Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Narty w Polsce – czy warto kupować ubezpieczenie narciarskie?

Data publikacji: 2018-01-17

Osoba jadąca na narty w polskie góry również może zakupić polisę. Sprawdzamy, jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie narciarskie osobie korzystającej ze stoków w Polsce.

Ubezpieczenia narciarskie, podobnie jak inne polisy turystyczne, kojarzą się bardziej z wyjazdami zagranicznymi. Warto jednak wiedzieć, że niektóre towarzystwa proponują również specjalne ubezpieczenia narciarskie dla miłośników „białego szaleństwa” na polskich stokach.

Takie polisy z pewnością bywają użyteczne. Zapewnią one ochronę nie tylko wtedy, gdy narciarz lub członek jego rodziny ulegnie wypadkowi.

Gdzie kupimy ubezpieczenie narciarskie na wyjazd w polskie góry?

Narciarstwo biegowe Nie da się ukryć, że „krajowe” polisy narciarskie nie stanowią bardzo istotnego elementu w ofercie polskich ubezpieczycieli. Niektóre firmy ubezpieczą tylko zorganizowany wyjazd w polskie góry i nie są zainteresowane oferowaniem ochrony pojedynczego narciarza lub jego rodziny.

Osoba szukająca ochrony podczas rodzinnego wyjazdu w polskie góry (związanego z rekreacyjną jazdą na nartach) ma do wyboru m.in. ubezpieczenia online oferowane przez Allianz Direct, Generali, Link4 oraz Signal Iduna. Szczegółowe informacje na temat wspomnianych polis przedstawiliśmy w poniższej tabeli.

W Polsce też może się przydać zwrot kosztów leczenia

Kluczowym elementem takich polis jest ubezpieczenie przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Przewiduje ono wypłatę ustalonej sumy w razie uszczerbku na zdrowiu, kalectwa albo śmierci ubezpieczonego. Należy jednak zwrócić uwagę, że NNW nie jest jedynym składnikiem ubezpieczeń narciarskich na wyjazd na polskie stoki - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Wbrew pozorom, ciekawym uzupełnieniem dla NNW może być zwrot kosztów leczenia w Polsce. Taki zwrot bywa przydatny, mimo że ubezpieczeni w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie płacą za standardowe świadczenia medyczne. Bezpłatna jest również pomoc ratowników GOPR-u i TOPR-u.

Osoby znające realia rodzimej służby zdrowia wiedzą jednak, że prywatne leczenie urazów związanych z uprawianiem narciarstwa może się niekiedy okazać po prostu niezbędne. Przed zakupieniem polisy zapewniającej zwrot kosztów leczenia w Polsce warto jednak sprawdzić, czy ochrona obejmuje również koszty leczenia powstałe po udzieleniu pierwszej pomocy przez publiczną służbę zdrowia - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Dowiedz się także:

Czy snowboardzista zapłaci więcej za ubezpieczenie od narciarza?

Warunki ubezpieczeń narciarskich w Polsce

Prezentacja kosztów i warunków internetowych ubezpieczeń na wyjazd narciarski do Polski (styczeń 2018 r.)

Nazwa ubezpieczyciela

Nazwa polisy
Zakres ochrony oraz sumy ubezpieczenia Dodatkowe informacje Składka ubezpieczenia z uwzględnieniem założeń
Allianz Direct

Ubezpieczenie Turystyka PL

Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW):
40 000 zł
Odpowiedzialność cywilna (OC):
50 000 zł
Transport medyczny:
1000 zł
Ubezpieczenie bagażu (UB):
4000 zł
- Amatorskie uprawianie sportów zimowych wymaga dopłaty do składki (dopłata uwzględniona w tabeli).
- Ubezpieczenie bagażu obejmuje również sprzęt sportowy i sprzęt elektroniczny.
340,80 zł
Generali

Ubezpieczenie podróże po Polsce

NNW uszczerbek na zdrowiu:
40 000 zł
Koszty leczenia (KL) i assistance (AS):
5000 zł
OC:
100 000 zł
UB:
500 zł
- Amatorskie uprawianie sportów zimowych wymaga dopłaty do składki (dopłata uwzględniona w tabeli). 285,00 zł
Link4

Podróże Polska
KL i AS:
25 000 zł
NNW:
10 000 zł
OC:
25 000 zł
- Istnieje możliwość zakupu krótkoterminowego auto assistance oraz ubezpieczenia mienia pozostawionego w domu, bagażu podróżnego i sprzętu sportowego.
- Amatorskie uprawianie sportów zimowych wymaga dopłaty do składki (dopłata uwzględniona w tabeli).
284,77 zł
Signal Iduna

NNW
NNW:
10 000 zł
OC:
40 000 zł
UB:
500 zł
- Istnieje możliwość ubezpieczenia sprzętu sportowego, zwrotu kosztów rehabilitacji i rozszerzenia ochrony o pas przygraniczny. 170,16 zł

Założenia kalkulacji: dwoje rodziców (39 i 36 lat) oraz dwoje dzieci (11 i 7 lat) wybiera się na rodzinny wyjazd narciarski. Celem wycieczki są polskie Tatry. Ubezpieczeni nie cierpią na przewlekłe choroby. Urlop będzie trwał od 20 stycznia do 31 stycznia 2018 r. Członkowie rodziny obecnie znajdują się w Polsce. Podczas urlopu dorośli i dzieci będą rekreacyjnie jeździć na nartach. Ubezpieczeni nie korzystają ze zniżek dla stałych klientów i biorą pod uwagę tylko polisy dostępne przez Internet.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl i stron ubezpieczycieli (dane z 14 stycznia 2017 r.)

Policz, ile zapłacisz za ubezpieczenie narciarskie

Polisa OC to ważny element ubezpieczenia narciarskiego

Ochrona proponowana miłośnikom krajowych stoków nie ogranicza się tylko do polisy NNW i ewentualnego zwrotu kosztów leczenia. Po przeanalizowaniu oferty rynkowej okazuje się, że rodzina „2+2” wyjeżdzająca w polskie Tatry na 12 dni, za 170 - 341 zł może zakupić polisy narciarskie zapewniające szerszą ochronę. W ramach rozszerzenia standardowej ochrony ubezpieczyciele proponują typowe elementy polis turystycznych (np. ochronę bagażu i sprzętu sportowego oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).

Ochrona z tytułu OC wydaje się szczególnie użyteczna. Warto pamiętać, że nie tylko za granicą możemy wyrządzić krzywdę innemu narciarzowi lub snowboardziście - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Dodatkowa ochrona dla narciarzy: auto assistance i ochrona w pasie przygranicznym

Analizowani ubezpieczyciele oprócz dodatkowej ochrony odpowiedzialności cywilnej i ubezpieczenia bagażu oferują również ciekawsze elementy pakietów dla narciarzy. Klienci Link4 mogą ubezpieczyć przedmioty pozostawione w domu na czas wyjazdu i wykupić krótkoterminową polisę auto assistance. Z kolei Signal Iduna oferuje opcjonalną ochronę również w pasie przygranicznym naszego kraju (np. w Tatrach Słowackich blisko polskiej granicy).

Dodatkowe elementy ochrony (np. OC) z pewnością są ciekawe i godne uwagi. Przed wyborem takich dodatków narciarze powinni jednak skupić się na podstawowych elementach polisy (NNW i koszty leczenia). Jest to ważna kwestia, bo w ramach krajowego wyjazdu osoby jeżdżące na nartach (nawet amatorsko), czasem muszą wybrać odpowiednie rozszerzenie ochrony i zapłacić wyższą składkę. Takiej dopłaty wymaga Allianz Direct, Generali oraz Link4.

Osoba, która zapomni o dopłacie za jazdę na nartach, może niestety przeżyć bardzo przykre rozczarowanie po wypadku - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź także:

Kiedy wyjazd na narty może kosztować tysiące euro

Tagi:

Komentarze