Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Ochrona prawna popularyzuje się w Polsce

Data publikacji: 2010-12-03

Polscy kierowcy coraz częściej inwestują w zakup dodatkowego ubezpieczenia, jakim jest ochrona prawna. Od końca 2006 roku liczba sprzedanych polis OP wzrosła aż dwudziestokrotnie.

Ubezpieczenie ochrony prawnej pozwala zaoszczędzić na kosztach prawnika i procesu. Składka roczna za polisę wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie w zależności od zakresu ochrony. Standardowo towarzystwo ubezpieczeniowe organizuje klientowi adwokata, pokrywa koszty honorarium prawnika lub uiszcza niezbędne opłaty sądowe.

Ochrona prawna może dotyczyć różnych obszarów życia. Wsparcie adwokata można otrzymać w ramach prowadzenia sprawy o odszkodowanie za skutki błędu lekarskiego, obrony za nieumyślne spowodowanie wypadku, czy rozwiązania konfliktu sądowego z pracodawcą.

Ubezpieczenie ochrony prawnej stale się rozwija, a liczba sprzedanych polis ciągle rośnie, co świadczy o tym, że tego rodzaju usługi cieszą się dużą popularnością. Polskie firmy ubezpieczeniowe (Allianz, Generali, Aviva) do połowy 2010 r. sprzedały już ponad milion tego typu ubezpieczeń.

Jedynym mankamentem okazuje się jednak rzadkie używanie polisy. Na milion sprzedanych ubezpieczeń tylko 1,7 tys. klientów zdecydowało się na skorzystanie ze świadczenia. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że klienci nie mają świadomości jakie profity daje polisa. Często też zapominają, że wykupili OP jako dodatek do ubezpieczenia komunikacyjnego. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że umowa ubezpieczenia ochrony prawnej wyłącza wypłatę pieniędzy w sytuacji, gdyby miały być przeznaczone na proces przeciwko ubezpieczycielowi.

Z ubezpieczenia ochrony prawnej płynie wiele korzyści. Obywatele mają łatwiejszy dostęp do usług prawniczych, a adwokaci mogą obsłużyć więcej procesów. Dlatego też prężnie rozwija się rynek samodzielnych ubezpieczeń OP, a zakłady ubezpieczeniowe wierzą w jego potencjał. Potwierdza to fakt, że trzy czwarte zrealizowanych polis pochodziło z towarzystwa D.A.S. - jedynej w Polsce firmy oferującej wyłącznie ubezpieczenia ochrony prawnej.

Źródło: Rzeczpospolita 03.12.2010

Tagi:

Komentarze

2011-06-13 12:10

krutki

Z tego co się orientuję, to w zależności od poziomu ochrony, to takie ubezpieczenie prawne to koszt rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Trzeba się zatem zdecydować co tak naprawdę nam potrzebne, wiadomo, że jak ubepieczenie prawne ma nam pokrywać koszty sprawy i adwokatów, to będzie pewnie droższe.

2011-06-10 12:26

Ulryk

Ile płacisz za tą przyjemność? Bo mi troche szkoda pieniędzy na coś, z czego nie wiem czy w ogóle skorzystam, ale jeśli to nie są duże kwoty, to już bym się zastanowił nad takim ubezpieczeniem.

2011-06-09 11:35

lolson

Sam jestem właścicielem polisy ubezpieczeniowej ochrony prawnej i bardzo sobie tą usługę chwalę. W razie jakichkolwiek problemów z samochodem - czy jest to kolizja, czy uszkodzenie - wykonuję 1 telefon i tam już mi mówią co najsensowniej jest w takiej sytuacji zrobić.