Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

OC na raty: ile trzeba za nie dopłacić?

Data publikacji: 2017-06-30

Coraz więcej osób korzysta z zakupu OC na raty. Rozłożenie płatności na raty oznacza jednak wzrost ogólnej składki. O ile?

Kierowcy kupujący nową polisę OC nierzadko muszą zapłacić o 50% - 80% więcej niż za poprzednie takie ubezpieczenie. Drastyczny wzrost składek sprawił, że coraz więcej osób bierze pod uwagę opłacenie obowiązkowej polisy w dwóch lub czterech ratach. Takie rozbicie płatności OC na raty będzie niestety skutkowało wzrostem sumarycznego kosztu ubezpieczenia. Warto sprawdzić, czy ratalna polisa oznacza o wiele wyższy wydatek dla kierowcy.

Sprawdź, co jeszcze wpływa na cenę OC:

Dwie raty to składka wyższa o 10% - 20%

Pieniądze na OC na raty Finansowe skutki rozbicia OC na raty warto przeanalizować z uwzględnieniem sytuacji przykładowego kierowcy. W naszym przykładzie jest to czterdziestojednoletni pracownik biurowy z Warszawy, który użytkuje Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.). Wspomniany kierowca posiada bardzo dobrą historię ubezpieczeniową (zniżka za OC wynosząca 50%).

W pierwszym wariancie analizy obliczyliśmy składkę OC, którą można opłacić jednym przelewem. Ta składka przy zakupie polisy przez Internet wynosi od 608 zł (Link4) do 1231 zł (UNIQA).

Ponad dwukrotna różnica kosztu ubezpieczenia w różnych towarzystwach niestety nie jest czymś nadzwyczajnym. Podobne zróżnicowanie poziomu składek za OC dotyczy wielu innych kalkulacji - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Po sprawdzeniu innych wariantów płatności okazuje się, że dwie firmy (AXA oraz Aviva) nie pozwalają na podział składki uwzględnionej w poniższej tabeli. AXA i Aviva udzielają sporych rabatów na zakup ubezpieczenia OC przez Internet pod warunkiem, że zostanie ono opłacone jednym przelewem.

W przypadku sześciu pozostałych zakładów ubezpieczeń możliwość opłacenia polisy OC w dwóch ratach wiąże się ze wzrostem składki o:

 • Benefia: 10%
 • Gothaer: 10%
 • UNIQA: 10%
 • MTU24 : 11%
 • Link4: 15%
 • Generali : 20%

Pomimo stosunkowo wysokiej dopłaty do składki (+15%) Link4 pozostaje „najtańszym” ubezpieczycielem również w przypadku polis z półroczną ratą (patrz poniższe zestawienie). Warto wspomnieć, że Link4 (obok MTU24 oraz UNIQA) przy zakupie OC przez Internet pozwala przykładowemu kierowcy na płatność w czterech kwartalnych ratach.

Osoba wybierająca takie rozwiązanie musi zapłacić składkę wyższą o 15% (UNIQA), 28% (MTU24) lub 30% (Link4) niż kierowca, który od razu pokryje cały dług wobec ubezpieczyciela - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Komunikacyjne polisy OC: wzrost przykładowej składki związany z płatnością w ratach

Nazwa ubezpieczyciela ↓ Łączny koszt ubezpieczenia przy jednorazowej płatności Łączny koszt ubezpieczenia przy płatności w dwóch ratach

Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności)
Łączny koszt ubezpieczenia przy płatności w czterech ratach

Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności)
AXA 749 zł dla podanej składki płatność tylko w jednej racie dla podanej składki płatność tylko w jednej racie

Aviva

761 zł

dla podanej składki płatność tylko w jednej racie

dla podanej składki płatność tylko w jednej racie

Benefia

729 zł

802 zł

+10%

płatność tylko w dwóch ratach

Generali

991 zł

1190 zł

+20%

płatność tylko w dwóch ratach

Gothaer

1048 zł

1153 zł

+10%

płatność tylko w dwóch ratach

Link4

608 zł

698 zł

+15%

789 zł

+30%

MTU24

860 zł

956 zł

+11%

1099 zł

+28%

UNIQA

1231 zł

1354 zł

+10%

1416 zł

+15%

Pozostałe założenia: ubezpieczający parkuje czerwonego Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.) w garażu indywidualnym (Warszawa, 04 - 301) i używa go regularnie. Właściciel samochodu użytkuje go tylko w kraju. Przebieg Opla Corsy to 60 000 km (spodziewany roczny przebieg wynosi 12 000 km). Auto zostało zakupione jako nowe w salonie Opla, jest wyposażone w fabryczny immobilizer i nie posiada uszkodzeń. Data pierwszej rejestracji samochodu to 10 maj 2011 r. Właścicielem Opla Corsy jest czterdziestojednolatek (urzędnik), który wraz z żoną wychowuje dwoje dzieci (7 lat, 11 lat). Kierowca posiada prawo jazdy od 14 czerwca 1995 r. Opel Corsa to jedyny samochód w gospodarstwie domowym. Ubezpieczający jest głównym użytkownikiem pojazdu. Posiadacz auta przez minione pięć lat ubezpieczał się w Allianz Direct. Zniżka dotycząca ostatniej umowy to 50% (zero szkód w minionych 7 latach). Polisa OC ma obowiązywać od 1 lipca 2017 r. Ubezpieczenie zostanie zamówione przez Internet. Klient akceptuje domyślne pakiety ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki Ubea.pl

Ubezpieczyciel też udziela nam kredytu

Niektórzy kierowcy mogą zadawać pytanie o zasadność naliczania wyższej składki za OC w przypadku ratalnych płatności. Takie rozwiązanie stosowane przez ubezpieczycieli ma jednak pewne uzasadnienie. Warto pamiętać, że towarzystwo sprzedające polisę ze składką rozbitą na raty, dostaje na wstępie tylko część swojego wynagrodzenia, ale od początku musi zapewniać pełną ochronę ubezpieczeniową.

Zakłady ubezpieczeniowe uwzględniają również ryzyko finansowe związane z brakiem terminowej zapłaty kolejnych rat za OC. W takiej sytuacji, ubezpieczyciel nie może wypowiedzieć umowy i nadal ponosi odpowiedzialność za skutki ewentualnego wypadku.

Sprzedaż polisy OC na raty można porównać do udzielenia kierowcy swoistej pożyczki. Ubezpieczyciel, podobnie jak każdy pożyczkodawca, domaga się wynagrodzenia za ryzyko finansowe i odroczoną płatność.

W tym kontekście warto pamiętać, że osoba pożyczająca pieniądze na jednorazowe opłacenie składki za OC, często musi ponieść koszty związane z kredytem bankowym lub pożyczką - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Tagi:

Komentarze

2019-04-09 11:50

za drogie raty188.146.x.x

Taniej wziąć kredyt z banku lub debet