Nowoczesna służba zdrowia? System eWUŚ i karta ubezpieczenia zdrowotnego do 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 2013-03-24

Od 1 stycznia 2013 jest możliwa weryfikacja ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach za pomocą numeru PESEL. Umożliwi to, będący obecnie w fazie testów, system eWUŚ. Ponadto, do 2014 roku ma nastąpić wprowadzenie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ) i pełne wdrożenie numeru alarmowego 112, umożliwiającego wzywanie pomocy.
Oblicz moje OC/AC

W trakcie konferencji prasowej podsumowującej rok rządu, minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni, powiedział, że chce „by Polska aspirowała swoimi pomysłami do krajów tak rozwiniętych cyfrowo jak Estonia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania”. Wiele zmian w tym zakresie szykuje się dla pacjentów polskiej służby zdrowia.

Od stycznia w przychodni i szpitalu wystarczy ci numer PESEL

Sejm uchwalił pod koniec lipca nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która wprowadza dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych NFZ. Od 1 stycznia 2013 roku pacjenci udający się do lekarza - w szpitalu, przychodni czy w gabinecie będą mogli przedstawić tylko PESEL i dokument potwierdzający tożsamość. Będzie to możliwe dzięki systemowi eWUŚ czyli elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców. System pozwoli na sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych jest ubezpieczona na podstawie jej numeru PESEL i dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia podawany będzie można podać PESEL rodziców.

W momencie otrzymania informacji o braku ubezpieczenia pacjent będzie mógł złożyć oświadczenie, że je posiada, i na tej podstawie otrzyma świadczenie zdrowotne. Do takiej sytuacji może dojść, gdy pracodawca w wyniku zaniedbania nie zgłosił pracownika do rejestru. Pacjent, składając oświadczenie, będzie ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje. W przypadku, gdy wyjdzie na jaw, że pacjent nie był uprawniony do świadczenia i złożył fałszywe oświadczenie, to NFZ będzie egzekwował od niego zwrot kosztów usługi oraz refundacji leku w postępowaniu egzekucyjnym na drodze administracyjnej. Testy systemu eWUŚ ruszyły 15 października. Minister Boni pokreślił, że dzięki takiemu rozwiązaniu "lekarz nie będzie się zajmował potwierdzaniem tego, czy pacjent ma uprawnienie, tylko będzie się zajmował leczeniem".

W pełni wdrożony numer 112 i karta ubezpieczenia zdrowotnego do 2014 roku

To nie koniec zmian. Minister Boni zapowiedział, że do 2014 r. chce wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożyć numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy. Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ) razem z kartą specjalisty medycznego ma umożliwić dostęp poprzez specjalny terminal do danych o leczeniu pacjenta.

Jak na ten moment wygląda działanie numeru 112? Zgodnie z ujednoliconą procedurą, operator odbierając zgłoszenie, zbiera podstawowe dane rozmówcy i ma możliwość nawiązania kontaktu z policją, strażą pożarną lub pogotowiem. Przekazuje zatem zgłoszenie odpowiednim służbom i zapisuje dane na specjalnej „formatce”. W przyszłości to właśnie owa formatka, wraz z mapą miejsca zdarzenia, trafi bezpośrednio do ratowników. Zintegrowany System Powiadamiania Ratunkowego w Polsce, obejmujący numer 112 i inne numery alarmowe, ma działać w szesnastu Wojewódzkich Centrach Powiadamiania Ratunkowego oraz w Radomiu i funkcjonować w całym kraju do końca 2013 roku. Obecnie system działa tylko w Poznaniu, Gdańsku, Kielcach, Olsztynie, i Wrocławiu.

źródło: PAP

Tagi: