Strona główna  |  Wiadomości  |  Kiedy przyda się ubezpieczenie ochrony prawnej?

Kiedy przyda się ubezpieczenie ochrony prawnej?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Ubezpieczenie ochrony prawnej zabezpiecza przed poniesieniem kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Może być zarówno samodzielnym produktem, jak i dodatkiem do polisy komunikacyjnej lub nieruchomości. W jakich sytuacjach warto mieć takie ubezpieczenie?

Sądy w Polsce często kojarzą się z długimi rozprawami i koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Tego drugiego problemu możemy uniknąć, jeżeli wykupimy ubezpieczenie ochrony prawnej.

Spis treści

  1. Co obejmuje ubezpieczenie ochrony prawnej?
  2. Jak kupić ubezpieczenie ochrony prawnej?
  3. Komu przyda się ubezpieczenie ochrony prawnej?
  4. Możliwa konieczność zwrotu pieniędzy

Co obejmuje ubezpieczenie ochrony prawnej?

Ubezpieczenie ochrony prawnej może być częścią ubezpieczenia domu Co tak naprawdę kryje się pod tajemniczą nazwą „ubezpieczenia ochrony prawnej”? To polisa mająca przede wszystkim ochronić ubezpieczonego przed poniesieniem kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Wszyscy wiemy, że wynagrodzenie adwokata czy pokrycie opłat sądowych jest raczej nieprzyjemnym wyzwaniem dla naszego portfela. Płacąc niewielką składkę za ubezpieczenie, możemy uchronić się przynajmniej przed częścią tych kosztów i z większą odwagą myśleć o wytoczeniu sprawy w sądzie.

Ubezpieczenie ochrony prawnej to także często możliwość otrzymania bezpłatnych porad prawnych.

Zobacz, jak otrzymać wysokie odszkodowanie za szkody osobowe

Przykładowo w ramach ubezpieczenia ochrony prawnej oferowanego przez PZU jako dodatkowa polisa do ubezpieczenia domu, towarzystwo proponuje dwa warianty. Decydując się na Wariant Komfort, możemy liczyć na pomoc prawnika, który:

  • udzieli porady,
  • wskaże odpowiednią ścieżkę postępowania
  • lub prześle wzór potrzebnego pisma.

Większą ochronę zapewni Wariant Super, w ramach którego ubezpieczyciel pokryje także koszty:

  • opinii prawnej,
  • wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego
  • oraz opłat sądowych w sprawach cywilnych i karnych.

Oczywiście, jak w przypadku każdego ubezpieczenia, także i przy tej polisie mamy do czynienia z sumą ubezpieczenia, czyli maksymalną sumą, którą możemy dostać od towarzystwa. Wyższa suma będzie wiązała się z większą składką.

Z ubezpieczenia proponowanego przez PZU można skorzystać w takich sytuacjach jak:

  • dochodzenie odszkodowania z tytułu czynów niedozwolonych (czyli gdy np. ktoś uszkodzi ogrodzenie wokół Twojego domu)
  • obrona w zakresie prawa karnego i wykroczeń (np. gdy Twój pies ugryzie osobę wchodzącą na teren posesji)
  • obrona interesów prawnych związanych z domem (np. w momencie konfliktu ze współwłaścicielem).

Trzeba pamiętać, że zazwyczaj ubezpieczyciele zawierają w warunkach umowy wyłączenia odpowiedzialności wykluczające pomoc w przypadku zdarzeń:

  • spowodowanych umyślnie,
  • pod wpływem alkoholu
  • lub środków odurzających.

Sprawdź, kiedy przyda się OC w życiu prywatnym

Jak kupić ubezpieczenie ochrony prawnej?

Ubezpieczenie ochrony prawnej nadal nie jest zbyt popularną polisą wśród Polaków, jednak w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie takimi produktami. Większość osób kupuje ubezpieczenie ochrony prawnej jako element pakietu polis komunikacyjnych lub mieszkaniowych.

W tym pierwszym przypadku z ubezpieczenia można skorzystać jedynie wtedy, kiedy postępowanie sądowe dotyczy zdarzenia na drodze. Drugi wariant zapewnia szerszą ochronę, oferując pomoc w sprawach sądowych związanych z wykonywaniem czynności życia prywatnego.

Dokładny zakres polisy oraz wyłączenia odpowiedzialności są jednak zawsze regulowane przez warunki ubezpieczenia obowiązujące w konkretnym towarzystwie. W polskim prawie nie ma bowiem dokładnej definicji takiego produktu.

Możliwe jest także wykupienie ubezpieczenia ochrony prawnej jako samodzielnej polisy, ale nie jest to zbyt rozpowszechniona opcja.

Komu przyda się ubezpieczenie ochrony prawnej?

Tak naprawdę takie ubezpieczenie może się przydać każdemu dorosłemu Polakowi. Koszty pomocy prawnej w naszym kraju nadal są na tyle wysokie, że wiele osób woli zrezygnować z wytoczenia postępowania sądowego. Tymczasem składka ubezpieczenia ochrony prawnej, zwłaszcza jeśli jest ono kupowane jako rozszerzenie polisy mieszkaniowej, nie powinna być dużym obciążeniem dla portfela.

Szczególnie jednak takie ubezpieczenie może się przydać osobom regularnie poruszających się samochodem. Ubezpieczenie ochrony prawnej pomoże zarówno wtedy, kiedy ubezpieczyciel sprawcy będzie chciał wypłacić obniżone odszkodowanie, jak i wtedy kiedy to my będziemy oskarżonymi np. o nieumyślne spowodowanie wypadku.

Przeczytaj także, jak sąd polubowny pomoże w sporze z ubezpieczycielem

Warto jednak wspomnieć, że ubezpieczyciele umieszczają zazwyczaj w warunkach ubezpieczenia zapis wykluczający pokrycie kosztów ochrony prawnej ponoszonych przez ubezpieczonego w związku z postępowaniem przeciwko towarzystwu, u którego wykupił daną polisę. Zatem jeżeli sprawca wypadku będzie miał OC wykupione akurat w tym towarzystwie, w którym my wykupiliśmy ubezpieczenie ochrony prawnej, nie będziemy mogli liczyć na żadną pomoc.

Możliwa konieczność zwrotu pieniędzy

W przypadku ubezpieczenia ochrony prawnej należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy: jeśli postępowanie karne zakończy się orzeczeniem umyślnej winy ubezpieczonego, zakład ubezpieczeń może domagać się zwrotu kosztów poniesionych w wyniku postępowania.

Mimo tych ograniczeń ubezpieczenie ochrony prawnej jest przydatnym dopełnieniem polis komunikacyjnych lub mieszkaniowych.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-10

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Pragniesz chronić swoje cztery kąty, ale jednocześnie chcesz jak najbardziej zaoszczędzić? Dobrze trafiłeś! W tym artykule odkrywamy sposoby na najtańsze ubezpieczenie domu. Sprawdź, jak nie...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-02

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania chroni Twoją nieruchomość oraz domowników. Przed jakim jednak dokładnie ryzykiem zabezpiecza ta polisa? Na jaką pomoc ubezpieczyciela możesz liczyć?

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-05-25

Ubezpieczenie mieszkania – potrzebne dokumenty

Kupujesz pierwszy raz ubezpieczenie mieszkania? Zastanawiasz się, jakich dokumentów będziesz potrzebować? Obawiasz się stosu formalności? Spokojnie, zakup ubezpieczenia domu nie jest wcale skomplikowany....

Czytaj więcej
Komentarze