Strona główna  |  Wiadomości  |  Najczęściej występujące katastrofy naturalne w Polsce

Najczęściej występujące katastrofy naturalne w Polsce

Data aktualizacji: 2021-09-29
Choć największe kataklizmy naturalne dotykają przeważnie kraje położone w południowo-wschodniej Azji i Ameryce Środkowej, również Polska narażona jest na dotkliwe straty spowodowane potęgą natury. Warto poznać potencjalne zagrożenie dla swojego regionu i ubezpieczyć się od żywiołu.

Podobno Polacy lubią sobie ponarzekać, a oprócz komentowania polityki naszym sportem narodowym jest marudzenie na temat pogody i klimatu panującego w Polsce. Na szczęście są to tylko stereotypy i Polska jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Mając na uwadze skalę i częstotliwość zniszczeń powodowanych przez siły natury. W porównaniu do Filipin, Japonii oraz krajów leżących w strefie monsunowej, gdzie regularnie dochodzi do trzęsień ziemi, powodzi oraz zagrożeń falami tsunami, Polacy mogą mówić o dużym szczęściu. Nawet wśród naszych europejskich sąsiadów (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Niemcy) katastrofy naturalne są częstsze i bardziej dotkliwe.

Spis treści:

  1. Polska nie jest wolna od kataklizmów
  2. Czego możemy się obawiać?

Polska nie jest wolna od kataklizmów

Mimo że Polska leży w klimacie umiarkowanym, nie jest wolna od kataklizmów naturalnych. Tutaj również przyroda daje o sobie znać w mało przyjemny sposób, niejednokrotnie przybierać formę kataklizmu. Na całym świecie z roku na rok, również w Polsce, rośnie liczba kataklizmów naturalnych, a tym samym straty materialne i towarzystwa ubezpieczeniowe odnotowują coraz więcej wypłat osobom poszkodowanym przez siły natury.

Pożar lasu Sprawdź, jak ubezpieczyć dom i samochód od skutków żywiołów

Najczęstszymi wspominanymi czynnikami wpływającymi na częstotliwość gwałtownych zmian pogody i powstanie kataklizmów są:

  • zmiany klimatyczne (ocieplenie klimatu i topnienie pokrywy lodowców)
  • chaotyczny rozwój infrastruktury, która niejednokrotnie powstaje bez uwzględnienia lokalnych zachowań atmosferycznych i czynników geograficznych

Czego możemy się obawiać?

W Polsce najwięcej szkód powodują zjawiska pogodowe takie jak:

  • ulewne deszcze,
  • powodzie,
  • podtopienia,
  • mrozy,
  • fale upałów,
  • osuwiska,
  • susze,
  • pożary lasów,
  • wichury,
  • gradobicia.

Mając na uwadze powódź tysiąclecia z 1997 roku, który spowodował straty rzędu 12,8 mld złotych, powódź z maja 2010 roku, coroczne podtopienia wiosenne i dziesiątki mniejszych powodzi, rozsądnym wydaje się zakup ubezpieczenia nieruchomości (ubezpieczenie domu lub mieszkania) oraz ubezpieczenia dla rolników chroniącym uprawy przed susza czy właśnie powodzią.

Nad tego typu polisą powinni w pierwszej kolejności zainteresować się mieszkańcy:

  • południowej Polski,
  • południowo-wschodniej Polski,
  • centralnej Polski.

W tych rejonach szczególnie mocno dają się również we znaki wichury oraz gwałtowne opady deszczu i gradobicia. Swobodny przepływ mas powietrza w powyższych regionach Polski napotyka opór w postaci pasma Sudetów i Karpat, tworząc specyficzny mikroklimat.

Osoby, które doznały strat materialnych z powodu kataklizmu lub też straciły z tego powodu dorobek całego życia, znają wartość ubezpieczenia. Dzięki temu nie muszą zaczynać wszystkiego od zera. Dlatego też, jeżeli planujesz kupno mieszkania lub budowę domu w całkiem nowym, nieznanym ci miejscu, koniecznie zorientuj się, czy w danym rejonie nie pojawiły się w przeciągu ostatnich lat zagrożenia powodziowe lub inne kataklizmy i wykup odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości. Przydatne informacje możesz znaleźć między innymi na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Najczęściej zadawane pytania
Jakie katastrofy naturalne powodują w Polsce najwięcej szkód?

W Polsce najwięcej szkód powodują takie zdarzenia jak:

  • ulewne deszcze
  • powodzie
  • mrozy
  • . Od katastrof naturalnych można wykupić ubezpieczenie.

Jakie ubezpieczenie ochroni Twój majątek w razie katastrofy?

W razie katastrofy naturalnej odszkodowanie za utracony majątek zapewni ubezpieczenie domu i mieszkania.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2023-01-31

OC najemcy będzie teraz koniecznością?

OC najemcy coraz częściej jest wymogiem stawianym przez właścicieli mieszkań. Wyjaśniamy, jak dokładnie funkcjonuje takie ubezpieczenie mieszkaniowe.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-12-28

Upadek na chodniku może nas kosztować 80 000 zł?

Odszkodowania za upadek na śliskim chodniku wcale nie są niskie. Udowadnia to analiza orzecznictwa sądowego z ostatnich lat. Poszkodowani otrzymują nawet 80 000 zł.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-11-25

Odśnieżanie jest ważne przy ubezpieczeniach?

Obowiązki związane z odśnieżaniem mają spore znaczenie w kontekście ubezpieczeń nieruchomości. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi.

Czytaj więcej
Komentarze
Ekspert Link4
2015-03-24 21:07
IP: 81.190.x.x
Wiedza jakie żywioły najczęściej się pojawiają może okazać się bardzo przydatna, gdyż teraz dla tych, którzy nie chcą pełnego AC jest Smart Casco. Możesz wybrać taki wariant ubezpieczenia, który chroni Twój samchód wyłącznie od ryzyk, których obawiasz się najbardziej (np. tylko od kradzieży lub szkody całkowitej bądź żywiołów (pożaru, huraganu, gradu, powodzi, lawiny, innych sił przyrody). Dzięki temu cena polisy jest stosunkowo niska. Np. dobry kierowca, który czuje się pewnie za kierownicą i jeździ bezszkodowo, będzie mógł wybrać ubezpieczenie tylko od żywiołów i kradzieży, czyli zdarzeń, na które ma znikomy wpływ.
odpowiedz