Strona główna  |  Wiadomości  |  Obowiązkowe OC dla wszystkich lekarzy

Obowiązkowe OC dla wszystkich lekarzy

Data publikacji: 2010-01-07
Znowelizowana ustawa o izbach lekarskich wprowadziła obowiązek, który polega na tym, że każdy lekarz w Polsce będzie miał obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku.

Obowiązek ten obejmuje lekarzy, którzy wykonują zawód zarówno w zakładach opieki zdrowotnej, jak i również w ramach indywidualnej, specjalistycznej i grupowej praktyki lekarskiej. Dotychczas prawo to obowiązywało jedynie lekarzy, którzy posiadali kontrakt z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej lub bezpośrednio z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Lekarz Wszyscy lekarze, którzy pracują we wszelkiego rodzaju placówkach medycznych, świadczące usługi dla osób prywatnych (bez pacjentów z NFZ) i działających w oparciu o prywatny system opieki zdrowotnej, muszą mieć wykupione ubezpieczenie.

Według ekspertów kancelarii prawnej Lovells większość lekarzy, którzy działają w oparciu o prywatne placówki medyczne lub prowadzą swoje prywatne gabinety, zaopatrzyli się w dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta jest niezwykle ważna w momencie, gdy lekarz wyrządzi szkodę przy wykonywaniu zawodu, ponieważ w momencie zadośćuczynienia ochrona ta zabezpiecza interesy majątkowe lekarza.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-06

Odpowiedzialność cywilna: ponosimy ją nie tylko na drodze

Odpowiedzialność cywilna to przedmiot ochrony zapewnianej przez różne polisy. Wyjaśniamy zatem, na czym polega odpowiedzialność cywilna i jej rodzaje.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-10-30

Ubezpieczenie do pracy za granicą

Ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny kojarzą się zwykle z wakacjami. Warto jednak wiedzieć, że są dostępne również „wyjazdowe” polisy dla pracowników. Dlaczego warto kupić takie ubezpieczenie?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-10

Kogo dotyczą obowiązkowe ubezpieczenia OC zawodowe?

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, ale nie tylko. Pewne grupy zawodowe również zobligowane są do posiadania polisy odpowiedzialności cywilnej....

Czytaj więcej
Komentarze