia z samochodem historycznym czy zwykłym. Należy więc je wypowiedzieć.
odpowiedz
Aa
2019-03-12 18:05
IP: 37.47.x.x
Kupiłam umowę u innego ubezpieczyciela, ale zapomniałam wygłosić ciągłości. Po 2 tygodniach wyglosilam ubezpieczenie, ale zrobiłam błąd i nie napisałam "a" do art. 28. Minęły kolejne 4 tygodnie.. Czy będę musiała zapłacić za 6 tygodni? Na infolinii dowiedziałam się, że niestety tak bo zrobiłam błąd. Czy nie powinnam dostać informacji zwrotnej od ubezpieczyciela? Dodam, że dane polisy która chciałam rozwiązać wpisałam poprawne.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-03-13 08:38
IP: 81.190.x.x
Czy przesłane wypowiedzenie zawierało Pani własnoręczny podpis? Jeśli tak i skoro dane polisy zostały wpisane poprawnie, to przy odrobinie dobrej woli ubezpieczyciela jest szansa na to, aby zapłacić jedynie za 2 tygodnie polisy. Warto spróbować skontaktować się drogą mailową / osobiście w oddziale z bardziej decyzyjnym pracownikiem ubezpieczyciela.
odpowiedz
Ania
2019-02-16 19:51
IP: 37.47.x.x
Witam, dwa tygodnie temu podpisałam umowę oc na odleglosc z agentem cuf w firmie allianz. Czyli Pan mi przesłał skany umowy po rozmowie telefonicznej po czym odeslalam mu skany z podpisem. Chciałabym zrezygnować z tego oc. Czy jest taka możliwość?
odpowiedz
Ubea.pl
2019-02-18 08:27
IP: 81.190.x.x
W przypadku ubezpieczenia OC zawartego przez telefon lub Internet, ma Pani prawo wypowiedzieć polisę w ciągu 30 dni od jej zawarcia (tutaj znajdzie Pani wzór wypowiedzenia: https://ubea.pl/dokumenty/wypowiedzenie-ubezpieczenia-oc.pdf). Proszę jedynie pamiętać o zachowaniu ciągłości OC. Jeśli wypowie Pani OC w Allianz, musi Pani kupić nowe OC w innej firmie, tak aby nie było ani jednego dnia przerwy (tu może Pani sprawdzić, gdzie będzie najtaniej: https://kalkulator.ubea.pl )
odpowiedz
KOKO
2019-02-09 22:26
IP: 93.159.x.x
Witam Moja żona była u agenta aby zawrzeć nową polisę .. Najlepiej wyszło w interrisk. Agent wprowadził ofertę, lecz po namysle rozmyślilimy się. Umowa nie została podpisana. Agent powiedział, ze oferte anuluje. Dzisiaj dostajemy list od interrisk zatytułowane Powiadomienie i informację o zapłacie pierwszej raty do 2lutego. Jak to traktowac?
odpowiedz
Ubea.pl
2019-02-11 08:26
IP: 81.190.x.x
Wygląda na to, że niestety agent wbrew temu co powiedział, nie anulował tej oferty. Należałoby skontaktować się bezpośrednio z agentem, aby wyjaśnić tę kwestię.
odpowiedz
mirek
2019-01-11 00:46
IP: 217.99.x.x
Dziękuję ubea za odpowiedź. Jeśli chodzi o to OC z kartą PZMOT przed połową grudnia 2018 to jest chyba lepszy numer . Nie każdy o tym pisze w Internecie ale ta oferta była chyba skierowana tylko dla nowych klientów PZU którzy np. przeszli z innych TU do PZU i nie dotyczyło klientów którzy wcześniej ubezpieczali swoje klasyki 25+ w PZU. I pewnie dlatego mnie nie informowano o tym. Inaczej mówiąc ktoś był był ubezpieczony wcześniej w innym TU i przeszedł do PZU miał tą redukcję kosztów 70 % i płacił np. za ubezpieczenie klasyka 25+ np. 700 zł mniej od klienta który by miał to samo auto ale wcześniej był już ubezpieczony w PZU. Nieźle PZU traktuje stałych klientów. Natomiast teraz poszukuję informacji gdzie mógłbym najtaniej wykupić na to auto ubezpieczenie na 1 miesiąc ,żeby zerwać umowę z PZU na 2019r.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-01-11 07:53
IP: 81.190.x.x
Nie zajmujemy się sprzedażą OC na miesiąc. Jeśli jest Pan zainteresowany taką polisą, najlepiej będzie skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielami. Cena takiego OC wynosi zwykle ok. 100 zł i w przypadku tej polisy nie występują aż tak duże różnice cenowe jak w przypadku rocznego ubezpieczenia.
odpowiedz
mirek
2019-01-14 01:22
IP: 217.99.x.x
Witam ,dziękuję za odpowiedź i mam jeszcze takie pytanie. Czy jeśli dostałem to przedłużenie umowy listownie i podniesiono mi tą kwotę ubezpieczenia to czy na tej podstawie mogę wymówić to ubezpieczenie ze względu na zmianę warunków umowy , nie ponosząc dodatkowych kosztów ? Często dostaję od banków pisma z nowym regulaminem i piszą tam ,że mogę nie zgodzić się na to i w ciągu 14 dni mogę rozwiązać umowę z bankiem czy firmą telekomunikacyjną. Czy jest to gdzieś zapisane w broszurze -”OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZEŃ KOMUNIKACYJNYCH Auto” drukowanych przez PZU.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-01-14 08:20
IP: 81.190.x.x
W przypadku ubezpieczenia OC można wypowiedzieć automatycznie przedłużone OC, jeśli samodzielnie kupiło się polisę w innej firmie. Wtedy płaci się dotychczasowemu ubezpieczycielowi jedynie za okres, kiedy faktycznie udzielał ochrony. Tutaj znajdzie Pan dokładne informacje na ten temat: https://ubea.pl/wypowiedzenie-oc/
odpowiedz
Piotr
2019-01-01 20:06
IP: 37.247.x.x
Witam, mam pytanie do Znawców tematu". Kupiłem przez telefon OC dla 126 z 79r, ale nie podpisałem nic i nie zapłaciłem jeszcze . Ochrona zaczynała się w ten sam dzień. Następnego dnia znalazłem dużo lepszą polisę niż policzył mi agent w gothar ( poprzednio też gothar) mówi że ją zrekalkulował i nie wiem czy jak mam znowu w gothar to już chyba nie jest odnowienie z automatu. Jeżeli mogę z niej zrezygnować (?) by kupić inną tańszą to czy będzie jak tę wykupię powiedzmy 05.01.19 to za te parę będę miał ochronę by była ciągłość i zapłacę za te parę dni? 2. Będę mógł zrezygnować/wymowic z polisy w gothar jeżeli moje auto skończy 40lat w lutym? Dodam że mam umowę platną w dwóch ratach. 3 pytanie ! Może najważniejsze. Czy jak samochód był produkowane w 1979 , rejestracja w 02.1979 to czy ja w ogóle muszę kupować OC jak pojazd ma 40lat.od kiedy to liczyć od początku roku czy pierwszej rejestracji. Dodam że nie mam jeszcze żółtych tablic, ale w tym roku po naprawach je zrobię, samochód nie jeździ
odpowiedz
Ubea.pl
2019-01-02 08:43
IP: 81.190.x.x
Dzień dobry, OC kupione przez telefon można wypowiedzieć w ciągu 30 dni od zawarcia umowy, więc niezależnie od tego czy obecną umowę OC Gothaer traktuje jako nowe ubezpieczenie czy automatycznie przedłużone (choć powinien traktować jako automatycznie przedłużone), to może Pan wypowiedzieć to OC i zapłacić jedynie za te kilka dni, kiedy Gothaer faktycznie udzielał ochrony. Samochód mający co najmniej 40 lat, nawet taki mający białe tablice, nie musi już mieć zachowanej ciągłości OC. Liczy się jednak data pierwszej rejestracji. Dodatkowo ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie przewiduje opcji wypowiedzenia OC w momencie kiedy auto kończy 40 lat. Należałoby więc poczekać do końca obecnej umowy OC i dopiero wtedy zrezygnować z przedłużania OC na następny rok. Można jednak spróbować skontaktować się indywidualnie z ubezpieczycielem i zapytać, czy nie zgodziłby się na wcześniejsze wypowiedzenie OC.
odpowiedz
Piotr
2019-01-02 11:19
IP: 5.173.x.x
Dziękuję za odpowiedź. Przeczytałem nt w sieci: " Jezeli posiadamy pojazd który ma co najmniej 40 lat to nie musimy płacić obowiązkowego ubezpieczenia OC pod warunkiem nie poruszania się nim po drogach publicznych. A o tym ostatnim mówi nam art. 27 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z tym co napisałem wyżej udałem się do najbliższej siedziby PZU okazałem dowod rejestracyjny motocykla i podstawę prawną . po czym zrezygnowałem z ubezpieczenia jako podstawę podając pojazd historyczny wycofany z ruchu i wypowiedzenie umowy zaakceptowano. Robiłem tak wielokrotnie z różnymi moimi motorami." Czy tak można? Dodam że mam polisę w 2 ratach i nie zależy mi na tej polisie bo auto nie będzie jeździć przez dłuższy czas.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-01-02 15:50
IP: 81.190.x.x
Tak jak napisaliśmy powyżej: należałoby skontaktować się osobiście z ubezpieczycielem i upewnić, czy dopuści takie wcześniejsze wypowiedzenie. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wśród możliwych sytuacji wypowiedzenia OC nie wymienia osiągnięcia przez auto wieku 40 lat (zaznacza jedynie, że na takie auto nie trzeba już kupować OC, jeśli nie wyjeżdża na drogę publiczną). Stąd niektórzy ubezpieczyciele mogą robić problemy z takim wcześniejszym wypowiedzeniem OC.
odpowiedz
mirek
2019-01-10 00:53
IP: 217.99.x.x
Witam ,mam podobny problem. Mam auto wyprodukowane w 1978 r ,pierwsza rejestracja w 1979 r. Od samego początku ubezpieczenie OC w PZU, automatycznie przedłużane. Nie wiedziałem do tej pory o możliwości zniżek 70% dla takich samochodów w PZU. Płaciłem zawyżone składki (auto klasy Fiata 1500)_, ostatnio na 2019 r podwyższyli jeszcze składkę OC o 200 zł na 1100 zł. Do tej pory jeszcze nie zapłaciłem bo zacząłem wertować internet i dowiedziałem się o autach historycznych itp. Żółtych tablic nie mam. Mam takie pytania: -czy auto jest historyczne od daty produkcji licząc 40 lat czy od daty 1-ej rejestracji ? -w jaki sposób mogę im wypowiedzieć umowę ,czy np. wykupując polisę krótkoterminową w innej firmie i potem wypowiedzieć z PZU żeby nie płacić tych 1100 zł za 2019 r? Dodam że dzwoniłem do różnych agentów PZU i generalnie nie wiedzą o aucie historycznym -tylko dlatego ,że jest 40 letnie albo udają że nie wiedzą. Na dodatek facet na infolinii PZU twierdził ,że wszystkie samochody zabytkowe czy historyczne muszą mieć non stop ubezpieczenie OC. Czy np. PZU przedłużając ze mną co roku automatycznie OC nie powinna mnie poinformować sama ,że była możliwość redukcji składek dla takich aut o 70% w ostatnich latach tylko łupić max stawki dla stałych klientów ? Straciłem zaufanie do tej firmy.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-01-10 08:58
IP: 81.190.x.x
Dzień dobry. W swoim pytaniu poruszył Pan tak naprawdę kilka zagadnień, dlatego najpierw uporządkujemy pewne fakty związane z autami zabytkowymi i historycznymi oraz zniżkami OC na nich. W PZU do końca 2018 r. obowiązywała zniżka na OC w wysokości 70% dla aut, które wyprodukowano ponad 25 lat temu i których właściciele przynależeli do Polskiego Związku Motorowego. Panu dotychczas nie przysługiwała więc automatycznie taka zniżka. Musiałby najpierw wyrobić Pan legitymację PZM. PZU oczywiście mogło poinformować Pana o takiej możliwości, ale nie miało takiego obowiązku. W grudniu 2018 PZU zmieniło zasady tej promocji. Obecnie taka zniżka w wysokości 70% przysługuje w tym towarzystwie jedynie autom, które mają wyrobione żółte tablice rejestracyjne. Członkom PZM, którzy mają auta, od których rejestracji minęło ponad 25 lat OC ze zniżką 70% oferuje natomiast teraz Compensa. Teraz w temacie auta historycznego. Pojazd staje się samochodem historycznym, kiedy ma ponad 40 lat. Jeśli rok produkcji i rejestracji są takie same, to auto staje się autem historycznym kiedy minie 40 lat od daty rejestracji. Jeśli auto wyprodukowano wcześniej niż w roku rejestracji (jak jest w przypadku Pana auta), to 40 lat liczy się od 31.12 roku produkcji. Pana auta jest już więc pojazdem historycznym. Co daje posiadanie pojazdu historycznego w kontekście OC? Dla takiego samochodu można kupować OC krótkoterminowe jedynie na czas poruszania się autem po drogach publicznych (tu więcej o takim OC na miesiąc: https://ubea.pl/oc-na-miesiac/). Teraz przechodząc już konkretnie do Pana sytuacji. Rozumiem, że OC w PZU (to za które Pan jeszcze nie zapłacił), zostało przedłużone automatycznie przez ubezpieczyciela? Wobec tego może je Pan wypowiedzieć, jeśli będzie miał drugie OC kupione samodzielnie. Jeśli nie zamierza Pan często jeździć tym autem, to może Pan kupować OC krótkoterminowe na wyjazdy. Jeśli używa go Pan regularnie, to najkorzystniejszym wyjściem byłoby wyrobienie legitymacji PZM i zakup następnie OC ze zniżką w Compensie. Może też Pan spróbować wyrobić żółte tablice (tylko to już wiąże się z wszystkimi konsekwencjami posiadania auta zabytkowego, a sam proces nie jest taki prosty) i korzystać ze zniżki w PZU.
odpowiedz
Borys
2018-12-18 07:32
IP: 91.238.x.x
Witam. Mam wykupioną polisę OC przewoźnika w ruchu krajowym na 3 ciągniki siodłowe. Sytuacja firmy trochę się zmieniła i postanowiłem wycofać tymczasowo z ruchu dwa z tych pojazdów. Czy w zwiazku z tym jest moźliwosć zmniejszenia składki w/w polisy. Przecieź auta będą stały nie będzie więc ryzyka wypadku.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-12-18 08:39
IP: 81.190.x.x
Ciągniki siodłowe można wycofać tymczasowo z ruchu i w takim wypadku składka polisy OC powinna być mniejsza. Powinien zgłosić się Pan bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela i poprosić o rekalkulację składki w związku ze zmianą sytuacji.
odpowiedz
Kamil
2018-12-11 18:14
IP: 89.64.x.x
witam czy moge zrezygnowac z ubezpieczenia oc ,ktore wykypilem osobiscie u agenta 3 dni temu??powód to chce wykupic ubezpieczenie jeszcze raz ale w pakiecie oc+ac tylko u innego ubezpieczyciela.Proszę o pomoc,badz info na mail kj12121986@gmail.com
odpowiedz
Ubea.pl
2018-12-12 09:00
IP: 81.190.x.x
Ubezpieczenie OC można wypowiedzieć tylko w kilku, ściśle określonych sytuacjach. Niestety, jeżeli OC wykupi się osobiście u agenta, to prawo nie przewiduje możliwości wypowiedzenia polisy. Ewentualnie, jeśli jeszcze okres ochrony tej polisy się nie zaczął, można porozmawiać osobiście z agentem, czy nie zgodzi się rozwiązać umowy. Czasami towarzystwa zgadzają się na coś takiego.
odpowiedz
ARTUR
2018-12-09 18:36
IP: 185.24.x.x
witam kupiłem auto z polisą oc na rok pod koniec polisy zadzwoniłem do ubezpieczyciela z polisy o oferte dla mnie , okazało sie że jest za drogo ale agent chcjał mi ją wcisnąć za wszelkom cene więc chcąc się zapoznać z polisą pozwoliłem wysłać ją na majla, okazało się że agent tak mnie omotał że bez mojej jasnej zgody mi ją wcisnął , pomylił mój adres majliwy i nic nie dostałem , aż do dziś do zapłaty mineło 32 dni co mam zrobić
odpowiedz
Ubea.pl
2018-12-10 08:29
IP: 81.190.x.x
Jeżeli faktycznie zawarł Pan umowę OC przez telefon, to należałoby skontaktować się z agentem, aby przesłał umowę i druk do zapłaty na prawidłowy adres e-mail. Niestety, jako że minęło już ponad 30 dni od zawarcia umowy OC przez telefon, to nie może jej Pan wypowiedzieć.
odpowiedz
Tomasz
2018-12-03 17:38
IP: 178.37.x.x
Kupiłem auto z ważnym do marca 2019 OC Poprzedni własciciel miał AC. W trakcie podpisywania umowy podpisałem również wypowiedzenie tego ubezpieczenia (chodziło o dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie AC). Poprzedni własciciel wysłał te dokumenty wraz z umową sprzedaży do agencji ubezpieczeniowej, nie zaznaczając czego dotyczy to wypowiedzenie. Firma ubezpieczeniowa przepisała OC na nowego własciciela i automatycznie przyjęła wypowiedzenie OC ze względu na dołączoną moją pisemną rezygnacje, która miała dotyczyć tylko AC, a nie było to sprecyzowane. Po kilku dniach chcąc sprawdzić, czy polisa OC jest opłacona do końca okresu ubezpieczenia okazało się, że polisa jest wypowiedziana, o czym nikt mnie nie poinformował. Dzwoniąc do poprzedniego własciciela i agenta ubezpieczeniowego dowiedziałem się, że zgłaszając sprzedaż samochodu nie zaznaczyli przejscia OC na nowego własciciela, dołączając moją rezygnacje. W wyniku tego natychmiast wykupiłem nowe OC, ale z 5-o dniową przerwą. Poprzedni własciciel napisał sprostowanie wynikłej sytuacji do swojego ubezpieczyciela. Przez zaistniałą sytuację grozi mi kara ponad 3000 zł. Nie powinienem był niczego podpisywać, a poprzedni własciciel nie powinien tego zgłaszać. Czy istnieje jakas możliwosć odwrócenia całej sytuacji, aby nie było potrzeby płacenia kary wynikającej z przerwy? Dziękuje
odpowiedz
Ubea.pl
2018-12-04 07:49
IP: 81.190.x.x
Ubezpieczenie AC rozwiązuje się automatycznie w momencie zmiany właściciela. Nowy właściciel może wypowiedzieć jedynie OC. Dlatego jeśli w dokumencie przesłanym do ubezpieczyciela była mowa jedynie o rezygnacji z ubezpieczenia, towarzystwo mogło założyć, że chodzi o OC. Jeżeli w przesłanym dokumencie faktycznie nie było wyraźnie powiedziane, że chodzi tylko o polisę AC, to niestety ciężko będzie zarzucić błąd towarzystwu (zwłaszcza jeśli, jak podejrzewam, OC i AC było kupione w pakiecie, więc numer polisy był taki sam dla obu tych ubezpieczeń). Ustawa nie nakłada też na ubezpieczycieli obowiązku potwierdzania wypowiedzenia OC. Jeżeli jednak otrzyma Pan karę z UFG, można zawsze spróbować opisać całą sytuację. Możliwe, że uda się uzyskać np. zmniejszenie kary ze względu na okoliczności.
odpowiedz
Anna
2018-11-30 05:11
IP: 91.239.x.x
Witam, a taki ciężki przypadek ? Auto zostało sprzadane Ukraińcowi, który z tego co mówił natychmiadt wyjechał na Ukrainę, umowa kupna sprzedaży przez przypadek została zniszczona przez dziecko zanim ten fakt został zgloszony w WK i u ubezpiecztciela, w tej chwili nie posiadamy zadnego dokumentu potwierdzajacego fakt sprzedazy auta :( .próbowaliśmy dzwonic wielokrotnie do kupujacego, tel jest wyłączony albo p o prostu nie dziala na Ukrainie, nie mamy zadnej mozliwosci sciagniecia kopii umowy od niego. Ubezp oc jest na raty i czas na kolejną :/. Co mozemy zrobic w tej sytuacji? Nie mamy auta, nie pamietamy danych osobowych kupujacego...jaki dokument mozemy stworzyć zeby auto zeszlo z naszego stanu w urzędach ? Szukalismy juz pomocy w internecie, na forach, nie ukrywam że nie jestesmy sami, jest wielu ludzi borykąjacych się z tym problemem,ale rozw nie znaleźliśmy. Liczymy na pomoc, bo ta sytuacja spędza nam sen z powiek.dziękuję
odpowiedz
Ubea.pl
2018-11-30 08:53
IP: 81.190.x.x
Niestety nie za bardzo widzimy wyjście z tej sytuacji. Aby zgłosić u ubezpieczyciela fakt sprzedaży auta, potrzebny jest jakikolwiek dokument to potwierdzający lub przynajmniej trzeba przekazać dane nowego właściciela. Dopóki ubezpieczyciel nie otrzyma takich danych, będzie żądał zapłaty kolejnej raty od Państwa.
odpowiedz
Anna
2018-11-30 14:55
IP: 91.239.x.x
Jest szansa na odp ?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-11-30 15:58
IP: 81.190.x.x
Nasza odpowiedź jest już powyżej. Tak jak napisaliśmy, niestety w takiej sytuacji nie za bardzo możemy pomóc.
odpowiedz
Krzysztof
2018-11-21 11:21
IP: 89.64.x.x
Zawarłem polise oc przez telefon ale jej nie zapłaciłem . Natomiast w internecie znalazłem nową ofertę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym i ją zawarłem . Co mam zrobić kiedy każą mi zapłacić za tą pierwszą a minął już ponad miesiąc
odpowiedz
Ubea.pl
2018-11-21 16:02
IP: 81.190.x.x
Jeżeli minął już ponad miesiąc od zawarcia umowy OC, zgodnie z prawem nie można już wypowiedzieć polisy. Trzeba więc zapłacić za to ubezpieczenie. Można ewentualnie próbować indywidualnie dogadać się z ubezpieczycielem (może zgodzą się przyjąć późniejsze wypowiedzenie), ale to już trzeba kontaktować się bezpośrednio z towarzystwem. Na pewno bierne oczekiwanie nie jest dobrym wyjściem, bo ubezpieczyciel naliczy odsetki.
odpowiedz
Ewa
2018-11-18 22:18
IP: 80.50.x.x
Witam. 16.10 kupiłam auto z polisa ważną do 30.11. 16.10 zawarłam również nową polise Oc u innego ubezpieczyciela. Minęło już 30 dni od zakupu i zapomniałam poprzedniej polisy wypowiedzieć jako nowy właściciel. Czy mogę tą poprzednią polisę zwyczajnie wypowiedzieć przed terminem jej przedłużenia I będzie w porządku?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-11-19 08:14
IP: 81.190.x.x
Jako nowy właściciel auta może Pani wypowiedzieć umowę OC zawartą przez poprzedniego właściciela w dowolnym momencie. Pod tym linkiem znajdzie Pani wzór takiego wypowiedzenia: https://ubea.pl/dokumenty/wypowiedzenie-ubezpieczenia-oc.pdf Musi Pani jedynie pamiętać, że ubezpieczyciel, po zmianie właściciela auta, ma prawo zrobić rekalkulację składki i żądać jakiejś dopłaty za okres, kiedy udzielał Pani ochrony. Dlatego, skoro ma Pani już nową polisę OC, to ubezpieczenie poprzedniego właściciela najlepiej wypowiedzieć jak najszybciej.
odpowiedz
Marek
2018-11-14 22:22
IP: 37.190.x.x
Witam, dnia 09.11 tego roku skończyła mi się polisa OC. Otrzymałem ofertę od agenta, na którą się zgodziłem, lecz jeszcze jej nie podpisałem. Mimo tego, nowa polisa weszła w życie 10.11. Polisa nie została przedłużona automatycznie tylko jako kontynuacja przez agenta. W międzyczasie otrzymałem lepszą ofertę od konkurencji. Czy mogę zrezygnować z tej polisy, na którą się zgodziłem i która weszła w życie i skorzystać z innej? Termin płatności jest do 19.11. Zasięgałem informacji u różnych ubezpieczycieli i każdy inaczej mówił. Np. że nie mogę już z niej zrezygnować, inni że mogę. Chciałbym zapytać jaka jest prawda i
odpowiedz
Ubea.pl
2018-11-15 08:24
IP: 81.190.x.x
Na temat bardzo podobnych przypadków w PZU mówili ostatnio Rzecznik Finansowy i UOKiK. Zdaniem Rzecznika Finansowego umowę OC komunikacyjnego zawartą na kolejny okres w tej samej firmie - zawartą nawet przez wyrażenie takiej woli w czasie spotkania z agentem czy rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą - należało uznawać za zawartą w trybie tzw. automatyzmu. W związku z tym można skorzystać z opcji wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy, jeśli zawrze się nowe ubezpieczenie w innej firmie. Więcej o tej sprawie może Pan poczytać na stronie Rzecznika Finansowego.
odpowiedz
W. G.
2018-11-04 16:49
IP: 46.134.x.x
Dzień dobry. Rok temu zakupiłem samochód w komisie i dodatkowo wykupiłem ubezpieczenie gwarancyjne na 3 lata. Mija rok, chce sprzedać samochód, zrezygnować z ubezpieczenia i otrzymać kwotę jaka by mi się należała. Czy jeśli w OWU nie ma wzmianki o rezygnacji, można ubezpieczenie rozwiązać?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-11-05 09:11
IP: 81.190.x.x
Rozumiem, że mowa o gwarancji bezawaryjności / na naprawy? Taka gwarancja jest produktem kupowanym dobrowolnie, więc w tym przypadku decydują zapisy zawarte w warunkach ubezpieczeń. Jeżeli w OWU nie ma zapisów mówiących o możliwości rezygnacji z umowy, najprawdopodobniej taka rezygnacja nie jest możliwa. Warto się jednak skontaktować jeszcze bezpośrednio z ubezpieczycielem i upewnić, czy faktycznie nie ma takiej możliwości.
odpowiedz
Ula
2018-10-08 10:55
IP: 46.171.x.x
Posiadałam polisę na życie opłacałam ją do dnia dzisiejszego i chciałam wystąpić o odszkodowanie (złamanie z wykręceniem nogi w stopie). Chcąc się dowiedzieć jaka dokumentacja dokładnie będzie potrzebna Pani przez telefon poinformowała mnie, że nie posiadam już polisy została ona zerwana już w czerwcu 2017r. nikt mnie o tym fakcie nie poinformował. składki były wpłacane nie otrzymałam również pisma, że widnieje jakakolwiek nadpłata (oczywiście przez telefon otrzymałam informację,że moge ubiegać się o zwrot nadpłaty). Chciałabym się dowiedzieć co w tej sytuacji mogę zrobić, bo zostałam bez ubezpieczenia oraz odszkodowania BEZ WCZEŚNIEJSZEGO POINFORMOWANIA.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-10-08 16:06
IP: 81.190.x.x
Należałoby zacząć od skontaktowania się z ubezpieczycielem, aby poinformował z jakiego powodu umowa polisy została zerwana. Odpowiedź trzeba potem skonfrontować z warunkami ubezpieczenia, by przekonać się, czy ubezpieczyciel miał prawo do takiego postępowania czy nie. Jeśli nie, to należy napisać reklamację do ubezpieczyciela, a jeśli zostania ona odrzucona, można złożyć skargę do Rzecznika Finansowego / złożyć roszczenie do sądu.
odpowiedz
Marcin
2018-09-10 13:00
IP: 94.254.x.x
Podpisałem polisę OC 4 dni temu (osobiście, nie przez telefon, internet), okazało się jednak że na bardzo kiepskich warunkach i jest w stanie nabyć tansze ubezpieczenie od innej firmy. Czy mogę taka umowę anulowac?
odpowiedz
Marcin
2018-09-10 13:04
IP: 94.254.x.x
Zapomniałem dodać, że powodem checi zmiany polisy jest fakt, iż kilka dni temu odkrylem Państwa stronę i wyliczona przez Państwa polisa OC/AC jest 300zl tańsza niż sama polisa OC, która niestety zakupiłem.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-09-10 15:48
IP: 81.190.x.x
Czy polisa OC, którą Pan zakupił, zaczęła już obowiązywać? Teoretycznie prawo nie przewiduje sytuacji wypowiedzenia OC zawartego osobiście, ale niektóre towarzystwa zgadzają się rozwiązać umowę, jeśli jeszcze nie rozpoczął się okres ochrony. Dlatego jeżeli to OC jeszcze nie obowiązuje, może Pan skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem i zapytać o możliwość rezygnacji.
odpowiedz
Przemo
2018-09-06 08:40
IP: 83.145.x.x
Zawarłem umowę z komisem na sprzedaż samochodu, dałem im polisę ale teraz się zastanawiam czy muszę zgłosić (przesłać umowę komisu) do swojego ubezpieczyciela , czy dopiero jak uda im się sprzedać auto.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-09-06 16:17
IP: 81.190.x.x
Kluczowe pytanie brzmi, czy z komisem zawarł Pan umowę komisową czy kupna-sprzedaży. W tym pierwszym przypadku nadal jest Pan właścicielem tego pojazdu (do czasu kiedy komis sprzeda auto innej osobie), więc nie powinien Pan nic zgłaszać do ubezpieczyciela. Trzeba też pamiętać, że w takim przypadku, jeśli umowa OC skończy się, zanim komis sprzeda auto, to Pan jest odpowiedzialny za przedłużenie polisy na następny rok. Jeśli natomiast zawarł Pan z komisem umowę kupna-sprzedaży, to właścicielem auta jest już komis. Wtedy Pan powinien poinformować ubezpieczyciela i Wydział Komunikacji o sprzedaży auta, a za ubezpieczenie OC i jego ewentualne przedłużenie odpowiada już komis.
odpowiedz
Marek
2018-09-05 15:41
IP: 188.147.x.x
witam kupilem telefon z ubezpieczeniem assistance na rok w lutym chce zapytac czy moge zrezygnowac z ubezpieczenia
odpowiedz
Ubea.pl
2018-09-05 16:07
IP: 81.190.x.x
W przypadku tego typu dobrowolnych polis zasady rezygnacji regulują zawsze Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Musi Pan zatem sprawdzić, co na temat rezygnacji mówi dokument, który powinien Pan otrzymać w momencie zakupu polisy.
odpowiedz
Schmidt
2018-09-04 19:03
IP: 78.8.x.x
Kupiłem Skodę Fabię i chcę zrezygnować z obecnego ubezpieczenia.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-09-05 08:23
IP: 81.190.x.x
OC poprzedniego właściciela może Pan wypowiedzieć w dowolnym momencie. Należy więc jedynie przesłać do obecnego ubezpieczyciela wypowiedzenie z własnoręcznym podpisem (tutaj https://ubea.pl/wypowiedzenie-oc/ może Pan sprawdzić, w jaki sposób można dostarczyć wypowiedzenie OC w poszczególnych towarzystwach). Aby nie otrzymać kary za brak OC, musi Pan także od razu zawrzeć umowę nowej polisy w innym towarzystwie. W kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl może Pan sprawdzić, gdzie będzie najtaniej.
odpowiedz
Iwona
2018-09-03 13:20
IP: 89.67.x.x
Umowa na ubezpieczenie OC samochodu została zawarta przez internet 25.08.2018. Składka opłacona jednorazowo. W dniu 02.09.2018 samochód został sprzedany. Czy może w takim przypadku odstąpić od umowy OC i wnioskować o zwrot składki.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-09-03 15:38
IP: 81.190.x.x
Po sprzedaniu samochodu OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela i od tego momentu tylko on może rozporządzać tą polisą. Nie może więc już Pani skorzystać z prawa do wypowiedzenia OC w ciągu 30 dni od zawarcia umowy, które posiada się, jeśli kupuje się ubezpieczenie przez Internet. Obecnie tylko nowy właściciel może wypowiedzieć tę umowę ubezpieczenia OC. Jeśli się na to zdecyduje (bp np. ubezpieczyciel zrobi niekorzystną dla niego rekalkulację składki), to będzie mogła Pani wnioskować o zwrot składki.
odpowiedz
Emila
2018-08-28 13:40
IP: 83.145.x.x
Witam Ubezpieczyłam pojazd który nabyłam, ale nie przerejestrowałam go na siebie i oddałam poprzedniemu właścicielowi, mogę odzyskać zwrot składki z oc? czy poprzedni właściciel ma teraz do tej polisy prawo?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-08-28 15:33
IP: 81.190.x.x
Kiedy samochód zmienia właściciela, polisa OC przechodzi automatycznie na nowego użytkownika pojazdu. Zatem tak samo jak w chwili nabycia samochodu przeszła na Panią polisa kupiona przez poprzedniego właściciela (o ile takowa była), teraz polisa kupiona przez Panią przeszła na osobę, której oddała Pani auto. Jeśli jednak poprzedni właściciel wypowie polisę kupioną przez Panią, to ma Pani prawo do zwrotu składki za niewykorzystany okres OC.
odpowiedz
Małgorzata Wasilewska
2018-08-14 10:26
IP: 213.5.x.x
Witam Kupiłam używany samochód w komisie jednak okazało się że jest on tak uszkodzony że nie nadaje się do użytku. W związku z tym odstąpiłam od umowy. Odstąpienie zaakceptował właściciel komisu. Zgodnie z prawem sytuacja wróciła więc do stanu sprzed zakupu tak jakby tego zakupu nigdy nie było. Niemniej przed dokonaniem zakupu ubezpieczyłam samochód na czas przejazdu do domu do chwili zakupu innej polisy. Na kilka dni i taką zawarłam umowę. Samochód kupiłam na firmę. Ponieważ nastąpiło odstąpienie od umowy jedynym dokumentem tej operacji jest dokument to potwierdzający. Nie mam żadnej faktury korygującej a właściciel komisu odmawia jej wystawienia. Przesłałam dokument do ubezpieczyciela jednak on odmawia zarwania umowy póki nie dostarczę faktury korygującej lub dowodu sprzedaży. Co robić. Takie ubezpieczenie kilkudniowe jest bardzo drogie i nie mogę sobie pozwolić na długotrwające przepychanki. Proszę o szybką pomoc.
odpowiedz
Małgorzata Wasilewska
2018-08-15 17:28
IP: 213.5.x.x
witam. Wyjęczałam fakturę korygującą i problem się rozwiązał. Pozdrawiam
odpowiedz
zxfyhn
2018-08-02 15:58
IP: 46.171.x.x
Witam, 29 lipca wypowiedziałam umowę w ubezpieczalni A. Podpisałam umowę w towarzystwie B. Niestety, juz po podpisaniu zorientowalam sie, że na polisie są błędy i chciałam z niej zrezygnować. Wróciłam do starego ubezpieczyciela i podpisałam z nim umowę na kolejny rok. W towarzystwie B poinformowano mnie, że nie mogę wypowiedzieć umowy, nawet jeśli złożyłam wypowiedzenie przed rozpoczęciem okresu obowiązywania polisy. Teraz niestety polisa się rozpoczęła. Co robić w tej sytuacji?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-08-02 16:06
IP: 81.190.x.x
W jaki sposób zawarła Pani umowę OC w towarzystwie B? Online, przez telefon czy osobiście w oddziale lub u agenta? Jeśli zawarła Pani umowę online lub telefonicznie, to może z niej Pani zrezygnować w ciągu 30 dni od jej zawarcia. Jeśli jednak zawarła Pani umowę osobiście, to niestety nie ma Pani takiego prawa. Ubezpieczyciele niekiedy zgadzają się na rozwiązanie umowy zawartej w taki sposób, jeśli jeszcze nie rozpoczął się okres obowiązywania takiej polisy. Takie postępowanie nie wynika jednak z prawa, a jedynie z dobrej woli ubezpieczyciela. Towarzystwo nie musi na coś takiego wyrazić zgody. Teraz zgodnie z prawem nie wypowie Pani tak naprawdę żadnej z tych dwóch umów. Pozostają negocjacje z ubezpieczycielami.
odpowiedz
Piw paw
2018-07-29 20:24
IP: 89.64.x.x
Witam Kilka dni temu zawarłem umowę OC u agenta po kilku minutach zadzwonił mi inny agent oferując takie samo OC taniej. Szybko zrezygnowałem z podpisanego OC u agenta i po chwili podpisałem u innego. Wszystko tego samego dnia a OC miałem jeszcze ważne 2 tyg na przód. Czy będzie wszystko wporządku?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-07-30 08:18
IP: 81.190.x.x
W jaki sposób zawarł Pan umowę pierwszego OC? Telefonicznie czy osobiście u agenta? Jeśli telefonicznie, to nie ma żadnego problemu. Jeśli osobiście, to nie ma problemu, o ile agent zgodził się przyjąć Pana rezygnację. Dodatkowo proszę pamiętać o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy OC przynajmniej na dzień przed końcem jej obowiązywania. Inaczej przedłuży się ona automatycznie i będzie miał Pan podwójne OC na jedno auto, co nie ma sensu.
odpowiedz
Ola
2018-07-25 00:31
IP: 94.254.x.x
Witam, jeśli mam opłacone ubezpieczenie na zycie w Nationale Nederlanden do 29.08.2018 (jest to oplacona druga roczna składka), a nie chce jej dalej kontynuować to w jaki sposób najlepiej jest zrezygnować z polisy? Po prostu nie zapłacić za następny rok? Czy lepiej skonsultować się z doradcą?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-07-25 08:12
IP: 81.190.x.x
Musiałaby Pani spojrzeć, co na temat rezygnacji z umowy mówią ogólne warunki Pani ubezpieczenia. Skonsultowanie się z doradcą Nationale Nederlanden też nigdy nie zaszkodzi.
odpowiedz
Renia
2018-07-03 02:00
IP: 5.174.x.x
Witam, W 2014r kupiliśmy dom i zawarliśmy umowę (telefonicznie) na ubezpieczenie domu w Liberty Direct. Co roku przedłużaliśmy ją na kolejny rok (w między czasie Liberty Direct przekształciło się w Axa Direct). Nie wiem dlaczego, ale w tym roku dopiero tydzień przed końcem ubezpieczenia, otrzymałam sms o kończącym się terminie polisy. Czy muszę ją przedłużać o kolejny rok? (była zawierana przez internet co roku na 365 dni). Czy jeśli nie zapłacę kolejnej składki to polisa wygaśnie automatycznie, czy też muszę ją opłacić i dopiero wtedy mogę wypowiedzieć? Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-07-03 08:20
IP: 81.190.x.x
Ubezpieczenia dobrowolne, takie jak ubezpieczenia domu, zasadniczo nie przedłużają się automatycznie (chyba że w umowie zastosowano jakieś wyjątkowe zapisy). Jeśli nie zawrze więc Pani umowy na kolejny rok, ubezpieczyciel nie powinien wymagać zapłaty żadnej składki. Aby się co do tego upewnić można sprawdzić jeszcze dokładne warunki Pani umowy ubezpieczenia (takie informacje znajdzie Pani w punktach takich jak "Zawarcie umowy ubezpieczenia", "Początek i koniec odpowiedzialności ubezpieczyciela", "Składka ubezpieczeniowa").
odpowiedz
Renia
2018-07-03 18:16
IP: 5.174.x.x
Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Pozdrawiam.
odpowiedz
Marta
2018-06-25 14:20
IP: 77.255.x.x
W 2017 zawarłem polisę na dom. Dobrowolną na trzy lata. Po roku wypowiedziałem ją a ubezpieczyciel ciągle chce niezapłaconej składki za kolejny rok. W OWU MAX-DOM TU InterRisk pisze, że jak nie zapłacę składki to polisa przestaje obowiązywać. W innym paragrafie pisze, że przy wypowiedzeniu którejkolwiek ze stron TU należy się składka za czas ochrony a reszta składki do zwrotu. Czy są jakieś przesłanki, które nakażą mi zapłatę?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-07-02 08:56
IP: 81.190.x.x
W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczycielowi przysługuje składka za okres kiedy udzielał faktycznej ochrony. Warto byłoby poprosić InterRisk o wskazanie dokładnego paragrafu, na podstawie którego żąda opłacenia składki za kolejny rok.
odpowiedz
Peszek
2018-06-13 17:46
IP: 37.47.x.x
Dzień dobry, mam wątpliwości co do przypadku: przed końcem polisy Hestii poszedłem do CUK poszukać ubezpieczenia i najtańsza oferta było AXA (zawierająca assistance). Umowa została podpisana na miejscu. Niestety dopiero dzień później otrzymałem ofertę Hestii bardzo korzystnego przedłużenia. Do nowego oc są dwa tygodnie, od zawarcia umowy minęły 2 dni. Czy mogę jakoś rezygnować z droższej umowy?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-06-14 07:29
IP: 81.190.x.x
Gdyby umowa OC została zawarta przez Internet, nie byłoby problemu z jej wypowiedzeniem. Skoro jednak została podpisana na miejscu, to pozostaje skontaktować się bezpośrednio z AXA. Niekiedy, jeśli okres ubezpieczenia OC jeszcze się nie rozpoczął, towarzystwa zgadzają się rozwiązać umowę.
odpowiedz
Natalia
2018-06-06 11:26
IP: 188.146.x.x
Dzień dobry. Mąż zawarł polisę przez Internet (Nie wiedząc o tym, został wprowadzony w błąd przez pośrednika) , miała to być tylko oferta. W między czasie, u agenta stacjonarnego zawarł drugą polisę i ja oplacil. Czy jak minęło 30 dni to może podważyć tę pierwszą polisę?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-06-06 15:37
IP: 81.190.x.x
Jeśli minęło już 30 dni, to wypowiedzenie polisy będzie już nieco problematyczne. Jeśli jednak pośrednik wprowadził w błąd Pani męża, można zwrócić się ze skargą do ubezpieczyciela.
odpowiedz
Piotr
2018-06-07 10:45
IP: 79.188.x.x
Mam podobny problem, czy takie wypowiedzenie jest w ogóle możliwe i czy da się to zrobić także z AC, a jeśli tak, to w jaki sposob? Pozdrawiam
odpowiedz
Ubea.pl
2018-06-07 16:06
IP: 81.190.x.x
Wypowiedzenie OC jest możliwe w kilku ściśle określonych sytuacjach, które wymieniamy tutaj: https://ubea.pl/wypowiedzenie-oc/ AC można natomiast wypowiedzieć w ciągu 30 dni od zawarcia umowy (niezależnie od sposobu kupna polisy).
odpowiedz
Kasia
2018-05-15 16:02
IP: 94.254.x.x
Witam. Wypowiedziałam umowę OC jako nowonabywca z dniem 16/05/2018. czy nowa polisa musi być od 16-go czy 17-go maja???
odpowiedz
Ubea.pl
2018-05-16 08:31
IP: 81.190.x.x
16.05 powinna mieć już Pani nową umowę. W kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl może Pani sprawdzić, gdzie będzie najtaniej i od razu zawrzeć online umowę.
odpowiedz
estarien
2018-04-28 10:48
IP: 5.62.x.x
Dzien dobry, I hope somebody will be able to advise me here:). In 2016 I insured my car with Aviva, and valid until the beginning of 2017. And that time was the craziest time where insurance company increase the payment. So, I sort of looking for the best option and I found a better offer for 950 zł. So I didn't reach out to Aviva thinking since my insurance only valid until some particular time, it will close automatically.Before with Alliance, they called and reminded me that my contract is finishing soon if they can give me a new offer. But not with this Aviva. They sent automatic extension with increasements before I paid 560 zl something and suddenly they increase for 2300+ without informing me first about the increment (JOKE). So, I reach out to them, I don't want to use their service any longer, and asked them to not extend the insurance but one of their CS said, that I have to pay this 2300+ first then they will return some after some deduction. I said no way, I will never see the money again. Besides, they should call me first about the increasements not just issued a new contract. so suddenly after one year quiet, they sent me a letter from komornik, order to pay this 2300+ cost of execution or whatever they called of 1498 zł, so the total is 3798 zł ( but I never had a court case, I mean like really?). SO my question is if they really will be able to take my belonging, even though there was no court case and if the things they are doing is legal, It's a sound joke to me? And what's the best i should do? Thank you and best regards, Estarien
odpowiedz
estarien
2018-04-28 10:54
IP: 5.62.x.x
I DON"T KNOW WHY the FIRST LINE CHANGED and it's a double post and bit messy, :( i hope somebody will understand here . Thank you Dzien dobry, I hope somebody will be able to advise me here:). In 2016 I insured my car with Aviva, and valid until the beginning of 2017. And that time was the craziest time where insurance company increase the payment. So, I sort of looking for the best option and I found a better offer for 950 zł. So I didn't reach out to Aviva thinking since my insurance only valid until some particular time, it will close automatically.Before with Alliance, they called and reminded me that my contract is finishing soon if they can give me a new offer. But not with this Aviva.....
odpowiedz
Ubea.pl
2018-05-16 08:29
IP: 81.190.x.x
Good morning. Insurance OC extends automatically if you don't resign it. I understand that this is what happened here. Aviva can demand the money. We advise you to contact with Aviva as soon as possible.
odpowiedz
Łukasz
2018-04-24 08:52
IP: 31.135.x.x
Witam, 12.03.2018 zawarłem umowę OC z TU TUZ przez przedstawiciela na okres obowiązywania od 27.03.2018. Nie złożyłem wypowiedzenia starej umowy. Wypowiedziałem nową umowę i wysłałem pismo o rezygnacji w dniu 25.03.2018 (potwierdzenie nadania) ale nie było to w żadnym trybie Art 28 itp., po prostu informacja że rezygnuję z tej umowy. TU odmawia rozwiązania umowy OC. Czy ma prawo do odmowy? Z góry dziękuję za pomoc.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-04-24 09:12
IP: 81.190.x.x
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wśród sytuacji, w których można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, nie wymienia rezygnacji z polisy jeszcze przed rozpoczęciem okresu jej obowiązywania. Mimo to ubezpieczyciele często zgadzają się na to. Warto więc jeszcze raz skontaktować się z towarzystwem, w którym zawarł Pan nową umowę. Proszę jednak pamiętać, że zgodnie z prawem może Pan wypowiedzieć automatycznie przedłużoną umowę OC w dowolnym momencie (płacąc jedynie za okres kiedy ubezpieczyciel udzielał ochrony).
odpowiedz
Łukasz
2018-04-25 19:26
IP: 31.135.x.x
Witam, ale co z sytuacją gdyby potraktować polisę jako produkt, z którego chcę zrezygnować / oddać. Nie chcę rezygnować ze starej polisy - tej przedłużonej - ma po prostu lepsze warunki. Podobną sytuację mam z AC, zawarłem i chciałbym zrezygnować. Terminy te same, Ubezpieczyciel dostał moją rezygnację w dniu rozpoczęcia odpowiedzialności.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-04-26 09:45
IP: 81.190.x.x
OC jest nieco inną polisą niż wszystkie pozostałe. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie tylko reguluje dokładnie zakres ochrony dawanej przez tę polisę, lecz także wymienia precyzyjnie sytuacje, kiedy możliwe jest zrezygnowanie z ubezpieczenia. Jeśli wypowiedzenie nowo zawartej polisy zawartej przez przedstawiciela złożył Pan w dniu rozpoczęcia odpowiedzialności, to jest już za późno. Chyba że zawarł Pan tę polisę przez przedstawiciela, ale telefonicznie? W takiej sytuacji mógłby Pan złożyć wypowiedzenie w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. W tym artykule: https://ubea.pl/Wypowiedzenie-umowy-ubezpieczenia-OC%2Cartykul%2C631/ tłumaczymy dokładnie, kiedy klient ma prawo wypowiedzieć OC. Z polisą AC jest inna sytuacja. Tutaj to ubezpieczyciel określa w warunkach ubezpieczenia warunki wypowiedzenia. Generalnie jednak w dobrowolnych ubezpieczeniach, takich jak AC, obowiązuje zasada, że jeżeli umowa została zawarta na dłużej niż 6 miesięcy, można odstąpić od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni.
odpowiedz
Łukasz
2018-04-27 22:03
IP: 31.135.x.x
Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź. Umowę zawarłem 12.03.2018 u mnie w mieszkaniu przez pośrednika, rozpoczęcie odpowiedzialności w dniu 27.03.2018. Dlaczego ubezpieczyciel odmawia rozwiązania umowy skoro wysłałem do niego odstąpienie od umowy w dniu 25.03.2018? Korespondencję otrzymał 29.03.2018 (potwierdzenie doręczenia - chociaż na monitoringu www doręczeń poczty widnieje data 27.03.2018 ...), liczy się przecież data nadania. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiedz
Karina
2018-04-17 11:11
IP: 89.78.x.x
Dzień dobry, W lutym przedłużyła mi sie automatycznie umowa OC, zapłaciłam za tę polisę za cały rok. Czy istnieje możliwość zrezygnowania z tej umowy teraz ,gdy wykupie nowa polisę u innego ubezpieczyciela.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-04-17 15:40
IP: 81.190.x.x
Nie, teraz nie może już z niej Pani zrezygnować. Z automatycznie przedłużonego ubezpieczenia mogłaby Pani zrezygnować tylko wtedy, gdyby nowa polisa kupiona u innego ubezpieczyciela obowiązywała dokładnie od dnia zakończenia tej poprzedniej umowy. Jest to takie zabezpieczenie na wypadek, gdy ktoś kupuje nową polisę i zapomina / nie wie, że stara mu się przedłuży automatycznie, jeśli jej nie wypowie.
odpowiedz
Maciej
2018-04-16 19:52
IP: 77.252.x.x
Dzień dobry, Kupiłem auto z ubezpieczaniem w Hesti na okres 24.03.2018 do 13.03.2018. Właściciel wiedział że będzie sprzedawał auto dlatego zapłacił tylko pierwszą ratę z czterech). Następnie zgłosiłem do Hesti kupno auta i przepisano na mnie polisę. W polisie otrzymałem datę kolejnej wpłaty na 25.04.2018. Kwota do dopłaty to 852zł (kwota całej polisy 1100,28). Gdzie indziej znalazłem polisę na cały rok w cenie około 700zł. W Hesti wyliczyli mi nową polisę na poziomie również około 1100zł. Według moich wyliczeń polisa powinna być opłacona do 12.06.2018 natomiast Hestia każe mi dokonać kolejnej wpłaty do 25.04.2018. W jaki sposób mogę wypowiedzieć umowę aby wykorzystać maksymalnie okres który został opłacony. Czy mogę już teraz wypowiedzieć umowę z datą np. 12 czerwca? Pozdrawiam
odpowiedz
Ubea.pl
2018-04-17 09:12
IP: 81.190.x.x
Umowę OC zawartą przez poprzedniego właściciela może Pan wypowiedzieć w dowolnym momencie. Może Pan w dokumencie wypowiedzenia zawrzeć także datę, od której OC ma zostać wypowiedziane (tylko jeśli zdecyduje się Pan na to, to warto w mailu jeszcze raz zwrócić uwagę ubezpieczycielowi, że wypowiada Pan OC dopiero od określonej daty). Natomiast dopóki będzie Pan korzystał z tego OC, to jest Pan zobowiązany do zapłaty rat, których termin mija w tym czasie.
odpowiedz
Maciej
2018-04-17 11:17
IP: 217.153.x.x
Dziękuję za odpowiedź. A czy jeżeli wypowiem polisę z zgodnie data płatności (25.04.2018) to zwrot części pierwszej raty dostanie poprzedni właściciel czy ja jako przejmujący polisę?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-04-17 15:36
IP: 81.190.x.x
Ewentualny zwrot składki z pierwszej raty opłaconej przez sprzedawcę przysługuje poprzedniemu właścicielowi.
odpowiedz
niedudus
2018-05-18 16:35
IP: 157.25.x.x
Nie prawda-jeśli wystawiony jest aneks na Pana to Pan otrzyma niewykorzystana składkę!
odpowiedz
Ubea.pl
2018-05-21 08:24
IP: 81.190.x.x
Czy moglibyśmy poznać podstawę prawną takiej informacji?
odpowiedz
Emi
2018-03-16 13:53
IP: 83.145.x.x
Witam Kupiłam wczoraj auto, podpisałam sprzedającemu wypowiedzenie OC, bo chce odzyskać zwrot składki. Pytanie jaki mam czas na ubezpieczenie auta od wypowiedzenia polisy? 14 dni?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-03-16 15:37
IP: 81.190.x.x
Od razu w dniu wypowiedzenia musi Pani zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC (chyba że na wypowiedzeniu podała Pani inną datę, od której rezygnuje Pani z OC). Zarejestrowane w Polsce auto nie może mieć bowiem ani dnia przerwy bez OC. Tutaj https://kalkulator.ubea.pl może Pani sprawdzić, gdzie będzie najtańsze OC dla Pani. Będzie mogła też je Pani kupić od razu przez Internet.
odpowiedz
Marcin
2018-03-15 19:43
IP: 217.172.x.x
Dzień dobry, kupiłem OC (przez Internet), z którego chcę teraz zrezygnować. Nie minęło jeszcze 30 dni. Niestety zapłaciłem od razu pełną kwotę. Czy mogę spokojnie założyć, że ubezpieczyciel zwróci mi ją z potrąceniem okresu od początku obowiązywania umowy do dnia jej wypowiedzenia? Jak się oblicza kwotę ubezpieczenia za ten okres? Proporcjonalnie? Pozdrawiam i dziękuję za bardzo pomocny artykuł
odpowiedz
Ubea.pl
2018-03-16 08:13
IP: 81.190.x.x
Zgodnie z prawem ma Pan prawo zrezygnować z OC kupionego przez Internet w ciągu 30 dni (przy czym trzeba pamiętać, że liczy się dzień zawarcia umowy, a nie początek obowiązywania polisy!). W takim przypadku ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić Panu składkę za niewykorzystany okres OC. Wylicza się ją proporcjonalnie. Jeśli ubezpieczyciel będzie robił problemy ze zwrotem, to może Pan złożyć na niego roszczenie. Nie powinno być jednak żadnych problemów ze zwrotem. Cieszymy się, że artykuł pomógł :)
odpowiedz
JACA
2018-03-12 16:42
IP: 83.29.x.x
Chciałem zrezygnować z opłacenia OC na następny okres.Skuter został zniszczony,ale jego elementy posłużą mi w gospodarstwie.Nie będzie wyrejestrowany,ale faktycznie przestanie istnieć Czy muszę ponosić następną opłatę OC?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-03-13 08:35
IP: 81.190.x.x
Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi posiadać ubezpieczenie OC. Dopóki więc skuter nie zostanie wyrejestrowany, to powinien posiadać polisę OC. Jeśli jej Pan nie wykupi, grozi Panu kara za brak OC (policja Pana nie skontroluje, ale wirtualna kontrola UFG jest jak najbardziej możliwa).
odpowiedz
Aldus
2018-03-09 05:43
IP: 94.254.x.x
Umowa oc zawarta w agencji stacjonarnie u pośrednika czy mogę z takiej umowy zrezygnować? Nie minęło 30 dni od zawarcia umowy.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-03-09 08:19
IP: 81.190.x.x
Umowy ubezpieczenia OC zawartej stacjonarnie nie można wypowiedzieć. Rezygnacja z OC w ciągu 30 dni od zawarcia umowy dotyczy jedynie OC kupionego na odległość (przez Internet lub telefon). Chyba że okres ochrony z tego ubezpieczenia OC jeszcze się nie rozpoczął - wtedy można podejść do agenta i powinno się udać zrezygnować z umowy.
odpowiedz
wirroze
2018-03-06 16:04
IP: 31.0.x.x
miałem kolizje w trakcie trwania ubezpieczenia samochód nie jest używany przeoczyłem termin wypowiedzenia polisy czy istnieje forma zerwania umowy pojazd nie jest dopuszczony do ruchu
odpowiedz
Ubea.pl
2018-03-07 07:48
IP: 81.190.x.x
Nawet jeśli pojazd nie jest dopuszczony do ruchu, ale jest zarejestrowany, to musi mieć ubezpieczenie OC. Jeśli auto nie będzie miało polisy OC, grozi Panu kara. Oprócz tego automatycznie przedłużoną umowę OC mógłby Pan wypowiedzieć tylko wtedy, gdyby wcześniej zakupił Pan OC w innej firmie (nieświadomy tego, że poprzednie OC się samo przedłuży) i Pana samochód miał w efekcie podwójne OC.
odpowiedz
Kamil
2018-02-19 18:24
IP: 88.156.x.x
Witam. mam pytanie kupiłem samochód 13 stycznia jestem dalej osobą się uczącą i kupowałem już wcześniej auto z ważnym ubezpieczeniem i mogłem na nim jeździć lecz teraz było inaczej i 2 tydonie po kupnie auta przyszło do mnie pismo że mam do zapłaty ponad 9 tysiące zł. i jest to różnica wyliczona przez ubezpieczalnie za pór roku do kiedy jest ważne oc. Od razu po otrzymaniu pisma złożyłem wypowiedzenie i wykupiłem ubezpiecenie w innej ubezpieczalni lec przyszło mi po raz kolejny pismo ze zostały mi wyliczone dni przez które jeździłem na ubezpieczeniu ze wcześniejszej ubezpieczalni i właśnie mma takie pytanie czy nie ma ustawowo 30 dni na zrezygnowanie z danej ubezpieczalni nie ponosząc żadnych opłat?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-02-20 08:26
IP: 81.190.x.x
Według obecnie obowiązującego prawa nowy właściciel ma prawo korzystać z OC poprzedniego właściciela do końca okresu jego obowiązywania. Może także wypowiedzieć takie ubezpieczenie w dowolnym momencie. Ubezpieczyciel ma jednak prawo do otrzymania zapłaty wynikającej z rekalkulacji składki za okres, kiedy udziela nowemu właścicielowi ochrony. Musi więc Pan zapłacić składkę za te dni, przez które korzystał Pan z ubezpieczenia.
odpowiedz
rob
2018-02-08 11:33
IP: 83.8.x.x
sprzedałem samochód 1.02 a polisę OC miałem do 21.01 . Polisę wcześniej wypowiedziałem u ubezpieczyciela . Samochód nie był opłacony przez 10 dni . Co mam zrobić z tym ubezpieczeniem gdyż samochód był zarejestrowany na mnie ?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-02-08 13:02
IP: 81.190.x.x
Grozi Panu niestety kara za brak OC. Tutaj https://ubea.pl/Kara-za-brak-OC-w-2018-roku%2Cartykul%2C850/ może Pan sprawdzić, jaka kara grozi za brak polisy przez 10 dni. Teraz wszystko zależy od tego, czy UFG dostrzeże brak tego ubezpieczenia. Jeśli tak, przyśle Panu wezwanie do zapłaty kary.
odpowiedz
rob
2018-02-12 11:44
IP: 83.8.x.x
To że będę miał karę to wiem ale jak jej uniknąć lub zapłacić mniej ?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-02-12 12:51
IP: 81.190.x.x
Teraz może Pan tylko czekać, czy przyjdzie wezwanie z UFG do zapłaty kary. Na to, czy wirtualny policjant skontroluje akurat sprzedane przez Pana auto, nie ma Pan wpływu. Jeżeli wezwanie do zapłaty przyjdzie, to można poprosić UFG o rozłożenie płatności na raty (na to praktycznie zawsze urząd się zgadza) lub zmniejszenie kary (na to UFG zgadza się o wiele rzadziej, praktycznie jedynie wtedy, kiedy ukarana osoba jest w bardzo złej sytuacji materialnej).
odpowiedz
rob
2018-02-12 11:43
IP: 83.8.x.x
sprzedałem samochód 1.02 a polisę OC miałem do 21.01 . Polisę wcześniej wypowiedziałem u ubezpieczyciela . Samochód nie był opłacony przez 10 dni . Co mam zrobić z tym ubezpieczeniem gdyż samochód był zarejestrowany na mnie ?
odpowiedz
Mariusz
2018-01-29 13:49
IP: 91.231.x.x
Witam na polisie oc widnieje ubezpieczajacy i uzytkownik,kto wg prawa powinien taką polisę wypowiedzieć?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-01-29 14:45
IP: 81.190.x.x
Czy użytkownik samochodu jest jego właścicielem? Jeśli tak, to ubezpieczyciel powinien przyjąć wypowiedzenie złożone zarówno przez ubezpieczającego, jak i przez właściciela samochodu.
odpowiedz
Peress
2018-01-28 23:33
IP: 46.215.x.x
Witam, jeśli można prosić o odpowiedź, czy można zrezygnować z polis OC i AC przed rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej? Tzn. umowa podpisana kilka dni wcześniej i jeszcze obowiązuje stara polisa. Gdzieś przeczytałem, że takie prawo jak najbardziej klientowi przysługuje, czy to prawda? Z góry dziękuję za odp.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-01-29 08:47
IP: 81.190.x.x
W przypadku dobrowolnych polis, takich jak AC, obowiązują ogólne przepisy zawarte w KC: art. 812 wskazuje, że klient ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni, jeżeli ubezpieczenie dotyczy okresu dłuższego niż sześć miesięcy. W przypadku OC obowiązują szczególne zasady wypowiedzenia, jednak wypowiedzenie przed rozpoczęciem okresu ochrony ubezpieczeniowej także powinno być możliwe.
odpowiedz
Peress
2018-01-29 10:51
IP: 37.47.x.x
Dziekuje za odp. Byłam rano u Agentki i potwierdziła, że nie ma problemu.
odpowiedz
Darek
2018-01-20 22:45
IP: 95.160.x.x
Witam.Podpisałem umowę OC i AC 19.01.2018 .Zapłaty za polisę jeszcze nie opłaciłem bo mam na nią 14 dni.Chciałem się dowiedzieć czy mogę z tej polisy zrezygnować a podpisać nową z innym ubezpieczycielem bo jest dużo tańsza.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-01-22 09:26
IP: 81.190.x.x
W jaki sposób zawarł Pan umowę tej polisy? Jeżeli w kanale Direct (czyli przez telefon lub Internet) to może Pan wypowiedzieć taką umowę w ciągu 30 dni od jej zawarcia bez podawania przyczyn. Mógłby Pan także wypowiedzieć taką umowę OC, gdyby była ona automatycznie przedłużona.
odpowiedz
Darek
2018-01-22 12:26
IP: 94.254.x.x
Nie umowa była nowa zawarta i podpisana u agenta.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-01-22 12:55
IP: 81.190.x.x
Niestety nowej umowy całorocznego OC zawartej osobiście u agenta nie można wypowiedzieć.
odpowiedz
Darek
2018-01-23 20:24
IP: 94.254.x.x
Dziękuję za odpowiedź.
odpowiedz
Anna
2018-01-09 13:19
IP: 193.23.x.x
polisa nnw (PZU) obowiazywała do 31 grudnia... w dniu 5 stycznia podpisalam umowe z inna firma. W miedzyczasie 2 stycznia wydazył sie wypadek... co z okresem pomiedzy 31 grudnia a 5 stycznia? czy nalezy mi sie odszkodowanie od PZU? Czy PZU ma obowiazek naliczyc mi oplate za te kilka dni i polisa obowiazuje?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-01-09 16:56
IP: 81.190.x.x
Nieobowiązkowe ubezpieczenia, takie jak NNW, nie przedłużają się automatycznie. Ta zasada dotyczy jedynie OC. 31 grudnia skończyło się zatem NNW w PZU. Do 5 stycznia, kiedy podpisała Pani nową umowę, nie miała Pani niestety ubezpieczenia NNW. Nie należy się więc Pani odszkodowanie z PZU.
odpowiedz
Rosssssa
2017-12-01 12:55
IP: 89.64.x.x
Dzień dobry, chciałbym odstąpić od umowy OC (prawo 30 dni), gdyż znalazłem inną ofertę w innym towarzystwie ubezp. która jest dla mnie korzystniejsza. Nowe OC chciałbym kupić przez internet i miałoby obowiązywać, załóżmy od 02.12.2017r. Czy w takim wypadku powinienem wysłać rezygnację listownie do obecnego towarzystwa dnia 02.12.2017 (data rezygnacji jest liczona od daty na pieczątce z poczty?) i kupić nowe OC przez internet, ze wskazaniem że miałoby obowiązywać od 02.12.2017?
odpowiedz
Ubea.pl
2017-12-01 15:47
IP: 81.190.x.x
Datę, od kiedy chce Pan zrezygnować z OC najlepiej zapisać w formularzu wypowiedzenia. Rezygnację może Pan wtedy wysłać wcześniej, a ubezpieczyciel będzie wymagał zapłaty jedynie za okres od pierwszego dnia obowiązywania polisy do dnia rezygnacji zapisanego w formularzu. Kupując nowe OC, musi Pan natomiast wskazać jako datę rozpoczęcia obowiązywania dzień, kiedy przestała obowiązywać wcześniejsza polisa. Dzięki temu zachowa Pan ciągłość OC i nie narazi się na karę za brak polisy.
odpowiedz