Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Najlepsze ubezpieczenie AC - jak wybierać radzi Link4

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08

Wiosna to dla kierowców przede wszystkim czas zmiany ogumienia oraz gruntownego przeglądu samochodu. Jest to również dobra pora, aby zapoznać się z dostępną na rynku ofertą ubezpieczeń AC. Link4 radzi na co zwracać uwagę przy zakupie polisy.

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dodatkowym, które zapewnia kierowcy wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy samochód zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji spowodowanej przez ubezpieczonego. Autocasco zapewni pomoc także wtedy, kiedy pojazd zostanie skradziony lub zniszczony w wyniku różnego rodzaju zdarzeń losowych.

Z badań wynika, że klienci najczęściej przy wyborze ubezpieczenia autocasco kierują się ceną. Tymczasem pod uwagę powinni brać również inne parametry.

"Przy wyborze ubezpieczenia AC radzimy naszym klientom, aby uwzględnili trzy podstawowe czynniki: zakres ubezpieczenia, wysokość udziału własnego przy potencjalnej likwidacji szkody oraz wysokość sumy ubezpieczenia. Ważne jest też to, by klient zakres swojego AC mógł dopasować do swoich oczekiwań, czyli mógł decydować o parametrach poszczególnych elementów umowy ubezpieczenia AC" – informuje Bartosz Kwieciński, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych Link4, lidera na rynku ubezpieczeń direct w Polsce.

Szczególną uwagę klienci powinni zwracać na "Ogólne Warunki Ubezpieczenia", które zawierają informacje przed jakimi zdarzeniami chroni nas dane ubezpieczenie. Warto sprawdzić również, czy towarzystwo ubezpieczeniowe dopuszcza zarówno gotówkowe, jak i bezgotówkowe rozliczanie szkody. Ważna jest też możliwość wyboru rodzaju warsztatów, w których ewentualnie naprawiany będzie samochód. W ramach O.W.U. ważne jest również zapoznanie się z tak zwanymi wyłączeniami, czyli zbiorem sytuacji, w których ubezpieczenie AC nie zagwarantuje ochrony jej posiadaczowi.

Ważnym punktem umowy ubezpieczenia jest również wysokość udziału własnego w procesie potencjalnej likwidacji szkody. Warto też wiedzieć, że z reguły oddzielnie określa się udział własny dla części wypadkowej i części kradzieżowej ubezpieczenia AC. Z punktu widzenia klienta najważniejsze jest, aby była możliwość dopasowania udziału własnego do swoich oczekiwań i możliwości. Kluczowym elementem jest też suma ubezpieczenia oraz to, czy jest ona zmienna czy stała. Od tego czynnika zależy, czy w razie wystąpienia szkody wartość odszkodowania będzie liczona od wartości samochodu w dniu zawarcia ubezpieczenia czy w dniu wystąpienia szkody.

Zdaniem Kwiecińskiego, decydując się na ubezpieczenie AC klient powinien sprawdzić, w jaki sposób wyliczana jest wartość samochodu i jego części. "Wyliczenia powinny opierać się o ogólnie akceptowane systemy, na przykład Audatex czy katalogi PZMot." – przypomina Kwieciński.

Wybierając polisę AC warto także zapoznać się z dodatkami oferowanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe. "Przykładowo w ramach AC w Link4, oferujemy klientowi między innymi zwrot kosztów za holowanie uszkodzonego pojazdu do wybranego warsztatu lub za parkowanie uszkodzonego auta na parkingu strzeżonym do czasu przybycia naszego rzeczoznawcy. Dodatkowo, w przypadku szkody szybowej klient nie traci u nas zniżek z tytułu likwidacji tego typu szkody. Z kolei jeśli chodzi o wiek ubezpieczanych aut, w naszym towarzystwie górną granicą dla polisy AC jest 15 lat" – dodaje Bartosz Kwieciński.

Tagi:

Komentarze

2011-06-13 11:11

Skuwa

Dokładnie, nie wiem o co tyle rabanu. Zawsze jeśli stanie się zbyt drogie, można wybrać innego ubezpieczyciela. Chyba użytkowników tej strony nie trzeba przekonywać jakie to proste...

2011-06-10 10:59

Mateo

Co prawda to prawda. Ubezpieczenia tanie póki nie trzeba z nich skorzystać. Ale faktem jest, że większość kierowców kupuje OC, bo musi, a nie dlatego, że często z niego korzysta... wtedy directy idealne.

2011-06-01 15:13

Ryszard C.

Wybierając polisę ubezpieczenia OC, warto też pamiętać, że wszystkie zakłady ubezpieczeniowe, a szczególnie Link4 kochają nas do momentu, w którym nie musimy skorzystać z odszkodowania. Wtedy zaczynają się problemy i kosmiczne składki w następnym roku. Dziękuję za radę, Panie Kwieciński, wolę swoje ubezpieczenie OC i AC kupić w PZU.

2012-05-22 08:13

TOMASZ

ALE UBEZPIECZENIE AC NIE JEST TYLKO PO TO ZĘBY ODSZKODOWANIE UZYSKIWAĆ JA PATRZE SZCZEGÓLNIE NA TO JAK POMOC MI PROPONUJĄ JAK JESTEM NA WAKACJACH WE FRANCJI LUB HISZPANIA I MAM AWARIE SPRZĘGŁA LUB SILNIKA CO W TAMTYCH KRAJACH NAPRAWA KOSZTUJE 4000 EURO JA ZAWSZE WYBIERAM TAKIE AC GDZIE HOLOWANIE JEST MINIMUM DO 500KM W JEDNA STRONĘ I SAMOCHÓD ZASTĘPCZY CO NAJMNIEJ NA 2 TYGODNIE DO TEGO ZĘBY BYŁ HOTEL BO JAK MAM KONKRETNA POMOC W CZASIE AWARII TO MOGĘ PŁACIĆ DUŻO OBECNIE UBEZPIECZAM W ERGO HESTJI KIEDYŚ BYŁO TO PZU I ALIANS ALE HESTIA JEST O WIELE BARDZIEJ MA LEPSZA ROZBUDOWANY PAKIET WARTA SŁYSZAŁEM ZE DO 800 KM HOLUJE TEZ NA NIĄ ZERKNĘ BIORĘ ZAWSZE TO CO NAJ NAJ I ZYCZE UBEZPIECZYCIELA ZĘBY POPRAWILI SWOJE LIMITY BO PZU TO STRASZNIE DROGIE I LIPA PO CAŁOŚCI