Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Ochrona Prawna to Twój osobisty adwokat

Data publikacji: 2011-05-02

Ochrona Prawna wzbudza coraz większe zainteresowanie na polskim rynku. Duża część kierowców jednak nadal nie jest świadoma zastosowania ubezpieczenia Ochrony Prawnej w praktyce i korzyści wynikających z jej posiadania, a te w wielu sytuacjach są nieocenione.

Czym jest ubezpieczenie Ochrony Prawnej?

Ubezpieczenie OP chroni nas przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z prowadzeniem sporów prawnych oraz umożliwia obronę naszych interesów prawnych poprzez refundację przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe kosztów z tą obroną związanych.

Standardowe ubezpieczenie OC nie pomoże bowiem w momencie, gdy ubezpieczony sam poniesie szkodę, której zadośćuczynienia domaga się od strony przeciwnej. W takiej sytuacji potrzebuje on dodatkowego wsparcia w dochodzeniu odszkodowania na drodze pozasądowej lub w ostateczności na drodze sądowej. Niezbędną pomoc może otrzymać właśnie dzięki ubezpieczeniu Ochrony Prawnej.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że Ochrona Prawna działa jako uzupełnienie ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej, jednak jedna polisa nie może zastąpić drugiej. W momencie gdy kończą się zobowiązania Towarzystwa Ubezpieczeniowego w ramach OC zaczynają się obowiązki ubezpieczyciela w zakresie OP.

Ubezpieczenie Ochrony Prawnej w Polsce

Ubezpieczenie OP w Polsce zaczyna się powoli popularyzować. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w pierwszym półroczu 2010 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2009 udział sprzedaży polis Ochrony Prawnej w ogólnej wartości ubezpieczeń zwiększył się z 0,36% do 0,9%. Oznacza to, że ubezpieczeń Ochrony Prawnej było w Polsce ok. miliona. To mała liczba w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Polisę OP w tym czasie zakupiło ponad 40% obywateli Niemiec oraz około 20% Francuzów.

W celu zachęcenia Polaków do inwestycji w ubezpieczenie Ochrony Prawnej na 16 maja 2011 zaplanowano konferencję w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej, ul. Czackiego 3,5 Warszawa. O zaletach OP dyskutować będą przedstawiciele m.in. Towarzystwa Ubezpieczeniowego Concordia oraz Naczelnej Rady Adwokackiej. Na spotkaniu wystąpi również przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich, Minister Krzysztof Kwiatkowski, Sędzia Zbigniew Strus z Sądu Najwyższego oraz przedstawiciel Concordii - mecenas Jakub Nawracała.

Tagi:

Komentarze

2011-06-15 13:33

marek

duppochron czyli polisę ockupujemy jak najtaniej. Ale AC i ochronę prawną musimy mieć.

2011-06-13 11:10

Malina

Może i całoroczna ochrona prawna jest kosztowna, ale możemy ją przecież wykupić tylko np. na czas pobytu na zagranicznych wakacjach/podróży służbowej itp. Wtedy koszty są do zniesienia, a samo ubezpieczenie jest przydatną rzeczą.

2011-06-10 11:37

Natalia

Zgadzam się z przedmówcą, ubezpieczenie OC już jest drogie, a dokładanie do tego jakiejś ochrony prawnej, z której nie wiadomo kiedy i czy w ogóle skorzystamy... to dodatkowy koszt i mimo, że widzę, pożytek z takiej usługi, to uważam że jest zbyt kosztowna.

2011-06-10 10:55

Montoya

Ochrona prawna to świetna rzecz, ale niestety niewielu kierowców może sobie na nią pozwolić. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że przecież sytuacje w których przydałoby się z niej skorzystać zdarzają się stosunkowo rzadko... Myślę, że większość kierowców w razie wątpliwości korzysta tak jak ja z jednorazowych porad radcy prawnego, a nie ubezpieczenia ochrony prawnej, która nota bene jest abonamentem na coś, z czego korzystamy b. rzadko.