Najważniejsze zmiany w przepisach dotyczących OC od 11.02.2013 roku

Ostatnia aktualizacja: 2014-02-11

Od dnia 11 lutego 2013 roku nowe przepisy dotyczące OC, uregulowane przez nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych dokładnie rok temu, będą obowiązywać już wszystkich kierowców. Oto najważniejsze zmiany dotyczące zakupu i rozwiązania umowy OC.
Oblicz moje OC/AC

Możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość.

Klient ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia OC zawartej w systemie direct (czyli przez internet lub telefon). Mimo odstąpienia jest zobowiązany do uregulowania składki za udzielony okres ochrony.

Możliwość wypowiedzenia umowy u agenta ubezpieczeniowego

Wypowiedzenie umowy powinno być dostarczone do ubezpieczyciela na piśmie - można tego dokonać osobiście lub za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego, pod warunkiem że działa on w imieniu danego ubezpieczyciela.

Możliwość wypowiedzenia umowy w przypadku podwójnego OC

Jeśli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów została zawarta w trybie automatyzmu, umowa ta może zostać wypowiedziana przez ubezpieczonego na piśmie.

Wypowiedzenie umowy przez nabywcę pojazdu w dowolnym momencie po zakupie pojazdu

Nowy właściciel używanego samochodu może wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela pojazdu przez cały okres trwania umowy, wówczas zostanie ona rozwiązana z dniem jej wypowiedzenia (poprzednio nowy właściciel miał 30 dni na wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC).

Dokumenty przydatne do wypowiedzenia umowy możecie Państwo pobrać ze strony: Dokumenty do pobrania.

Brak automatycznego odnowienia przejętego ubezpieczenia OC

W momencie gdy nowy właściciel pojazdu będzie korzystał z polisy OC dotychczasowego właściciela, po upływie okresu jest zakończenia nie będzie ona przedłużana automatycznie na kolejny okres ochrony, jak to miało miejsce do tej pory.

Sprzedający pojazd ma 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o fakcie

Zbywca pojazdu powinien w ciągu 14 dni od daty sprzedaży powiadomić zakład ubezpieczeń o tym fakcie. Jeżeli tego nie zrobi ponosi solidarną odpowiedzialność wobec ubezpieczyciela za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej za okres od dnia przeniesienia do dnia powiadomienia zakładu.

Zwrot składki za każdy niewykorzystany dzień ochrony

Zakład ubezpieczeń jest zobowiązany, w ciągu 14 dni o daty wypowiedzenia umowy, do zwrotu składki za każdy dzień nieudzielonej ochrony, bez jej żądania przez osobę uprawnioną do zwrotu. Do tej pory zwrot przysługiwał za każdy pełny miesiąc niewykorzystanej ochrony.

Wyższe kary za brak OC

Podstawą do wyliczenia kary jest minimalne wynagrodzenie za pracę, a nie tak jak było do tej pory - kurs euro. W 2014 roku posiadacze samochodów osobowych za brak OC zapłacą:

Zobacz, ile teraz zapłacimy za brak OC

Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa

Tagi: